Ayak mantarı nedir? Ayak mantarına ne iyi gelir?

Ayak mantarı bizi olumsuz etkileyen, rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Eğer ayaklarınızda kaşıntı, su dolu kabarcıklar ve kızarıklık dışında ayrıca normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenmeniz doğru olacaktır.

Mantarlar bilindiği üzere karanlık bölgelerde yetişir ve sıcak-nemli ortamlarda üreyen mikro organizmalardandır. Ayak mantarının üreyebilmesi ve gelişmesi için ayakkabıların içi oldukça güzel bir yerdir. Çalışan ve uzun sürekli ayakkabı giyen bizim toplumuzda, kapalı ve dar ayakkabıların giyilmesi aşırı terleme gibi durumları doğurur. Ayrıca çok önemli olan ve hiç dikkat edilmeyen duştan çıktıktan sonra ıslak ayağın kurulanmaması çok önemli ve ayak mantarının gelişmesinde oldukça önemli bir sebeptir ve bulaşıcıdır. Kesinlikle ayak mantarı olan kişiler ile aynı ayakkabı, terlik, çorap hatta havlu dahi kullanılmamalıdır. Mutlaka çoraplar sık sık değiştirilmeli, çok dar ayağa ve tırnaklara baskı yapan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Kendi sağlığınız için nemi emen pamuklu veya yün çoraplar ve havluları tercih etmeli ve nefes alan yapıdaki ayakkabıları kullanmalısınız. Her gün aynı ayakkabıyı giymektense yerine en azından 2-3 gün arayla bile olsa o ayakkabıyı giymek ve ayakkabının havalanmasını sağlamak ayak mantarı olanlar için çok önemlidir. Böylece mantardan da kaynaklanan kötü kokunun da giderilmesi sağlanmış olur. Ayakkabıların ayağınıza tam olmasını ve tırnaklara baskı ve travmasını azami oranda tutmalısınız.

Bakım yaparken, ayak tırnaklarını çok kısa kesmemeli, eti kapatacak şekilde ve düz bir şekilde kesmemelisiniz. Mantar tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar olduğu gibi bazı kremler de kullanılır. Bu ilaçların doktor tavsiyesinden sonra kullanılması önem arz eder.

Ayak mantarı tedavisi!

Mantar tedavisinde kullanılan bazı bitkisel yöntemler de var biz size bunları sunuyoruz aşağıdaki bölümümüze bir göz atmalısınız!

Aynısefa adlı bitkiyi aktarlardan bulup, suda kaynatıyorsunuz ve sonra soğumaya bırakıyorsunuz. Ilık hale gelince bir leğenin içine dökülüp, ayaklarınızı bu suyla ovalıyor ve 10-15 dakika boyunca bu suda bekletiyorsunuz. Ayrıca aynısefa bitkisinin kremini de uygulayabilirsiniz. Gece yatmadan önceleri ayakları aynısefa kremi ile ovup ve sabahları da aynısefa çayı ile yıkarsanız daha güzel bir çözüm olmuş olur.

Sarımsak, her evde olan ve baş şifacı olarak bilinen önemli bir ilaçtır… Bu bitkisel formülleri kullanmak hem çok kolay ve çokta maliyetsiz olduğunu göz ardı etmeyin!

7-8 diş sarımsak biraz tuz ekilerek eziyorsunuz sonra cam bir kavanoza alınan ezilmiş sarımsağın üzerine çok az miktarda alkol ilave ediyorsunuz. Bu karışım 3-4 saat bekletildikten sonra çalkalanıp daha sonra başka bir kavanoza süzülerek aktarılır. Ayağınızı suyla yıkanıp temizledikten sonra bu karışım pamuk yardımıyla ayaklarınızın mantarlı bölgelerine sürülmeli ve üzeri pamukla örtülü şekilde en fazla 3 saat bekletilmelidir. Daha sonra pamuklar çıkarılarak ayak tekrar sabunlu su ile yıkanarak temizlenmeli ve iyice kurulanmalıdır. Bu işlemi en az 15 gün boyunca özellikle geceleri uygularsanız çok faydalı olacaktır.

Ayak mantarı tedavisinde elma sirkesinin rolü nedir?

Elma Sirkesi de hayatımızda çok faydalı ve önemli bir yere sahiptir. Yarım litre elma sirkesini bir litre sıcak suyla karıştırarak ayaklarınızı bu suda 45 dakika kadar bekletirseniz ve bu yöntemi haftada iki kere uygularsanız da önemli bir sonuç elde edebilirsiniz.

Gün içerisinde ayaklarınızı bitkisel sabunlarla (aloe vera gibi) sık sık yıkayıp, iyice kurulamanız da ayak sağlığına iyi gelecektir.

Tedavi edilmeyen veya umursamayıp tedavi edilemeyen ayak mantarı tırnaklara sıçrayabileceği gibi başka enfeksiyonlara sebep olur ve ciltte çatlamalar ve başka yaralar oluşabilir. Bu nedenle mantar tanısı konduktan sonra hemen tedaviye başlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI