Topuk çatlakları nasıl geçer?

Topuk çatlaklarındaki doku bozulmaları genellikle kırsal kesimde yaşayan insanların sorunu olmuştur. Ancak vücutları, büyük şehirlerdeki çalışma koşullarına dayanamayan insanlarında topuklarında bu çatlamalar ve doku aşınmaları gözlemlenmiştir. Genellikle kurak coğrafyalarda görülen bu rahatsızlık, derinin beslenememesiyle alakalı olarak ortaya çıkmakta. Topuk çatlaması derinleştiğinde kanamaya ve buna bağlı olarak enfeksiyona bile neden olabilen cilt problemidir.

Topuktaki yıpranmalara ilaç müdahalesi

Derinin dökülmesi sonucu ortaya çıkan topuk çatlakları için doktor gözetiminde deriyi besleyici ve yenilenmesini hızlandıran tıbbi ilaçlar kullanılabilir. Bu tıbbi ilaçlar deri döküntüleri tamamen temizlendikten sonra kullanılmalıdır. Tahrip olan topuk bölgesine ilaçları uyguladığınız zaman olumlu sonuçlar alacaksınız. Şimdi gelelim, ilaç kullanmak istemeyenler için tedavi önerilerine…

Topuk bölgesinde oluşan çatlaklardan doğal yollarla nasıl kurtuluruz?

(Her paragrafta ayrı bir tedavi yöntemi ele alınmıştır.)

Topuklardaki çatlaklardan kurtulmak için önerebileceğimiz ilk şey “ayakları sık sık soğuk suyla yıkamak” olacaktır. Günde 1-2 defa ayaklarınızı yıkamanız ayak derinizin temiz kalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra soğuk suyla ayakları yıkamanız baş ağrısına da iyi gelir. Hatta hafta da bir vücudunuzu soğuk suyla yıkamaya çalışın. Böylece cildiniz hep canlı kalır ve vücudunuz dinçlik kazanır. Kan dolaşım hızında artış görüleceği için daha fazla kalori yakarsınız, böylece fazla kilolarınızı da verebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise, topuklarınıza vazelin sürüp üzerini streç film ile sarmanızdır. Hafta da iki defa bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Topuklar kaybettiği nemi vazelin sayesinde tekrar kazanarak hızla eski haline geri döner. Uygulamayı her defasında 45 dakika yapmanız yeterli olacaktır. Sonrasında ayaklarınızı soğuk suyla yıkayıp iyice vazelinden arındırın. Bir süre sonra eski haline dönen topuklarınızı görünce içinizdeki huzursuzluk kaybolacak.

Zeytinyağını deneyin. Has zeytinyağını günümüzde her yerde bulabilirsiniz. Topuk çatlaklarına direkt olarak zeytinyağı sürün. Zeytinyağı, ölü dokunun topuktan ayrışmasını canlı dokunun da ihtiyacı olan nemi almasını sağlayacaktır. Böylece topuklardaki sertlik azalacak ve buna bağlı bir şekilde çatlaklarda topuklardan silinecektir. Bu yöntem aynı zamanda iz bırakmaz. Kilo sonrasında oluşmuş karın çatlakları içinde zeytinyağı kullanılabilir.

Topuk çatlamalarında limonun yerini belirtmezsek makale yarım kalır. Biliyorsunuz ki limon vücudun çoğu rahatsızlığında kullanılan bir besin. Birçok faydasının yanı sıra vücudun yenilenme düğmesine bastığı da bir gerçek. Topuk çatlaklarında limonun kullanılması bu yüzden hiçte şaşırtıcı değil. Yarım bir limon kesip üzerine bir tutam tuz atın ve topuklarınıza masaj yapmaya başlayın. Beklediğinizden daha kısa bir sürede iyi sonuçlar alacaksınız. Bu uygulamayı yaptığınız süreçte topuğunuzun sıcak kalmasına özen gösterin. Yünlü bir çorap giyebilirsiniz mesela.

Soğanın başrol olduğu bu uygulamamızda ise, soğan önce bir güzel rendelenmelidir. Üzerine 2-3 tutam tuz atın ve topuğunuza bir bez parçası yardımıyla sarın. Bu karışım bir gece boyunca topuğunuzda kalmalı. Peki neden soğan sarıyoruz? Soğanın dokuları yenileme ve yaşlanmış dokuları gençleştirme özelliği vardır. Birçok faydasının yanı sıra bu özelliğiyle de karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan neden soğan sarın diyoruz? Topuk çatlakları ileri seviyelere geldiğinde kanamalar olur demiştik. Bu kanamalar devamında enfeksiyona vb. rahatsızlıklara neden olabilir. Soğan enfeksiyonu önler ve vücuda zararlı mikroorganizmaları öldürür. Böylece ortada enfeksiyon riski kalmaz.

Sarımsağı kullanacağımız bu yöntem ile topuğunuzda deri dökülmesi veya sertleşmesi sorunları ortadan kalkacak. 3-4 diş sarımsağı havanda güzelce ezin. Sonra içine iri tuz (turşu tuzu) ekleyin. Bir tutam yeterli olacaktır. Ardından ezmeye devam edin. Püre kıvamına gelene kadar ezdikten sonra bir bez yardımıyla topuğunuza sürüp bağlayın. Bir gece topuğunuzda kalsın. İhtiyaca göre tekrarlayın.

  Etkisi deneyenler tarafından kanıtlanmış aspirin-vazelin ikilisi, topuk çatlakları için birebir çözüm sunmakta. Bu karışım şu şekilde yapılıyor. Aspirini toz haline getiriyoruz. Bunu havanda ezerek kolayca yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra vazelini demir bir kaba koyup ocakta ısıtın. Vazelin eriyecektir. Vazelin eridikten sonra aspirin tozlarını vazelin içerisine katın ve iyice karıştırın. Kapaklı bir kutuda katılaşmasını bekleyin. Evde kendi ellerinizle yaptığınız bu karışımı her gün düzenli kullanın. Uzmanlar tarafından hassas cilt rahatsızlıkları çekenlere önerilen bu yöntem sizi egzema, sedef gibi rahatsızlıklardan da kurtaracak.

Topuk çatlamasının nedenlerine de bir göz atalım!

Deri dökülmesinin ve aşınmasının genelde nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Bunun yanında ikinci bir neden olarak hijyensiz bir yaşam biçimini belirtebiliriz. Vücudun günlük belli miktarlarda A-C-E-D vitamini alması gerekir. Ayrıca hafta da 2 defa da omega 3 vitaminini almalıdır. Vücudun kendini yenilemesini istiyorsanız beslenme alışkanlığınızda değişime giderek bunu sağlayabilirsiniz. Şimdi topuk çatlaklarının nedenlerine bakalım:

 • Cilt kuruluğu (kserozis)
 • Aşırı kilo
 • Ayakta durma süresinin uzun olması
 • Terlik vb. topuk bölgesi açık ayakkabı tercihi
 • Uzun topuklu ayakkabı kullanımı
 • Şeker hastalığına bağımlı olarak gelişen cilt rahatsızlıkları
 • Sedef hastalığı
 • Egzema (saç, el, ayak)
 • Vücudun ter bezlerinin düzgün ve yeterli çalışmaması
 • Yeterli miktarda su tüketmemek (günde en az 2 lt su içmelisiniz)
 • Düzensiz beslenme
 • Temiz olmamak
 • Yaşlanma-yaşlılık (derinin kalınlaşması ve buna bağlı olarak sertleşmesi)
 • Genetik

Gibi sıralandırabileceğimiz nedenleri bulunmaktadır.

Çatlakları ayrıca topuk törpüsü yardımıyla temizledikten sonra nemlendirici kremlerle yok edebilirsiniz. İhtiyacı olan nemi ve besini nemlendirici kremlerden alan çatlaklar bu sayede kapanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI