Tüberküloz Peritonit Nedir ? Belirti ve Tedavisi

Gençlerde ve özellikle de kadınlarda görülebilen tüberküloz peritonit birden bire başlayan ve yavaş yavaş ilerleyen bir hastalık şeklinde olmaktadır. Peki tüberküloz peritonit nedir ? Ülkemizde ve gelişmekte olan tüm ülkelerde bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hıv enfeksiyonunun artması nedeni ile ve yaşanan göçler nedeni ile bu hastalığın oluşma riski artmaktadır. Erken teşhis sayesinde ve yapılan tetkikler sonucun tüberküloz vakalarının yaklaşık olarak %0,05 lik bölümünde peritonit vakalarına rastlamak mümkün olmaktadır. Primer bir enfeksiyon olması nedeni ile mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Tüberkülozun yaygın olarak görüldüğü ülkelerde peritonit bulgusuna rastlamak yüksek seviyelerde olmaktadır.

Hastaların 21 ile 45 yaş aralığında olduğu görülmektedir. Erkek ve kadınların bu hastalığa yakalanma riski hemen hemen aynı olmasına rağmen kadınlarda biraz daha fazla görülebilmektedir. Hijyen koşullarının kötü olması, pastörize edilmemiş süt tüketimi ve nüfusun aşırı yoğun olduğu bölgelerde yaşayan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha yüksek olmaktadır. Kan yolu ile yayılma eğilimi göstermektedir.

 Tüberküloz Peritonit Belirtileri Nelerdir ?

  •  Şiddetli boyutlarda yaşanan karın ağrısı
  •  Distansiyon durumunun oluşması
  •  Yüksek ateş
  •  Geceleri terleme durumunun yaşanması
  •  Karın bölgesinde şişlik ve rahatsızlık hissinin olması
  •  Ani ve hızlı bir şekilde kilo kaybı
  •  Dışkılama alışkanlıklarında kronik yakınmalar şeklinde tüberküloz peritonit belirtileri yaşanmaktadır. Bu belirtilere sahip olan kişilerin kısa süre içinde uzman doktor randevusu olarak muayene olması gerekmektedir. Hastalık sinsi bir şekilde ilerleme göstermesinden dolayı klinik bulgular kısmında sıkıntı yaşanması söz konusu olabilmektedir. Bu hastalıktan şüphe duyulmadığı sürece hastalığa teşhisin konulması konusunda da gecikmeler yaşanmaktadır.

 Tanı İçin Yapılan Tetkikler Nelerdir ?

 *Rutin olarak yapılan hematolojik tetkik işlemleri

 *Asit sıvısının doğru bir şekilde tetkik edilmesi

 *Serum CA 125 düzeyinin kontrol edilmesi

 *Asit sıvısı içerisinde Tüberküloz basilinin aranması işlemi

 *Asit sıvısında adenozin deaminaz düzeyi ölçülmesinin yapılması

 *Gen amplifikasyonu yapılması

 *Immunodiagnostik testler yapılması

 Tüberküloz Peritonit Görüntüleme Yöntemleri Nelerdir ?

 *Akciğer grafisinin alınması

 *Ultrasonoghrofi işleminin yapılması

 *Tomografi çekilmesi

 Tüberküloz Peritonit Tedavisi Nasıl yapılır ?

 *Farmakolojik bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

 *Kesin tanının konulabilmesi için gerekli olan tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Tanı konulduktan sonra ise uygun tedavi metotları tercih edilmelidir.

 *Tanıların laparotomide konulmasının ardından tüberküloz peritonit tedavisi yapılmaya başlanılmaktadır.

 *Eğer hasta da tıkanma durumu söz konusu değil ise biyopsi işlemi yapıldıktan sonra karın bölgesinin kapatılması gerekmektedir.

 *Bağırsak boyunca tıkanmalara neden olabileceği için tedavi aşaması sırasında dikkatli olunması gerekmektedir. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli doktorlardan destek alınması gerekmektedir.

 *Bağırsak segmentlerinde tıkanma durumları yaşandığında mutlaka rezeksiyon ve primer anastomoz türlerinin tercih edilmesi çok daha doğru olmaktadır.

 *Eğer hastada birden faza tıkanma segmentleri saptanmış ise bu durum için de farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekebilmektedir. Daralmayı gideren plastiler yada kısa devre anastomozlar iyi gelecektir.

 *Ayrıca cerrahi tedavi uygulamasının yanında kemoterapi uygulamasının da kombine edilmesi gerekmektedir.

 *Bir yıl boyunca hastaya uygulamalar ve tedaviler yapılabilmektedir. Tüm bu tedavi uygulamalarının ardından hastaların yüzü gülmektedir.

 *Yapılan uygun tedaviler sayesinde iyi sonuçlar alındığı görülmektedir. Tedavide gecikme durumlarının olması nedeni ile olumsuz sonuçlar da ortaya çıkabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI