Evde Hemoglobin Ölçümü Hizmeti

Evde hemoglobin ölçümü, evde yatalak hastalar ve hastane ortamına girmek istemeyen kişiler için verilen hizmetlerdendir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve dokulara oksijen vermekten sorumlu olan proteindir. Yeterli doku oksijenlenmesini sağlamak için yeterli hemoglobin seviyeleri korunmalıdır. Yüksek hemoglobin seviyelerine dehidrasyon, sigara içme veya yüksek irtifalarda yaşama neden olabilir veya akciğer veya kalp hastalığı gibi diğer durumlarla ilişkili olabilir. Tam kandaki hemoglobin miktarı, desilitre başına gram (g/dl) olarak ifade edilir. Normal Hemoglobin seviyeleri erkeklerde 14 ila 18 g/dl, kadınlarda 12 ila 16 g/dl’dir. Hemoglobin seviyeleri düşük olduğunda, hastalarda anemi gelişir. Polisitemi, çok fazla kırmızı kan hücresine sahip olmanın sonucudur; bu, hemoglobin seviyelerinin normalden daha yüksek olmasına neden olur. Dolayısıyla hemoglobin ölçümü oldukça önemlidir.

Evde Hemoglobin Ölçümü Hizmeti

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve kanın vücutta oksijen taşımasını sağlayan bir maddedir. Evde hemoglobin ölçümü hizmeti aldığınızda, hastane ortamına girmek zorunda kalmazsınız. Hemoglobin seviyesi, bir kan testi ile ölçülmekle beraber, kanda var olan düşük hemoglobin seviyesi ise doğrudan düşük olan oksijen seviyesiyle alakalıdır. Kansızlık ya da demir eksikliği,  bu testin yapılmasında ilk etmendir. Hemoglobin seviyesinin, tam kan sayımı testinde hemoglobin seviyesi olarak bilinen referans aralığın altında olduğu nokta, yaşa ve cinsiyete göre değişir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine rengini veren demir açısından zengin bir proteindir. Kırmızı kan hücreleri vücutta oksijen taşır ve bunu yapmak için hemoglobine ihtiyaç vardır. Kırmızı kan hücrelerinin kan dolaşımında kolayca hareket edebilmeleri için yuvarlak ve esnek olmaları gerekir. Hemoglobin ölçümünde evde sağlık hizmetleri oldukça gelişmiştir.

Hemoglobin Ölçümünün Önemi

Hemoglobinde bulunan demir, kana kırmızı rengini verir. Kırmızı kan hücrelerinin %33’ü hemoglobindir. Her hemoglobin molekülünde dört demir atomu vardır. Her demir atomu bir oksijen molekülü ile bağlıdır. Kılcal damarlarda, vücut hücreleri tarafından kullanılmak üzere oksijen salınır. Kanın akciğerlerden taşıdığı oksijenin %97’si hemoglobin aracılığıyla taşınır. Kalan %3 plazmada çözülür. Hemoglobin, kanı yalnızca plazmada çözünebilen oksijenden 30 ila 100 kat daha fazla hareket ettirir. Hastalar ciddi şekilde dehidrate ise, hemoglobin ve hematokrit normovolemik hastalardan daha yüksek olacaktır; eğer hastalar aşırı sıvı yüklüyse, gerçek seviyelerinden daha düşük olacaktır. Gerçek eritrosit kütlesini değerlendirmek için eritrositlerin ve plazmanın bağımsız radyonüklid değerlendirmeleri (sırasıyla 51Cr ve 131I ile) yapılmalıdır. Kırmızı kan hücrelerinin ana işlevi, akciğerlerden vücudun hücrelerine oksijen taşımaktır. Kırmızı kan hücreleri aslında oksijen taşıyan hemoglobin adı verilen bir protein içerir. Oksijen seviyelerinin yüksek olduğu akciğerlerde, hemoglobin oksijene gevşek bir şekilde bağlanır. Hemoglobin daha sonra bu oksijeni oksijeni düşük olan kılcal damarlara kolayca bırakır. Eğer hemoglobin değeri referans aralığının altında ise ilk akla gelen problem anemidir. Yüksek hemoglobin seviyeleri aynı zamanda nadir görülen bir kan bozukluğu olan polisitemiyi de gösterebilir. Hemoglobin ölçümünün önemi, evde hemoglobin ölçümü hizmetinin yaygın bir şekilde kullanılmasını da sağlamaktadır.

Hemotokrit Ölçümünün Önemi

Hematokrit, toplam kan hacmine (kırmızı kan hücreleri ve plazma) kıyasla kırmızı kan hücrelerinin hacmini ölçer. Normal hematokrit erkeklerde %40 ila %54, kadınlarda ise %36 ila %48’dir. Bu değer doğrudan veya dolaylı olarak mikrohematokrit santrifüjleme ile hesaplanabilir. Otomatik hücre sayaçları, kırmızı kan hücrelerinin sayısını (milyon/mm3 olarak) ortalama hücre hacmiyle (femtolitre olarak MCV) çarparak hematokriti hesaplar. Bu şekilde analiz edildiğinde, doğru ölçülen bir MCV elde etmenin doğasında var olan değişkenliklerden muzdariptir. Hem hemoglobin hem de hematokrit tam kana dayanır ve bu nedenle plazma hacmine bağlıdır. Anemi derecesini hızlı bir şekilde belirlemeniz gerekiyorsa, hematokrit daha basit ve daha uygun bir testtir.

Hemoglobin Ölçümünde Evde Sağlık Hizmetleri

Bazı kişiler, hastane ortamına girmek istememekle beraber, hemoglobin ölçümü yaptırmak ister. Bu bağlamda evinizdeki konfordan vazgeçmeyerek bu ölçümü yaptırabilirsiniz. Hemoglobin tayini genellikle, önceden belirlenmiş bir EDTA antikoagülan seviyesi ile doldurulmuş, iyi karıştırılmış bir kan tüpünden otomatik bir hücre sayacı ile gerçekleştirilir. Bu tahlilde, tüm hemoglobin formları renkli protein hemoglobin siyanüre dönüştürülür ve bir kolorimetre ile ölçülür. Yetersiz hacim veya yetersiz antikoagülasyon nedeniyle yetersiz numune yanlış okumalara neden olabilir.

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI