Evde Gebelik Testi Hizmeti

Hamilelik kavramı hemen her kadının hayatında yer alan bir dönemdir. Genellikle beklenmedik olarak ortaya çıkan hamilelik oldukça önemli bir olaydır. Beklenmedik sürprizler yaşamamak adına yapmanız gereken şey kuşkusuz evde hamilelik testi olmalıdır. Bu testler saniyeler içinde oldukça hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Hem ucuz hem de hızlı bir sisteme sahip olan hamilelik testi size oldukça kolay bir test sonucu verecektir. Bazı durumlarda hatalı sonuçlar elde edilse de yapılan testlerin büyük bir çoğunluğu doğru sonuçlara verecektir. Bu testlerin hata oranları genel olarak %1 olarak geçer ancak aldığınız testin de bu konuda önemi büyüktür. Yapılan testin ardından içinizde şüphe kaldıysa hemen bir jinekolog ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Hamilelik Testi Nasıl Çalışır?

Hamilelik testi temel mantık olarak her testte aynı şekilde çalışmaktadır. Bu çalışma prensibi ise kişinin idrarında bulunan HCG’nin yani İlk Hamilelik Hormonunun seviyesini tespit etmektir. HCG hormonu kadınların idrarına yumurtanın döllendiği andan itibaren salgılanmaya başlayan bir hormon olarak dikkat çeker. Bu süreç ise hamileliğin ilk adımı olarak kabul edilir. Bu hormon hamile kadınların idrarlarında ve kanlarında tespit edilebilmektedir. Hamilelik testi ise bu hormonu bulur ve testi uygulayan kadının hamile olup olmadığını yaklaşık olarak 2-3 dakika süren bir test sonucunda öğrenilir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi kadınların kafalarına göre yapabileceği bir test değildir. Bu testin yapılması gereken bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu zaman dilimi ise gecikmiş olan adet halinin ilk günü ya da gebe kalındığı düşünülen günden 2 hafta sonrası olarak karşımız çıkmaktadır. Zigot rahim duvarına yapıştıktan sonra salgılanmaya başlanan HCG hormonunun tespit edilebilmesi için bu süre zarflarının mutlaka geçmesi gerekmektedir. İdrar sıvısının hamilelik testi üzerinde bulunan ufak bölüme dökülmesi gerekmektedir. Bu bölgeyle temas ettikten yaklaşık olarak 1 ila 5 dakika sonrasında testten teste göre değişebilmekle birlikte sonuç kısmında “+” , “-“ ya da “evet” , “hayır” gibi kavramlar yer alacaktır. Yine de testin kullanma kılavuzunun okunması gerekmektedir. İlk yaptığınız testin ardından çift şerit çıkarsa 1 ila 3 gün içerisinde bir daha test yapılması gerekmektedir. Bu yapılan testte çift şerit çıkarsa hemen bir jinekolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Hamilelik Hangi Durumlarda Yanlış Çıkabilir?

Hamilelik testi bazen yanlış sonuçlar verebilmektedir. Bu yanlış sonuçlar ise tamamen hormonlar ile alakalı faktörlerden oluşabileceği gibi testin hata payı da bulunduğu bilinen bir gerçektir. Hamileliği sürpriz olarak nitelendiren kadınların eğer ısrarla testten çift şerit sonucunu alıyorsa yapması gereken bir jinekolog ile iletişime geçmesidir. Bu iletişim sonucunda laboratuvarda yapılacak olan hamilelik testi yüzde yüz oranında doğru bir sonuç verecektir. Jinekolojik muayene her durumda basit testlerden çok daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Unutulmaması gerekir ki testler sadece ön bilgi oluşturmak için bulunmaktadır. Yüzde yüz oranında doğru sonucu verdikleri bilgisi kesinlikle yanlıştır. Hamilelik testi hızlı bir test olduğu için yanlış yapılması ihtimali olan yani hata payın sahip bir test olarak karşımıza çıkar. Testte çıkan sonucun yanlış mı yoksa doğru mu olduğunu ancak jinekolog yardımıyla anlayabilirsiniz.

Pozitif Sonucun Yanlış Çıkmasının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik testi çift şerit yani hamile olduğunuz yönünde bir bilgi ile size gelmesine rağmen jinekolog tam tersini yani hamile olmadığınız söylerse bu durumda hamilelik testi hata yapmış olacaktır ve bu hatanın da bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplere bakacak olursak:

  • Hızlı testin yanlış kullanılması
  • Sadece belli bir markadan test alınması (doğrusu, farklı markalardan satın almaktır.)
  • Doğum sonrası test yapılması
  • Kürtaj ya da düşük yapma gibi hadiselerden 2 – 4 hafta içerisinde bir daha test yapılması
  • Tüp bebek için hazırlık yapan kadınlar
  • Yumurtalık tümörleri ya da kanser olma sebebiyle HCG hormonunun artmış olması

 

Şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeplerin tamamı pozitif bir sonucun yanlış bulunmasıyla alakalıdır. Aynı şekilde negatif bir testin de yanlış çıkma ihtimali bulunmaktadır. Hemen hemen bu sebeplerle benzer sebeplerden ötürü negatif testlere yanlış çıkabilmektedir. Bu işin en doğrusu eğer hamile olduğunuza dair bir şüphe içerisine düştüyseniz yapmanız gereken şey hemen jinekolog ile iletişime geçerek durumunuzu anlatmak olacaktır. Sizin vücudunuzu basit bir test sizden iyi tanıyamaz ancak bu alanda uzman olan jinekologlar elbette laboratuvarda yapılan testler yardımıyla gebe olup olmadığınızı rahatlıkla anlayabilir. Evde hamilelik testi basit olsa da her bu testlerin hata payı içerdiği unutulmamakla birlikte bu testlere tam olarak güvenilmemelidir.

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI