Evde Serum Takma Hizmeti

Evde Serum Takma Nedir?

Evde serum takma hizmeti genellikle evde bakım merkezlerinin sağladığı bir uygulama olarak göz önüne gelmektedir. Özellikle ağız yoluyla almanın mümkün olmadığı ilaçları damar yolu üzerinden almaktadırlar. Bu durumları yaşayan kişilerin evlerinde serum uygulamaları kullandığı görülmektedir. Bu uygulamanın amacı ise hastaların, hastanelere ya da çeşitli polikliniklere gidemediği senaryolarda kişilere kendi evlerinde ilaç tedavilerini eksiksiz bir şekilde almalarına yardımcı olmaktadırlar. Bu durumlar zamandan tasarruf sağlama konusunda oldukça önemlidir.

Evde Serum Takma Hizmeti Kimler Tarafından Verilir?

Evde serum takma hizmeti, toplum sağlığı merkezleri tarafından hemşirelik mezunu olan uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu hizmet evde bakım hemşirelerinin en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Evde bakım yapan hemşirelerin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat alması gerekmektedir. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki bir hemşirenin evde serum takabilmesi için bu serumun hekim tarafından reçete edilmiş olması gerekmektedir. Reçete edilmemiş serumların takılması kesinlikle yasaktır. Bu sebeple de alanında uzman olan kişiler tarafından bu işlerin yapılması gerekmektedir.

Hangi Durumlarda Evde Serum Takılır?

Her durumda evde serum takma işlemi yapılmamaktadır. Yapılan durumlara bakacak olursak:

 • Ağız yoluyla beslenme yapamayan hastalarda beslenmeye yardımcı olabilmek için,
 • Hastalıklardan kaynaklı olarak metabolik dengenin bozulması ve bu dengenin tekrar sağlanması için,
 • Enfeksiyon tedavilerindeki antibiyotik ilaçlar için,
 • Ameliyat sonrasındaki ağır tedavi gerektiren durumlar için,
 • Kemoterapi tedavisi gören kanser hastalıkları için,
 • Hastaneye gidemeyecek, hastaneye karşı bir fobisi olan özel hastalar için,

 

Evde serum hizmeti verilmektedir. Bu hizmetlerin tamamı için serum takılabilir ve bu serumlar sayesinde hastalar hastaneye gitmeden kendi evlerinde tedavi görerek iyileşebilirler. Ama unutulmamalıdır ki bu hizmetlerin tamamı alanında uzman hemşireler tarafından verilmelidir.

Reçete Olmadan Serum Tedavisi Yapılıyor mu?

Herhangi bir uzman hekim tarafından yazılmamış bir reçete yoksa evde serum tedavisi asla yapılmamaktadır. Bu tip olaylarda hem serumu takan kişinin profesyonel ruhsata sahip olması gerekir. Bu ruhsata sahip olabilmek içinse hemşirelik ya da ebelik okullardan mezun olunması gerekmektedir. Bu süreç ise şu şekilde gerçekleşmektedir. Öncelikli olarak hastaya ve hasta yakınlarına süreç hakkında bilgi verilir, daha sonrasında ise hasta yakınlarına onay adına bir form doldurulur. Bu formun doldurulmasından sonra kişinin kimliğinin fotokopisi hasta dosyasına eklenir. Daha sonrasında steril yani temiz bir ortam oluşturulur ve ardından hemşire evde serum takma işlemine başlar. Daha sonrasında ise iş bittiği zaman serum toplanır ve hemşirenin işi biter.

Evde Serum Takma Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde serum takma işlemi oldukça dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Uzman hemşireler tarafından yapılan bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken hususlara bakacak olursak:

 • Kullanılacak seruma karşı hastanın herhangi bir alerjik reaksiyonunun olup olmadığına kesinlikle bakılması gerekmektedir.
 • İlaçlar ve sıvılar takılmadan hemen önce kesinlikle son kullanma tarihlerinin oldukça dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Hastaya uygulanacak olan ilacın nasıl uygulanması gerektiği konusunda hemşirenin herhangi bir tesadüfü olmaması gerekir. Bu uygulamalar iyi bilinmeli ve en detayına kadar bu duruma hâkim olunmalıdır.
 • Damar yolu düzgün açılmalı, bu açılan damar yolunun hastaya herhangi bir zararının olup olmadığı dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.
 • Eğer hasta açılan damar yolunda herhangi bir şikâyette bulunuyorsa ve bu şikâyetin kesin bir dayanağı varsa(şişlik, morluk, kızarıklık gibi) bu duruma net bir şekilde bakılmadan serum takma işlemi gerçekleştirilmemelidir.

Şeklinde karşımıza çıkar. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde evde serum takma herhangi bir problem oluşturmayacaktır.

Evde Serum Takma İşleminin Avantajları Nelerdir?

Evde serum takma işlemi oldukça avantajlı bir sisteme sahiptir. Bu avantajlara bakacak olursak:

 • Hastane ya da iğne fobisi olanlar için birebir bir hizmettir.
 • Hastanın yaşayabileceği enfeksiyon riskini oldukça azaltır.
 • Oldukça etik ve güvenilir bir hizmet oluşturur.
 • Ücretleri oldukça minimal seviyelerdedir.

 

Tüm bunlar evde serum takma uygulamasının avantajları arasında görülmektedir. Oldukça güvenilir olan bu yöntem sayesinde birçok hasta evinde rahat rahat bakımını yaptırmakta ve hastaneye gitmek zorunda kalmamaktadırlar. Bu bakımların uzman hemşireler ya da ebeler tarafından yapılıyor olması ise bu sistemin ne kadar güvenilir olduğunun en büyük kanıtlarından biridir.

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Merkezi

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI