Kilo aldıran vitaminler

Kg almanın en sağlıklı ve güvenilir yolu gıda değeri yüksek, protein ve karbonhidratlar bakımından varlıklı bir beslenme programı uygulamaktadır. Sadece tükettiğiniz gıdaların kalori miktarına odaklanmak bir ihtimal kilo almanızı sağlayabilir ancak damar tıkanıklığı şeklinde ciddi sıhhat problemlerı riskini arttırabilir. Çünkü her kalorinin kalitesi aynı değildir ve sağlıklı kilo için kaloriyle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin de tam olarak alınması icap eder.

Kilo aldıran vitaminler ise hem iştahı arttırırken aynı zamanda vücuttaki öteki fonksiyonları ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.

Hangi vitaminler kg aldırır? Ancak bir vitamin yada multivitamin kullanarak kg almak pek mümkün değil. Kilo alabilmek için kendinize vitamin, mineral, protein, yağ asidi ve diğer besin ögeleri bakımından varlıklı bir beslenme programı hazırlamalısınız.

Bunu tek başınıza yapmak yerine bir beslenme uzmanına danışmak işinizi epey kolaylaştıracaktır. Beslenme programının yanı sıra, çeşitli araştırmalarla sağlıklı kilogram almayı hızlandırdığı belirlenmiş bazı vitaminlerden yardım alabilirsiniz.

C vitamini: ABD merkezli “ulusal sıhhat enstitüsü”ne bakılırsa c vitamini metabolizmayı bir miktar yavaşlatarak kilo almaya yardımcı oluyor.

Şayet aşırı hızlı metabolizma nedeniyle kilogram alamıyorsanız daha fazla c vitamini tüketebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta c vitamininin vücut tarafınca depolanmadığı için günlük olarak alınması icap ettiğidir. Günlük olarak önerilen miktarın çok üzerinde c vitamini almanın mide bozukluklarına ve ishale niçin olabileceğini unutmayın.

D vitamini: sağlıklı kemikler için eleştiri bir rolü olan d vitamini bununla beraber özellikle gebe kadınlarda sağlıklı kilo almayı destekleyen vitaminler arasında yer alıyor.

D vitamini kemik yapısını pekiştirdiği için kilo alma periyodunun önemli bir parçası olan düzenli egzersize karşı vücudun direncini arttırıyor.

Tiamin (b1 vitamini): suda çözünen b vitaminlerinden biri olan tiamin iştah açıcı özelliği ile kilo almayı kolaylaştırabilir.

Tiamin bakımından zengin esmer pirinç, tam tahıllı ekmekleri ve eti beslenmenize ekleyerek bu vitaminden yararlanabilirsiniz.

Kilogram almaya yardımcı mineraller

Çinko: çinko minerali bakımından noksan beslenme iştahın azalmasına niçin olarak kg almayı zorlaştırabilir. Düzenli olarak önerilen miktarda (erişkin erkekler için günlük 11 mg, bayanlar için 8 mg) çinko minerali almak iştah açar ve daha sık yiyecek yemenizi sağlar.

çinkoyu doktorunuza danışarak takviye şeklinde alabilir yada çinko bakımından zengin deniz ürünlerini, et, kuruyemiş ve süt ürünlerini daha sık tüketebilirsiniz.

Demir: demir eksikliği, özellikle çocukların düzgüsel kilonun altında kalmasına yol açmaktadır. Demir eksikliği hem de zihinsel ve fizyolojik gelişimi yavaşlatır.

Demir ölçümü yaptırdıktan sonra doktorunuz kontrol neticelerina bağlı olarak demir takviyesi önerebilir. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından çok zengindir.

Kreatin: kreatin (creatine monohydrate) enerjiyi kısa dmühim olarak arttırarak kasları geliştirmek için gereken direnci sağlıyor.

Sindirildikten sonra direkt olarak kaslara giden kreatin fiziksel egzersiz süresini uzatıyor kas kütlesini arttırmanıza yardımcı oluyor.

Kreatini toz şeklinde kullanabilir yahut kırmızı et ve balık şeklinde besinlerden alabilirsiniz.

Sonuç olarak; şişmanlatan vitaminler denilince bir kaç vitamin ön plana çıkıyor sadece sadece bu vitaminlere yüklenmek yerine vücudun öteki vitaminlere ve minerallere ihtiyacı bulunduğunu unutmadan dengeli bir beslenme programı icra etmek gerekiyor.

Sağlıklı bir beslenme ile aldığınız kilonun yağ olarak depolanmasını önleyebilir ve esas fakat olan kas hacminin artmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI