Zayıflamak ve Kilo Vermek için Hangi Sporlar Yapılmalı?

Zayıflamak İçin Hangi Sporlar Yapılmalı? Spor Tavsiyeleri

Kilo vermek günümüzde çoğu insanın problemidir. Kimi insan bunu diyetlerle yaparken kimisi sporla yapıyor. İkisini bir arada yapıp en güzel sonucu alanlar da var tabi ki. Kilo vermek için hayatınızda biraz hareket gerek.

Kilo Vermek İçin Spor Yapmak

♦ Her spor zayıflamak için hiç yoktan daha iyidir. Yağlarınızı yakmak için kardiyo antrenmanları deneyebilirsiniz ya da bu sizin için ağır geliyorsa günde 20 dakika orta tempo koşabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken nokta vücut enerji bulamadığı zaman yağları yakmaya başlar ve yağ yakımı en çok oksijenle gerçekleşir. Eğer ki siz tok karna spor yaparsanız vücudunuz yediklerinizi yakacaktır ve tekrardan acıkınca daha çok yiyeceksiniz. Fakat aç karna koşu, yürüyüş ya da benzer bir şeyler yaparsanız vücut yakacağı enerjiyi yağlardan alacaktır.

Spor ve Beslenme

♦ Sporunuzu her sabah aç karna yaptınız diyelim. Şimdi kilo vermeniz için farklı bir öneri daha. Eğer siz spor yapmanıza rağmen günlük yemeniz gerekenden çok daha fazla yiyerek almanız gereken kalori sınırını aşarsanız yaptığınız spor pek de etkisini gösteremeyebilir. Yani kilo vermek isteyenler için iş sadece spor yapmakta bitmiyor.

Hangi Spor Yapılmalı

♦ Her şey tamam diyelim. Beslenmenizi düzene sokacağınıza inanıyorsunuz ve spora da başlayacaksınız ama kafanızda hangi spor sorusu mu var? Bu öncelikle sizin sevdiğiniz bir şey olmalı. Yoksa insan sevmediği bir şeyi bir yere kadar yapabilir anca. Sıkılmamanız, sıkılsanız bile bıkıp bırakmamanız gerek. Yapılan gözlemler ve deneylere göre ağırlık antrenmanları kardiyo antrenmanlarına göre daha fazla yağ yakıyor. Fakat kendinize böyle yüklenmek ya da kaslarınızı geliştirmek istemiyorsanız aerobik egzersizler yapmanızda fayda var.

Aerobik Sporlar Nelerdir?

♦ Aerobik sporlar kısaca vücudun enerjisini oksijenden sağlayan sporlardır ve yağ yakımı da en çok oksijenle gerçekleşir demiştik. Bu tarz egzersizler çok hızlı değil de uzun süreli ama orta tempo yapılmalıdır. Aerobik egzersize örnek olarak; bisiklet, uzun mesafeli koşular, yüzme, ip atlama gibi egzersizler örnek verilebilir.

Kısacası kilo vermek istiyorsanız spor yapmanızın yanı sıra beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Yapacağınız sporda kendinize en yakın bulduğunuz sporu seçmelisiniz. Disiplin bozulmadığı sürece güzel bir vücut sizin için hayal olarak kalmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI