Sararmış dişler nasıl beyazlar? Pratik diş beyazlatma önerileri

Diş beyazlatma çoğu birey için oldukça önemli bir konudur. Çünkü vücutta direkt olarak dikkat çeken bölge ağız bölgesi yani dişlerdir.

Dişlerdeki kusurlar fiziksel kusurların önüne geçmektedir. Örneğin, bir kulağınız yok ancak dişinizde bir maydanoz parçası var, karşı cins ilk önce o dişinizdeki maydanoz parçasını fark edecektir.

Kulağınızın olmaması dikkat çekmeyeceği gibi başka bir fiziksel engeliliğin önüne geçen diş beyazlatma ve diş hijyeni konusu bu yüzden dikkat çekilmesi gereken bir konudur.

Bu kadar mühim bir konuyu okurlarımızı düşünerek ele alıyoruz ve sizlerle birlikte diş nasıl beyazlar?, diş beyazlatma işlemleri nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını birlikte inceliyoruz.

Sararmış diş nasıl beyazlar?

Öncelikle diş sararmasını en çok tetikleyen etkenin sigara ve kahve olduğu belirtelim. Bu ikiliden olabildiğince uzak duracaksınız.

Sararmış dişi beyazlatmak için sabretmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü bir defa fırçaladıktan sonra veya bakım yaptıktan sonra kimse beyaz dişlere kavuşmuyor. Şimdi konuyu genişçe bir ele alalım ve özellikle sararmış ve lekelere bürünmüş diş nasıl beyazlar? Sorusunun cevabını yakında inceleyelim.

İşte madde madde, diş nasıl beyazlar?

  • Muz kabuğu: Muz kabuğunun iç tarafını dişlerinize sürterek yapacağınız bu işlem oldukça etkili bir diş beyazlatma yöntemidir. Ayrıca doğal oluşu da ayrı bir güzel. Günde sadece 7 dakika sararmış dişlerinizi muz kabuğuna sürterseniz 1 ay içinde güzel sonuçlara merhaba diyebilirsiniz. Bir facebook efsanesi değildir!
  • Limon: Her akşam uygulayabileceğiniz bu beyazlatma yöntemi diş minesine zarar verebilir. O yüzden uygulama süresini oldukça kısıtlı tutuyoruz. Günde 2-3 dakika yeterli olacaktır. Özellikle dişinde leke olan kişiler için birebir beyazlatma yöntemi olarak gördüğüm limonda uygulama şu şekilde,

Her gece yatmadan limonun kabuğunun iç tarafını dişinize bastırmadan nazikçe sürtün. İşlem için 2-3 dakika yeterli olacaktır.

  • Karbonat: İçeriği sayesinde ağzınızda bembeyaz köpürmelere neden olacak olan karbonat, bu işlemi sırasında dişlerdeki bütün bakterileri yok edecektir. Halk arasında bilinen en ünlü doğal diş beyazlatma yöntemidir. Dişlerdeki lekelere direkt nüfuz ederek dişlerin beyazlaşmasını sağlar. Aşağıda etkili pratik diş beyazlatma önerileri vereceğim.
  • Misvak: Erak ağacından yapılan bu çubuğun lifleri incedir. Kendisine özel nahoş bir kokusu olan misvak salgı bezlerinin sentezlediği sıvıyla etkileşime girdiğinde dişleri koruyucu bir salgı sentezler. Aşağıda nasıl kullanılacağına dair bazı yöntemler vereceğim ?
  • Sofra tuzu: Bakteri öldürücü yapısıyla diş lekelerinin celladı olan sofra tuzu, iki günde bir kullanıma uygundur. Karbonat kadar etkili olmasa da sofra tuzu da güçlü antibakteriyel içeriğe sahiptir.
  • Gliserin: Ağız içindeki bakterileri kılıçtan geçiren gliserin içeriği bakımından ağız temizliğinin olmazsa olmazlarındandır. Uygulaması çok kolay olan bu maddeyi diş lekeleri olan kişiler için şiddetle öneriyoruz. Uygulamasını ve etkili kullanım yolunu aşağıda ele alacağız.
  • Tarçın: Besin değerleri sayesinde tarçın etkili bir iltihap arındırıcı olmanın yanı sıra diş beyazlatmanında anahtarıdır. Çürük dişlerin neden olduğu diş ağrısını da anında geçiren tarçın, diş beyazlatma için birebir çözüm yoludur. Dişler için uyuşturucu görevi gören tarçın diş köklerinde kalmış mikroorganizmaları yok eder ve günün geri kalanında sağlıklı dişlerle vakit geçirmenize olanak sağlar.
  • Adaçayı: Hem çayı hem de yaprakları diş beyazlatma da kullanılabilir. Erkeklerin çok fazla tüketmesini önermediğim adaçayı kadınlar için tam bir diş beyazlatma çözümüdür. Sentezlediği östrojen miktarı nedeniyle erkeklerde hormon bozukluğuna neden olabilir. Bu yüzden sadece kadınların kullanması daha makuldur. Kadınlarda mutluluk verici olan adaçayı, dişleri bir kalkan göreviyle korur ve dişlerde bakterilerin türemesini engeller.
  • Sirke: İki dişinizin arası sararmış veya lekelenmişse ve siz limon kabuğuyla veya muz kabuğuyla o bölgeye ulaşamıyorsanız yardımınıza sirke koşacaktır. Sirke, özellikle dişlerin arasında kalmış ulaşılamaz bölgelerin temizliğini %99 oranla sağlar. Etkili bir ağız bakımı için sirke kullanmanız şarttır. Sirkeyi ağzınıza alıp çalkalamanız ve gargara yapmanız ağız bakımının %79’unu tamamlar.
  • Çilek: Bu konumuzda püresini ele alacağımız çilek oldukça aktif bir diş temizleme maddesidir. İçeriğindeki C vitamini bakımından zengin olan çilek, diş beyazlatma bakımından da oldukça etkili bir silahtır. Ayrıca çilek, hastalıklara karşı vücudu korur, alzheimer riskini azaltır, kalp ve damar sağlağını korur. Ayrıca yaşlanma geciktirici özelliğiyle de çoğu gençleştirici kremi içeriğinde kullanılır.

Sararmış ve lekelenmiş dişlerin beyazlamasını sağlayacak maddeleri yukarıda listeledik. Şimdi de pratik ve etkili diş beyazlatma önerilerine bir göz atacağız. Bu önerileri aksatmadan uyguladığınız takdirde bembeyaz dişlere kavuşacaksınız. Öte yandan diş çürüklerinden ve ağrılarından müzdaripseniz bu yöntemler size yardımcı olabilir.

Sararmış dişler için pratik diş beyazlatma önerileri

Diş macunu ve limon:

Diş fırçalarken kullandığınız diş macunu çok önemli bir etkiye sahiptir. Bu yüzden özellikle kaliteli bir diş macunu kullanmak dişlerinizin beyazlamasında önemli rol oynayacaktır. Diş macunundan bir fırçalamalık kadarını kaseye koyun. Üzerine limon sıkın. 3-5 damla yeterli olacaktır.

İyice karıştırdıktan sonra hepsini ağzınıza alın ve diş fırçasıyla dişlerinize iyice yedirip fırçalayın. 2 dakika bu işlemi yapın. Sonrasında sıcak su ile dişlerinizi durulayın.

Gliserin’in gücü:

Gliserini her eczanede rahatlıkla bulabilirsiniz. Diş fırçanıza bir iki damla gliserin damlatmak ve ardından iyi bir diş macunuyla dişinizi fırçalamak dişlerin beyazlamasında ve diş minesinin güçlenmesinde etkin rol oynar. Aynı zamanda dilinizde çatlak vb. Gibi sorunlar varsa bunlara da kesin çözüm üretmiş olursunuz.

Sofra tuzu ve limon:

Bu yöntem oldukça fazla asidik karışım içerdiği için dikkatli kullanmalısınız. Bu yöntemi sadece dişlerinde aşırı siyahlık olanlar için bu sıralamaya alıyorum.

Bir kase içine bir çay kaşığı sofra tuzu ve yarım limon sıkın. İyice karıştırın. İçerisine sonradan bir yemek kaşığı sıcak su ekleyin. Bu karışımla dişlerinizi fırçalayın.

1 dakikadan fazla uygulamayın ve sağlam dişlerinize bulaştırmayın. Özen göstererek yapılırsa yararlı olabilir. Dikkatli uygulanmazsa yarardan çok zarar getirecektir.

Sirke, limon ve karbonat:

Cam bir kaseye bir yemek kaşığı sirke, 4 damla limon ve bir yemek kaşığı karbonat eklenir. Sonra iyice karıştırılır. Karışım köpürdükten sonra ağza alınıp güzelce bir gargara yapılır ve ağız çalkalanır. ? Merhaba yeni dişler. Bu uygulamayı, iki günde bir yapın. 1 dakika gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Rendelenmiş limon kabukları:

Bir limonu kabuklarından arındırın. Küçücük olacak şekilde iyice rendeleyin. Sonrasında bu limon kabuklarıyla dişlerinizi fırçalayın. Jel kıvamı için limonu miksere falanda koyabilirsiniz. Bunu Her sabah yapın ve güne sağlıklı beyaz dişlerle başlayın. Dişinizde ağrı olursa yapmayı bırakın ve doktora gözükün.

Tuzlu suya zeytin:

Bir çay kaşığı tuzu, yarım çay bardağı suya ekliyoruz. Sonrasında içerisine iki adet zeytin atıyoruz. 2 saat bu şekilde beklettikten sonra zeytinleri sudan çıkarıyoruz ve su ile dişlerimizi bir güzel fırçalayıp gargara yapıyoruz. Bembeyaz dişleriniz artık sağlıklı da.

Misvak kullanımı:

Misvak, diş fırçasının kullanırken yapılan yukarı aşağı hareketin aksine, enlemesine kullanılmalıdır. Yatay olarak kullanacağınız misvak günde iki defa sabah akşam kullanılabilir. Misvak ile dişleriniz doğal sağlığını ve doğal rengini geri kazanacaktır.

Tarçın ve diş macunu:

Geldik en güzel diş beyazlatma karışımına… Diş fırçamızı tarçının tozuna iyice beliyoruz. Ardından kaliteli diş macunumuzu sıkıyoruz ve dişlerimizi fırçalamaya başlıyoruz. 2 ay içinde mükemmel dişler sizin olacaktır.

Adaçayı yapraklarının kullanımı:

Adaçayı yapraklarını bir hamadan da ezin. Sonra diş macununuzu ekleyin ve ezmeye devam edin. İçerisine bir tam çilek ekleyip tekrar tamamen ezin. Sonra gönül rahatlığıyla, istediğiniz zaman istediğiniz kadar kullanın. Dişleriniz bembeyaz bir hal alacaktır.

Çilek püresiyle diş beyazlatma:

5 adet çileği miksere atın. Püre haline gelene kadar mikserde kalsın. Elde edeceğiniz püreyi diş macununuzun yerine bile kullanabilirsiniz. O kadar etkili bir diş bakımı ve diş beyazlatma formülüdür.

Kalitesiz diş macunlarından uzak durun. Zira yarardan çok zarar verebilir. Mesela bence bir diş macunu en azından 15 liranın üstünde olmalıdır. 3-5 liralık diş macunlarından medet ummayın ve yarar beklemeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI