Öksürüğü Ne Keser? 8 Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntem

Kış aylarında öksürük oldukça fazla rastlanan bir durumdur. Özellikle çocuklarda çok daha fazla rastlanan öksürük vakaları daha çok soğuk algınlıkları neticesinde meydana gelir. Evde yapılabilecek basit uygulamalarla öksürükten kurtulmak ve hemen öksürüğü kesmek mümkündür. Doğal yollardan önüne geçilmesi mümkün olan soğuk algınlığı öksürüklerinin evde uygulanabilecek olan basit yöntemlerini ve öksürüğü ne keser? sorusunun cevabını sizler için aşağıda açıkladık.

Öksürüğü Kesen Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

  1. Bir adet elmanın kabuğunu soyup üç adet çekirdeğini çıkarın. Bir tutam ıhlamur, iki adet karanfil, bir adet tarçın kabuğu ve bir dilim limonu yarım litre suda kaynatın. Daha sonra içine bir tatlı kaşığı bal koyup iyice karıştırın ve tatlandırın. Daha sonra fazla soğutmadan için. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir. Eğer çocuklarınıza içirecekseniz ılık olarak içirebilirsiniz.
  2. Bir tatlı kaşığı bal ile yarım çay kaşığı zencefili karıştırıp bu karışımı yiyebilirsiniz. Öksürüğe çok iyi gelen bir yöntemdir. Çocuklar için uygun olmayan bir uygulama olduğunu belirtmekte fayda var.
  3. İki tatlı kaşığı dut pekmezine bir tutam karabiber ekleyip günde bir tatlı kaşığı yiyebilirsiniz. İki gün içinde öksürüğü kesecektir. Çocuklar için de uygun olan bir uygulamadır.
  4. Bir bardak süte bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı karabiber katılır ve karıştırıldıktan sonra içilir. Yetişkinlerle beraber çocuklarda da etkili bir uygulamadır.
  5. Çocuğunuzu yatırmadan önce sırtına oda sıcaklığındaki balı sürün ve kâğıt havlu ile sırtını örtün ve uyutun. İki uygulama sonunda öksürüğün kesildiğini göreceksiniz.
  • Ihlamur ve ayva yaprağı kaynatılıp içilirse öksürüğün azalmasına ve birkaç içimden sonra kesilmesine yarayacaktır.
  • Bir çay kaşığı kekik bir bardak su içine atılır ve kaynatılır. Daha sonra içine bal atılıp karıştırılır ve ılımaya bırakılır. Süzgeçten geçirip süzdüğünüz bu ılık suyu bebeklerinize gönül rahatlığı içinde içirebilirsiniz. Öksürüğün çok kısa sürede kesildiğini göreceksiniz.
  • Siyah turpu tepesinden ve dibinden kesin. Daha sonra turpun içini yarısına kadar oyun ve içine halis bal koyun ve tepesini turptan kestiğiniz kısımla kapatın. Daha sonra turpu bir çay bardağının içine sıkıştırın. Eğer turp büyük turp ise daha büyük bir bardağın içine koyun ve 12 saat bekleyin. Turpun altından bardağın içine sızan sarı suyu günde iki tatlı kaşığı olacak şekilde çocuklarınıza içirebilirsiniz. Yetişkinler için de oldukça uygun bir yöntemdir. Sabah ve akşamları içilmesi tavsiye edilir. Öksürüğü kesme konusunda etkili bir yöntemdir.

Öksürük İçin Yaşam Alanının Düzenlenmesi

Elbette bu yöntemlerin dışında da başka yöntemler vardır ama bu yöntemlerden bir tanesinin bile uygulanması öksürük sorununun giderilmesinde etkili olacaktır. Kış aylarında dahi olsa evleri havalandırmayı ve ortamı nemli tutmayı asla ihmal etmeyin. Evde nemlendirici yok ise kalorifer peteklerinin üzerine birer bardak su koymanız yeterli olacaktır. Ya da kaynamış 2-3 litre kadar suyu değişik kablara koyarak her odaya bir tane yerleştirin ve 15-20 dakika buharının odalara yayılmasını sağlayın. Bu sayede tüm odalar nemlenecek ve içerideki kuru havanın önüne geçilmiş olacaktır. Kuru ve nemsiz hava öksürüğü tetikleyen unsurlatrdandır.

Eğer öksürük 5-6 gündür azalmadan devam ediyor ve hala geçmiyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir. Doktorların ısrarla üzerinde durdukları konu, bir haftaya yaklaşan ve geçmeyen öksürüklerde mutlaka doktor muayenesinin gerektiğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI