Evde Kulak Lavajı (Yıkama) Hizmeti

Evde kulak yıkama işlemi, sağlık personelleri tarafından yapılan ve mutlaka doktor kontrolünde olması gereken bir işlemdir. Evden çıkamayan hastalar, kendi yaşadıkları ortamda bu işleme ihtiyaç duydukları zaman KBB doktoru tarafından bu işlem evde hizmet olarak yapılmaktadır. Kulakta biriken kirler, zamanla enfeksiyona dönüşerek çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Bu bağlamda kulak temizleme işlemlerinin doktorların ön gördüğü zamanda yapılması gerekmektedir. Kulak kiri miktarını etkileyebilecek faktörler arasında önceki kulak ameliyatı veya travması, tekrarlayan kulak enfeksiyonları veya işitme cihazı veya derin kulak tıkaçları takma yer alır. Bu nedenlerden dolayı kulak temizleme işlemi büyük önem arz eder.

Evde Kulak Yıkama Hizmetlerinin Önemi

Evde kulak yıkama işlemi, oluşacak olan enfeksiyonlar için oldukça önemlidir. Bu durum, evden çıkamayan hastalarla beraber, hastane ortamına girmek istemeyen kişilere de uygulayan hizmetlerdendir. Genel olarak evde kendi imkânları ile kulak temizlemek isteyenler olabilir. Kulak kiri çok fazlaysa veya kulak kiri tıkanıklığı adı verilen bir durumunuz varsa (kulak kanalınızı tıkayan sert bir kulak kiri tıkacı olduğunda) kulak temizleme damlaları işe yaramayabilir. Kulak temizleyicileri işe yaramazsa, eczanelerde veya marketlerde bulunan bir ampul şırınga ile kulakların yıkanması gerekebilir. Ancak bu durum, kulaklarınıza zarar verebilir. Kulakta bulunan 3 kısım olan dış kulak, orta kulak ve iç kulak bölümlerinin ayrı ayrı mekanizmaları söz konusudur. Bununla beraber bu işlemin KBB doktoru tarafından yapılması en uygun olanıdır. Bu konuda gelişen teknoloji ile beraber, doktorların uyguladıkları bir takım teknikler söz konusudur. Bu teknikler, tarafımızca uygulanmakta olup, hastaların zararsız bir şekilde kulak temizleme işlemlerinin yapılması söz konusudur. Salgılar kulak zarı tarafından korunur ve işlevi tamamlandıktan sonra kulak kepçesi tarafından dışarı atılır. Bu durumda, siz evde kalarak sağlık ekiplerini bir telefon ile evinize kadar çağırabilirsiniz. Hastalarınızı yormadan evinizin rahatlığında kulak temizleme hizmetini tarafımızdan alabilirsiniz. Uzmanlarımız, sağlık profesyonellerimiz ve yüksek müşteri memnuniyeti sağlığınızı güvende tutar. İşlemin doğru ürünle yapılmaması kulak zarında bakteri oluşumuna ve kulak kaşıntısına da zemin hazırlar. Tıkanma ve iltihaplanma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

Kulak Temizleyicileri

Kulak temizleyicileri, evde kişilerin uyguladıkları yöntemlerle sınırlı kalmayarak tıbbi müdahaleler gerektirmektedir. Kulak temizleyicileri ve kulak tıkaçları gibi ürünler genellikle kulaklardaki kiri temizlemek için kullanılır ancak bu ürünlerle temizlik yapmak çok yanlış bir işlemdir. Bu işlem kulak içindeki kiri iterek kulakta işitme kaybına neden olan kulak kiri salgılarının giderilmesi ile sonuçlanır ve mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Kulak Kirini Önleminin Yolları

Tüm kulak kiri temizleme uçları eşit olarak üretilmemiştir. Kulak kanalına pamuklu çubuk sokulmamalıdır. Pamuk çubuk, kiri derine iter, bu nedenle onu ne kadar çok kullanırsanız, o kadar fazla kiri de içeri itersiniz. Ayrıca, çok uzağa iterseniz, , kulak zarının yırtılmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra kulak kanalınızı çizerseniz enfeksiyon kapabilir çünkü artık kir ve bakteriler cildinizin altına nüfuz edebilir. Kulak kiri genellikle tehlikeli olmakla beraber, onu temizlemek için bir doktora ihtiyacınız vardır. Evde tedavi yöntemleri işe yaramazsa, kulak yaralanmanız varsa veya işitme problemleriniz varsa tıbbi değerlendirmeye başvurmak en doğru yöntemdir. Bir KBB doktorunun kulak kanalının açık olup olmadığını veya işitmenin kulak kiri tarafından engellenip engellenmediğini görmesi gerekiyor. Kulak kirinden dolayı işitme sorunu yaşanan kulakların belirtileri şunları içerir:

  • Ağrı
  • Baş Dönmesi
  • İşitme Duyunuz Donuklaşır
  • Kulak Çınlaması
  • Kulaklarınızı Tıkayan Bir Şey Varmış Gibi Hissetmek

Durum hafifse, kulağı engelleyen kirler kolaylıkla temizlenebilir. Ancak eğer durum ilerlemiş ise doktorun öngördüğü şekilde bir temizleme işlemi yapılması gerekir. Tıkalı kulakların başka nedenleri de olabilir. Kulak zarının arkasındaki boşluğun sıvıyla dolduğu bir orta kulak enfeksiyonu olabilir. Bunun yanı sıra ise iç kulağı etkileyen viral bir enfeksiyonunuz olabilir. Bu durumlarda bir doktor, kalıcı işitme kaybını önlemek için size teşhis ve tedavi verebilir. Ancak hayattaki çoğu şey gibi, her şey denge ile ilgilidir. Çok fazla kulak kiri kulaklarınızı tıkayabilir ve geçici işitme kaybına veya enfeksiyona neden olabilir. Az sayıda insanın kulaklarını tıkamak için çok fazla kulak kiri üretiyorsa, özellikle kulak kanalları ortalamadan küçükse temizliğe ihtiyaçları olacaktır. Bu bağlamda evde kulak yıkama işlemi, uzman doktor tarafından konulan bir teşhis ile temizlenmektedir.

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI