Evde Lavman Hizmeti

Evde lavman yaptırmak, bağırsak problemi olan kişiler için oldukça uygun bir yöntemdir. Lavman aynı zamanda, sıvıları enjekte ederek kolonu temizleme yöntemidir. Bunun yanı sıra temel olarak, bağırsak hareketlerine yardımcı olmak için etkilenen bağırsağı rahatlatma işlemlerindendir. Tuvalete rahatlıkla çıkamayan ve kabızlık problemi yaşayan kişiler, lavman yaptırmaktadır. Kabız olduysanız, rahatsızlığı bir lavman ile giderebilirsiniz. Evde yapılan lavman işlemleri, her zaman dikkatli bir şekilde hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Kendiniz de evde lavman yaptırabilirsiniz ancak bu, doğru bir şekilde yapılmadığı zaman başarısız sonuçlara yol açar. Lavmanlar ayrıca kolonoskopi gibi tıbbi prosedürler veya testlerden önce bağırsağı temizlemek için kullanılır. Lavman solüsyonunun güvenli olup olmadığından emin değilseniz veya temiz bir lavman aletiniz yok ise kendiniz lavman yapmayı denememelisiniz. Konu ile ilgili olarak sağlık merkezimizi arayarak destek alabilirsiniz.

Evde Lavman Yapan Sağlık Merkezleri

Evde lavman yaptırmak, sağlık ekipleri tarafından güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Bununla ilgili doktorunuzun tavsiyesi üzerine kabızlık sorunlarınızın çözümü için bu yöntem oldukça etkili yöntemler arasında yerini almaktadır. Lavmanlarda sıvı çözeltiler için birkaç farklı seçenek vardır. Evde lavman kitleri, cihazın ucunu yerleştirme konusunda bir tıp uzmanı kadar deneyimli olmayabileceğiniz için riskinizi artırabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, kronik kabızlığı tedavi etmek için sıklıkla diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri önerir. Bu işe yaramazsa, sağlık uzmanınız ilaç veya ameliyat reçete edebilir. Ayrıca lavman işleminde doktor tavsiyesi her zaman en önemli kurallar arasında yer almaktadır.

Lavman İşlemi Nasıl Yapılır?

Lavmanlar genellikle, bağırsak hareketleri seyrek veya birkaç hafta veya daha uzun süre zor olduğunda kabızlıkla mücadele etmek için kullanılır. Genellikle, kabızlığın tedavisine yardımcı olmak için bir lavman verilir. Bunun yanı sıra, haftada 3’ten az bağırsak hareketiniz varsa, büyük olasılıkla kabızsınız. Lavman işlemi yapılırken, bir sağlık personelinden destek almak her zaman en doğrusudur. Bununla beraber evde yapılan lavman işlemlerinde, belirli aşamalar söz konusudur. Lavman yapmak için temiz, sterilize edilmiş bir lavman torbası ve tüpü bulundurulmalıdır. Bu konuda sağlık ekipleri sizlere en doğru lavman setini hazırlayacaktır. Ara sıra kabızlık yaygındır, ancak bazı insanlar yaşam kalitelerini ve gün boyunca çalışma yeteneklerini etkileyen kronik kabızlık yaşarlar. Kronik kabızlık tedavisi genel olarak altta yatan nedene bağlı olacaktır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, durumun nedeni hiçbir zaman bulunamayabilir. Daha yaşlı yetişkinlerin, hareket kabiliyetinin azalması, ilaç yan etkileri ve defekasyon için donuk bir dürtü nedeniyle genç yetişkinlere göre kabız olma olasılığı beş kat daha fazladır. Birçok kişi kabızlığa yardımcı olmak için reçetesiz satılan ilaçlar kullanır, ancak bazen acil müdahale gerekebilir ve hastaneye ziyaret gerekebilir. Bağırsak temizleme lavmanları popüler bir kabızlık tedavisidir.

Lavman Güvenli Midir?

Lavman yaptırmak, kabızlıkta kullanılan yaygın yöntemler arasında yer almaktadır. Farklı lavman türleri farklı şekilde çalışır. Tüm lavmanlar, bağırsakların hareketlenmesi ve dışkıyı ortadan kaldırmak için uyaran rektumu genişletir. Fosfat lavmanları kolon kaslarını doğrudan uyarır. Lavman çok etkili olabilir, ancak metabolik bozukluklar veya perforasyon gibi ciddi yan etki riski vardır. Lavmanlar çoğu insan için güvenli bir uygulamadır. Bununla birlikte, nadir durumlarda, çok fazla lavman, kalp ve böbrekler üzerinde yaşamı tehdit eden yan etkilere neden olabilir. Lavmandan sonra aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız hemen sağlık uzmanınızı aramalısınız:

 • İdrarın azalması veya hiç olmaması
 • Uyuşukluk
 • Bacakların, ayak bileklerinin veya ayakların şişmesi

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz lavman kullanmamalısınız. Burada asıl olarak sağlık ekipleri size aksini söylemediği sürece aşağıda olan durumlardan dolayı lavman kullanılması önerilmemektedir:

 • Aktif inflamatuar hastalık
 • Bağırsak delinmesi
 • Dehidrasyon
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Sindirim yolu tıkanıklığı
 • Şiddetli böbrek hastalığı
 • Bağırsak hastalıkları

Tıbbi literatürde nadiren bildirilmesine rağmen, temizlik lavmanlarının yaşamı tehdit eden yan etkileri olabilir. Örneğin, lavmanların en sık görülen yan etkisi, cihazın ucunun delinmesidir. Lavman kitleri çoğu eczanede satılmaktadır. Ancak sağlık ekipleri tarafından yapılması, sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olur. Talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olmalı ve 24 saatlik bir süre içinde asla birden fazla lavman yapmamalısınız. Olası yan etkilerden dolayı lavmanlar genellikle kabızlığın son tedavisidir. Evde lavman kitleri gibi güvenli türde sıvılar ve sterilizasyon kitleri kullandığınız sürece bunları evde yapmak güvenlidir. Bunun yanı sıra bazı kişiler, sağlık ekiplerinden destek almadan lavman yaptırmak isteyebilir. Ancak çoğu ev lavman yönteminin evde yapılması önerilmez. Lavmanlarla ilişkili olası sağlık riskleri şunlardır:

 • Bağırsak hasarı
 • Hidrojen peroksit lavmanı alan çocuklar kolon iltihabı, kusma, kanlı ishal ve diğer uzun vadeli komplikasyonlar bildirdiler.
 • Çok fazla lavman böbrekler veya kalp üzerinde zararlı yan etkilere neden olabilir
 • Lavman karışımındaki uygun olmayan sıvılar elektrolit dengenizi, bağırsaklarınızı veya genel sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
 • Limon suyu gibi asidik bileşenler içeren lavmanlardan kaynaklanan yanma, tahriş veya iltihaplanma riski
 • Metabolik bozukluklar
 • Steril olmayan lavman aletlerinden enfeksiyon riski

Evde lavman denemeden önce sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olmalısınız. Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı, ev yapımı veya kendin yap lavmanlarının kullanılmasını önermez.

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI