Evde Hasta Bakımı Hizmeti

Bir hastanın evde alabileceği evde sağlık hizmetleri yelpazesi sınırsızdır. Evde hasta bakımı, kişiye bağlı olarak yapılırken, süresini de hastanın durumuna göre belirleyebilirsiniz. Bireysel hastaya bağlı olarak bakım, hemşirelikten laboratuvar testleri gibi özel tıbbi hizmetlere kadar değişebilir. Siz ve doktorunuz evde ihtiyaç duyabileceğiniz bakım planlarını ve hizmetleri belirleyeceksiniz. Doktorlar, hastalıkları teşhis ve tedavi etmek için hastaları evde ziyaret edebilir. Ayrıca evde sağlık bakım ihtiyaçlarını periyodik olarak gözden geçirebilir. Evde sağlık bakımının en yaygın şekli, bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak bir tür bakımdır. Bir doktora danıştıktan sonra, kayıtlı bir hemşire bir bakım planı geliştirecektir. Bakım, yara pansumanları, ostomi bakımı, intravenöz tedavi, ilaç uygulaması, hastanın genel sağlığının izlenmesi, ağrı yönetimi ve diğer sağlık desteklerini içerebilir.

Evde Bakım Nedir?

Evde bakım, insanların evde güvenli bir şekilde yaşamasını sağlayan her türlü profesyonel destek hizmetini içerir. Evde bakım hizmetleri, yaşlı ve bağımsız yaşamak için yardıma ihtiyacı olan, kronik sağlık sorunlarını yöneten, tıbbi aksaklıklardan kurtulan veya özel ihtiyaçları veya engelleri olan kişilere yardımcı olabilir. Hemşireler, destek personeli ve terapistler gibi profesyonel bakıcılar, bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak evde kısa süreli veya uzun süreli bakım sağlar.

Fiziksel, Mesleki ve/veya Konuşma Terapisi

Evde hasta bakımı hizmetleri içerisinde fizik tedavisi yapılarak hastalara konuşma terapisi vb. uygulamalar da yapılabilir. Bazı hastalar, bir hastalık veya yaralanmadan sonra günlük görevlerini nasıl yerine getireceklerini veya dil becerilerini nasıl geliştireceklerini yeniden öğrenmek için yardıma ihtiyaç duyabilir. Bir fizyoterapist, hastaların kas ve eklem kullanımını iyileştirmesine veya güçlendirmesine yardımcı olacak bir bakım planı geliştirebilir. Ergoterapistler, fiziksel, gelişimsel, sosyal veya duygusal engelli hastaların yemek yeme, banyo yapma, giyinme ve daha fazlası gibi günlük işlevleri nasıl gerçekleştireceklerini yeniden öğrenmelerine yardımcı olabilir. Konuşma terapistleri, konuşma bozukluğu olan hastaların net bir şekilde iletişim kurma yeteneğini yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir.

Tıbbi Sosyal Hizmetler

Tıbbi sosyal hizmet uzmanları, hastalara, hastaların iyileşmesine yardımcı olmak için danışmanlık ve topluluk kaynakları bulma dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunar. Bazı sosyal hizmet uzmanları ayrıca hastalar için vaka yöneticileridir. Aynı zamanda hastanın tıbbi durumu çok karmaşıksa, birçok hizmetin koordine edilmesi gerekir. Bu durum hastanın durumuna göre değerlendirilerek konu ile ilgili olarak bakım hizmetleri planlaması yapılır.

Evde Sağlık Destekli Hemşirelik

Evde sağlık hizmetleri; hastanın kalkma, yürüme, banyo yapma ve giyinme gibi temel kişisel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olabilir. Bazı sağlık görevlileri, bir hemşire gözetiminde daha özel bakıma yardımcı olmak için özel olarak eğitilmiştir.

Temel Destekli Hemşirelik

Hasta evde tıbbi bakım alırken, bir ev hanımı veya ev işlerine yardımcı olan biri, yemek hazırlayarak, çamaşır yıkayarak, bakkal alışverişi yaparak ve diğer ev eşyalarını yaparak aileye destek olabilir. Bu konuda evinizde bulunan bir hastanın doğru bir bakıma ihtiyacı vardır. Herkes kendi işini yaparken, sağlık profesyonelleri hastanızla ilgilenerek, tüm sağlık bakımlarını gerçekleştirir.

İhtiyacınız Olan Bakım Bir Telefon Kadar Uzağınızda

Evde hasta bakımı, en yüksek yaşam kalitesine ulaşmanın anahtarı olabilir. Güvenlik ve gelişmiş bağımsızlık sağlar; devam eden tıbbi durumların yönetimini basitleştirir; gereksiz hastaneye yatışlardan kaçınmaya yardımcı olur. Aynı zamanda evde yapılan hasta bakımı sayesinde bir hastalık, yaralanma veya hastaneden sonra iyileşmeniz daha da hızlanırken bu konularda sizlere büyük bir destek olur. Evde hasta bakım hizmetleri şunları içerir:

  • Giyinme ve banyo yapma gibi günlük aktivitelerde yardım
  • Hastalarınızın ilaçlarının düzenli olarak kullanılması
  • Evdeki görevlerin güvenli bir şekilde yönetilmesine yardımcı olmak
  • Hastaya eşlik etmek
  • Tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri
  • Hastalık veya sakatlık için kısa veya uzun vadeli bakım – trakeostomi ve ventilatör bakımı dahil

Evde Bakım Türleri

Tüm evde hasta bakım yapan kurum ve kuruluşlar, farklı türde evde bakım hizmetleri sunmaz. Bu kısa kılavuz, farklı evde bakım türlerini özetleyecektir. Bakım, bireysel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanır ve açıklanan hizmet türlerinden bir veya daha fazlasını içerebilir. İhtiyaçlarınızı görüşmek üzere bir sağlayıcıyla iletişime geçmek, sizin için en iyi bakımı belirlemenize yardımcı olabilir. Pek çok evde bakım türü farklı ihtiyaçları karşılayabilirken, ortak bir hedefi paylaşırlar: bakım alan kişinin daha mutlu, daha bağımsız bir yaşam sürmesini sağlamak ve ailelerine destek ve gönül rahatlığı sağlamak öncelikli görevler arasında yer almaktadır.

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Merkezi

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI