Vajina Kokusu Nasıl Giderilir ?

Vajina kokusu günümüzde çogu kadında rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Her ne kadar çözüm basitse de yanlış vajina temizliği ve bakımı uygulanarak kokunun daha da artmasına sebebiyet verilmektedir. Vajina Kokusu Nasıl Giderilir, Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalı Makalemizde detaylı olarak , vajinadan gelen kokuyu ve kokulu akıntıyı gidermek için öncelikle vajina temizliğinin nasıl yapılması gerektiğini ve daha sonra basit birkaç bitkisel ve doğal yöntemi derledik.

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir

Genital bölge, kadın sağlığı için oldukça önemli bir bölgedir. Bu bölgenin hassas yapısı nedeniyle bakımı da ihmal edilmemelidir. Eğer bölgenin bakımı özenli bir biçimde yapılmaz ise, zararlı bakteriler oluşumuna ve iltihaplanmasına neden olacak durumlar oluşabilir.

Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalı

Normal şartlar altında doğal hali korunursa bu bölgedeki deride ve mukozada kaşıntı, akıntı ve bakteri oluşumu görülmez. Ancak hijyen şartlarının sağlanmaması, fazla yıkama, hiç yıkamama, bu bölgede sabun veya ıslak mendil kullanma kaşıntı, koku, yanma gibi sorunların oluşmasına neden olur.

Vajinayı Temizlemek Şart mıdır?

Vücudun her bir kısmı gibi vajina da kendine özgü belli bir sistemle oluşmuştur. Vajina içinde iyi huylu bakterilere sahip olan salgılar bulunur. Bu bakteriler, bölgenin korunmasına ve vajinanın kendi kendine temizlenmesine yardımcı olurlar. Eğer kişi, bu bölgeyi özüne uygun bir şekilde temizlemezse yararlı bakterilerin yok olmasına ve salgılama işleminin zarar görmesine neden olur.

Vajina Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina bölgesinin pH derecesi son derece hassastır. O nedenle bölgenin asidik ortamının korunması önemlidir. Eğer bu ortam gerektiği korunmazsa pH derecesi azalabilir ya da artabilir. Bu durumda da virüs, bakteri ve enfeksiyon riski artabilir. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında yapılması gereken ilk iş, bölgenin ıslak kalmasının önlenmesidir. Islaklık, bu bölge için en önemli sorunları beraberinde getirir.

Kullanılan çamaşırların kalitesine ve elastik olmasına dikkat edilmelidir. Naylon, sentetik çamaşırlar yerine pamuklu çamaşırlar tercih edilerek bu bölgede terleme ya da nem olayının önüne geçilmeli; kıyafetlerin de dar olmamasına dikkat edilmelidir.

Vajina bölgesini temizlemek için duru su kullanımına dikkat edilmelidir. Yine bu bölge için üretilen jel ürünler kullanılabilir; ancak bu ürünlerin kimyasal içermemesi gerekmektedir. Ürünlerin vajina içine kullanılmamasına önem verilmelidir. Bölgeyi temizlemek için sabun kullanılmamalıdır. Çünkü sabun bölgenin pH derecesini bozacaktır.

  • Tuvalet sonrasında önden arkaya doğru taharet yapmak gerekir. Aksi bir durumda anüs bölgesinde biriken bakteri ve mikroplar vajinaya ie temas edebilir ve enfeksiyon oluşturabilir.
  • Cinsel ilişki sonrasında vajinanın içi yıkanmamalıdır.
  • Ortak kullanılan tuvaletlerde hijyene dikkat edilmelidir.
  • Regl döneminde kötü koku ve bakteri oluşumunu engellemek için sık aralıklarla ped değiştirilmelidir.
  • Bu bölge için yapılmış parfüm, kokulu mendil gibi kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Kullanılma durumunda ise kimyasal içerikli olmamalarına önem verilmelidir.

Kuaförde uygulanan bakım işlemlerinde kullanılan ürünlerin ortak kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Buralarda kullanılan malzemeler kişiye ait veya kişiye özgü olmalıdır. Bu bölgedeki tüyleri yok etmek için kullanılan tüy dökücülerin ya da spreylerin kaliteli olmasına önem verilmelidir.

 Vajina Kokusu Nasıl Giderilir Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Vajina kokusundan kurtulma kadınların genel olarak karşılaştığı bir sorundur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan mantara kadar bakteri gelişimine yol açan türlü türlü sebeplerden oluşabilir. Enfeksiyon varsa eğer vajinal bölgede kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle de anlaşılabilir. Başkalarına sorup bilgi edinme her ne kadar utanç verici olsa bile bunu giderilmesi için birçok çözüm bulunmaktadır. Suyun bir mucizesi daha böylece ortaya çıkmış olmaktadır.

  • Su; Bol su tüketimi ile birlikte vücuttan toksinler ve bakteriler atılmaktadır. Vücutta ki fazla şekerinde yol açabileceği vajinal kokuyu gidermek için günde en az 5 ile 10 bardak arası su içmenin de faydalarını göreceğiz. Ayrıca kafeinin ve şekerli gıdaların da kokuya neden olacağını söylemekte fayda var. Bu nedenle kafein ile şekere kısıtlama getirilmelidir.
  • Yoğurt; Bilindiği üzere antiantibiyotik görevi alır. Vücutta ki kötü bakterileri öldüren antibiyotiğin etkisi yararlı bakterileri de kapsamaktadır. Yoğurt ise onları koruyan bir katman yaratır. Ayrıca vajina kokusuna da faydası vardır. Lactobacillius bakımından zengin olan yoğurt vajinanın PH değerini düzenlemesinde yardımcı olmaktadır. Günde en az orta boyutlarda bir tabak kadar yoğurt yemenin de faydalarını görebilirsiniz.
  • Sarımsak; Doğal antibiyotik olarak da bildiğimiz sarımsak vajinal enfeksiyonlarla da başa çıkabilecek güçtedir. Sarımsağın içeresinde bulunan antifungaller özelliklere sahip bileşenler mantar, yangı gibi bakterileri yok edebilir. Günde 1 – 2 diş sarımsak yemenin vajina kokusu ile birlikte birçok şeye faydası olacaktır.

Vajinada ki kötü kokudan kurtulmak için faydalı olacak daha birçok doğal madde bulunmaktadır. Beyaz sirke ve elma sirkesiyle vajinal bölgenin durulanmasında PH değerinin düzelmesi açısından oldukça faydalıdır. Bunların haricinde hint Bektaşiüzümü, narenciye ve çay ağacı yağından da faydalanabiliriz. Bütün bunları denemenize rağmen eğer bir sonuç alamıyorsanız doktorunuz dâhilinde gerekli tedavilerin yapılmasıyla da çözümlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI