Kilin Saça Faydaları Nelerdir?

Bir çok cilt bakım kürü ve saç bakım kürü tariflerinin içerisinde kil kullanılır. Kil maddesi hem cilt bakımı maskelerinde hemde saç bakımı maskeleri arasında en çok kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Bu yazımızda sizlere kilin saça faydaları nelerdir? Anlatarak kil hakkında detaylı bilgi edinmenizi sağlayacağız.

Kilin Saça Faydaları

Kili nereden satın alabilirim? Diye soracak olursanız en kolay edinebileceğiniz yer aktarlardır. Kili satın aldıktan sonra evinizde bir çok cilt bakım maskesi veya saç bakım kürü yapabilirsiniz. Kil tek başına kullanıldığı gibi çeşitli malzemeler ile karıştırılarak uygulanabilir.

Eğer saçlarınız yıpranmış , kurumuş veya yağlanmış ise kil sizlere en doğal çözümlerden bir tanesidir. Hatta bazı araştırmalar sonucunda kil , yıpranmış olan saçların düzelmesinde kullanıldığı zaman saçlara çok daha iyi sonuçlar vermekteymiş. Kısacası boya görmüş ve kimyasallardan yıpranmış olan saçları kendine getirebilmek için kil çok faydalı oluyormuş.

Kil içerisinde yüksek miktarda kalsiyum , potasyum , sodyum ve alüminyum bulunur. Bu mineraller sayesinde bir çok saç sorununa iyi gelen kilin saçlara diğer faydalarından bahsedecek olursak , şu şekildedir;

Kilin Saçlara Faydası

Sizlere kilin saçlara ne gibi faydası olduğunu anlamanız ve bilgi edinmeniz için başlıklar haline getirdik. Umarım sizlere faydalı olur.

Saçları Kirlerden Arındırır : Kil , saçlarınızı derinlemesine kirlerden arındırır ve gözenekleri tıkayan ve saç derisinin hava almasını sağlayan gözenekleri derinlemesine temizler. Böylece saçlarınız çok daha yumuşayacak ve ipeksi bir görünüm alacaktır.

Saçları Berraklaştırır : Bazı saç tipleri ne yaparsanız yapın sanki birbirine yapışık gibi gözükür. Eğer sizinde saçlarınız birbirine yapışık bir görüntüsü varsa kil saçlarınızı derinlemesine temizler ve saçları berraklaştırır.

Saçların Nem Oranını Dengeler : Eğer saçlarınızda kuruluk , elektriklenme , saçların birbirine dolaşması gibi sorunlarla karşı karşıyaysanız mutlaka kil kullanmalı ve saçlarınızı sakinleştirmelisiniz. Bunun yanında saçlarda olan fazla yağları temizleyen kil , saçlardaki nem oranını da dengeler.

Kepekli Saçlara Kil Tedavisi : Saçlarınıza uygulayacağınız kil maskesi saçlarınızda bulunan kepekleri anında temizleyecek ve bir yıkama sonrasında bile saçlarınızda kepekten eser kalmayacak şekilde temizleyecektir. Tek yapmanız gereken gece yatmadan önce uygulayıp 15-20 dakika saçınızda bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kil aynı zamanda saç diplerinde çıkan egzamalara da iyi gelmektedir. Saç diplerinde egzama problemi olanlar mutlaka kil maskelerini kullanmalı ve kil ile egzama tedavisi yapmalıdır.

Kil Maskesi Tarifleri

Kil , saçlar için tek başına uygulandığı gibi bir çok malzeme ile karıştırılarak da uygulanabilir. Sizlere aşağıda çeşitli kil maskesi tariflerini vereceğiz. Bu kil maskelerini saçlarınıza uygulayarak saçlarınızın problemlerini hemen giderebilirsiniz.

Ballı Kil Maskesi : Bal ve kilden oluşan bu maske için aşağıdaki doğru ölçüleri koyarak saçlarınıza kil maskesini yapabilirsiniz. Hazırlamanız gereken malzemeler ise şu şekildedir;

  • Bal
  • Elma Sirkesi
  • Kil

Hazırlanışı ve Uygulanışı : Cam bir kase içerisine yukarıdaki tüm malzemeleri ekleyip karıştırın. Karışım çamur kıvamına geldiğinde maskenin kıvamı olmuştur demektir. Maskeyi sa diplerinden saç uçlarına kadar uygulayın ve saçlarınızda en az 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında saçlarınızı yıklayabilirsiniz.

Özellikle kuru saçlara çok iyi gelen bu karışıma dilerseniz badem yağı da ekleyebilirsiniz. Ballı kil maskesi sayesinde saçlarınızdaki kuruluk geçecek ve saçlarınız nemlenecektir.

Yumurtalı Kil Maskesi : Yumurtalı kil maskesini yapabilmeniz için öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir.

  • Su ( 1 çay bardağı )
  • Yumurta sarısı
  • Kil

Hazırlanışı ve Uygulanışı : Cam bir kase içerisine yukarıdaki tüm malzemeleri katıp , tahta bir kaşıkla iyicene karıştırın. Sonrasında saç diplerinden uçlarına kadar uygulayın. Saçlarınızda minimum 15 dakika bekletin ve sonrasında saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Bu saç maskesi saçlarınızı arındırır ve yağlı görünümden kurtarır. Haftada 2 veya 1 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI