Kilo vermek için illa spor salonuna mı gidilmeli?

Nasıl kilo verilir? Sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmak için ilk yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Fazla kilolar ya da obezite günümüzün en önemli sağlık problemleri arasında sayılmaya başladı. Hareketsiz yaşam, kötü beslenme, ekranlar başında geçirilen uzun saatler, hatta hava kirliliği bile kilo alımını tetiklemekte akabinde de sağlığımızı tehdit etmekte…

Kilo verme düşüncesini zihninizde oluşturun!

Kronik hale gelen boyun ve sırt ağrıları migren ağrıları diz ve eklem ağrıları hepsinin temelinde yatan sebep fazla kilolardır. Birçok mecrada yaratılmaya çalışılan algı “güzellik için spor yap ve sağlıklı beslen” olsa da en başta sağlığımız için bunları bir yaşam tarzı haline getirmeliyiz. Ayrıca bu durumu önce zihnimizde oturtmalıyız.

Yani “diyet” psikolojisinden kendimizi kurtarıp temiz beslenme, “zayıflamak için spor salonuna gitmeliyim, koşmalıyım” psikolojisinden kendimizi kurtarıp, “hobilerim arasına bir spor dalını dahil etsem güzel olacak” fikrini zihnimize oturtmalıyız.

Kaliteli bir yaşam için alışkanlıklarınızı değiştirin!

Unutmayın! Bir alışkanlık edinmek için 5 gün, bir bağımlılıktan kurtulmak için ise 21 gün yeterlidir. Bu sürecin kolay bir süreç olduğunu kesinlikle söylemiyorum hatta zor bir süreç bile denilebilir ancak, kaliteli bir yaşam için, sağlıklı, ağrısız bir yaşam için bunu yapmanız gerekir.

Bu sürece nasıl girilir?

Bu sürece başlarken öncelikle gidip spor salonlarına 6 aylık 1 yıllık üye olmayın lütfen çünkü o salonlara maalesef bir hevesle üye olunuyor ancak gidilmiyor, zaten salonlarda tam olarak bu şekilde para kazanıyor.

Onlarca kişinin aynı anda spor yapmaya çalıştığı, makine ve ekipmanları kullanabilmek için sıra beklediğiniz, oksijen yerine karbondioksit soluduğunuz bir ortamda spora alışmak ve sevmek yerine tam tersi soğuyacağınıza bahse girerim.

Dolayısıyla, zihninizde bir karar vermiş olmanız muhteşem, ancak daha önce hiçbir spor dalı ile ilgilenmediyseniz bu konuda bir alt yapıya sahip değilseniz maalesef 6 aylık üyelik aldığınız salon üzerinizde harikalar yaratmayacaktır.

Çünkü salonlardaki hocalar çok fazla üye ile ilgilenmek zorunda olduğu için çareyi olabildiğince ilgilenmemekte bulmuş durumdalar.

Bir de bir konu daha var, ama tamamen benim naçizane düşüncem, eğitim ve işlerini severek yapmaları konusunda büyük şüphelerim var ve işini sevmeden yapan kişilerin asla karşısındaki kişiye faydalı olamayacağı görüşündeyim.

Yani sonuç olarak salonlar (tabii ki istisnaları ayrı tutuyorum) bana bir spor alt yapısına sahip olmayan bireyler için çok verimli gelmiyor.

Nasıl kilo vereceğim?

Peki nasıl olacak bu iş nerden başlayacağız? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Öyle bir bilgi çağında yaşıyoruz ki artık her şey online ve teknolojik araçlarla daha kaliteli daha verimli durumda.

Özellikle sizinle birebir iletişimde olacak çok kaliteli ve işlerini severek yapan spor koçları size bir diyetisyen gibi liste yazmasa da (ki buna ihtiyacınız olup olmadığı konusuna başka bir yazı da değineceğim) beslenme önerilerinde bulunarak sizi diyet yemeklere, listelere mahkum etmek yerine spora motive edecek ve kalıcı fit bir vücuda kavuşmanıza önayak olacaktır.

Her konuda anlık sorular sorabileceğiniz bir “canlı motive edicinin” hayatınızda olması inanın paralar döküp gitmediğiniz salonlardan da “bir kibrit kutusu peynir” diye başlayıp insanı yaşamdan soğutan listelerden de çok daha verimli ve faydalı olacaktır.

Kilo vermek için hayatınıza sokmanız gereken 3 madde

Kilo vermek için yukarı da saydıklarımdan daha fazlasını yapmanız gerekir. Beslenme alışkanlığınızı iyileştirmeniz ve hayatınızın geriye kalan ilk günlerinde daha düzenli beslenmeniz istediğiniz hayat tarzına kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin bu işe şu 3 maddeyi hayatınıza sokarak başlayabilirsiniz.

  • Su
  • Maden suyu
  • Limon

Bu üç temel besini günlük öğünlerinizi tüketmeden önce tüketirseniz kavuşmak istediğiniz vücuda daha hızlı sahip olabilirsiniz.

Şöyle ki, çoğu uzmana göre kilo vermenin altın anahtarı su tüketimini arttırmaktır. Ancak suyun yanında vücudunuzun mineral ve vitamin ihtiyacını karşılaması açısından maden suyunun önem taşıdığını düşünüyoruz ve bu nedenle tavsiyeler arasında yer verdik.

Limonu listemize almamızın sebebi ise, metabolizma hızlandırıcı en iyi bitkisel çözüm olduğundan kaynaklanıyor. İçtiğiniz her bir bardak suya yarım doğal limon suyu sıkarsanız metabolizmanız da hızlanma meydana gelecektir. Böylece daha kolay kilo verebilirsiniz. Ayrıca maden suyuna limon eklemek ekstra daha fazla yağ yakmanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI