Kıl Dönmesini Önleyip, Tedavi Etmek Çok Kolay!

Kıl dönmelerinin ne kadar çirkin göründüklerini yaşayan bilir elbet ama ne kadar acı verici olduğunu yaşamadan bilsek ne iyi olur dimi? ?  Tıp dilinde pilonidal sinus veya pilonidal kist olarak adlandırılır ve vücuttan kopan kılların ciltte bir yol bularak deri altında toplanarak ve yuva oluşturmasıyla meydana gelir. Bu kıl yuvaları sıklıkla kuyruk sokumunda olur ve daha çok erkeklerin başına gelen bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumunda oluşan bakteriler sebebiyle enfeksiyon oluşana kadar anlaşılamadığından, enfeksiyon oluştuktan sonra şişlik ile kızarıklık ve pis ağrısıyla birlikte fark edilen sinsi hastalıktır. Enfeksiyonun sonucunda irin dolu bir apse meydana gelerek; akıntı, pis koku ile ateş ve titreme vb. gibi belirtiler ortaya çıkar.

Kıl dönmesi nasıl önlenir?

Evde uygulayabileceğiniz naçizane kıl-tüy önerilerimiz ile her şey daha kolay

 • Kıl alma yöntemi çok önemlidir, dikkat edilmelidir. Çoğu insan yanlış tıraşın kıl dönmelerini arttırdığına inanır, geri kalan insanlar da muhtemelen ağdanın neden olduğuna inanır. Ağdanın kıl köklerini güçsüzleştirdiği doğrudur bu yüzden de yeni çıkan kılların deriyi delerek dışarı çıkacak kadar güçlü olmadığından ağdanın kıl dönmesine sebebiyet vermesi pek olası değildir. Ama öte yandan, tıraş olurken de kıl kökünü tam alamadan bir nevi kesme işlemi olduğundan kıl dönmesi için bir neden olabilir.
 • Her hafta cildinizi arındırıp, temizleyerek cilt bakımınıza dikkat etmelisiniz. Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için nemlendirici kremle masaj yaparsanız, kıl foliküllerine yağ, ölü deri hücreleri, toz veya bakteri girmesini engelleyerek yeni kılların uzamasını zorlaştırabilirsiniz.
 • Yukarıda bahsettiğimiz gibi doğru tıraş olmak çok önemlidir. Eğer kıl temizliği için tıraş olmayı tercih edenlerdenseniz; öncelikle cildinizi ılık su ile yumuşatıp, sabun veya tıraş kremi kullanmalısınız. (Kadınlar da erkeklerin tıraş kremlerini kullanabilirler.)
 • Tıbbi vücut losyonlarıyla vücudu temizlemek ve makat bölgesini dezenfekte etmek çok önemlidir.

Kıl dönmesi genellikle erkeklerde görülür. Halk arasında pöçük diye tabir ettiğimiz bölge de gözlemlenen kıl dönmesi, hijyen eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Genel olarak erkeklerde gözükmesinin nedeni, erkeklerin gündelik hayatta daha aktif bir şekilde rol almasında kaynaklanır. Ancak kıl dönmesinden kurtulmak ve bir kaç püf nokta ile hiç kıl dönmesi derdine düşmemek çok kolaydır. İki günde bir duş alan bir erkekte kıl dönmesi gözlemlenme riski %80 oranında düşer. Kadınlar gözlemlenen kıl dönmesi genelde kasıkta veya vajina bitişinde olur. Bu gibi durumlarda kadınların doktora gözükmesini ve zaman kaybetmeden ameliyat olmasını tavsiye ediyoruz. Kadınlarda kıl dönmesi çok rahatsız edici olabilir. Erkeklerde oluştuktan bir süre sonra rahatsızlık veren kıl dönmesi oldukça büyük bir derttir. Şimdi gelin bakalım kıl dönmesinden nasıl kurtuluruz?

Kıl dönmesi tedavi yöntemleri

Kılların çıkma yönünü (bu çok önemli) tersine doğru tıraş olmayın! Tıraş olurken bacağınıza baskı uygulayın ve yeni jilet kullanın. O da olmaz ise 2-3 kullanımda bir jiletinizi değiştirin. (sadece size ait olmalı)

 • Çok fazla sizi sıkan, dar kıyafetler giymeyin! Cildinize baskı uygulayıp cildin nefes almasını engelleyerek, deri altındaki kılların çıkmasını önler. Bu ne yazık ki günümüz moda anlayışı için uygun olmasa da siz sağlığınıza önem verin ve fazla dar giyinmemeye özen gösterin! Mümkün olabildiğince pamuklu giyip sentetik kumaşlardan uzak durmalısınız.
 • Kılların temizliğinden sonra bakterilerden arınmak için; çay ağacı yağı gibi doğal bir antiseptik kullanıp, enfeksiyon oluşumunu önleyin. Kıl temizliğinden bir kaç saat sonra cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Resimde görmüş olduğunuz hamamelis otunun yağını aktarlardan alıp bir parça pamuğu batırıp kıl dönmesi olan bölgeye uygulayın. Bu sayede batık kılları daha rahat çıkartabildiğiniz gibi ciltteki kızarıklık ve enflamasyona da iyi gelecektir. Bu uygulamayı hem kıllarınızı almadan, hem de aldıktan sonra uygulamanızda fayda var.
 • Düzenli spor yapıyorsanız; terlemek ve bacakların birbirine sürtünmesi gibi birbiriyle bağlantılı daha birçok şey kıl dönmesine neden olabiliyor. Bir miktar vazelin veya mısır nişastası ile sporunuz bittiğinde kıl foliküllerinin tekrar nefes alması için iyice yıkayarak temizlerseniz, bölgenin irite olmasını önleyebilirsiniz.
 • Aloe vera bitkisinin jelini kullanarak; yani her gece bir miktar aloe vera jeli sürerek, cildin jeli emmesini bekleyin ve düzenli uygulayın. Hatta kendi evinizde bu her derde deva bitkiyi yetiştirirseniz, ihtiyacınız olduğunda yaprağın ucunu keserek jel çıkartabilirsiniz. Hazır satın alacaksanız cildinizi tahriş edip, yakmaması için alkol içermemesine özen gösterin.
 • Papatya veya lavanta gibi esans yağları kullanarak ve hatta bu yağları karıştırarak iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Buna benzer yağların çoğu çok güçlüdür, cildi yakabileceği için yağın yoğunluğunu kontrol ederek, gerekiyorsa biraz su ile seyreltin.
 • Bölgeyi sabunla yıkayarak, ılık veya soğuk su ile duruluyoruz. Kılın gevşek olmasını sağlamamız gerek, o yüzden bölgeyi sabah ve akşam ölü hücrelerden arındırmalıyız.
 • Kanamaya neden olmamak için dikkatli bir şekilde sadece ölü hücreler ile yağı ve kiri temizlemelisiniz.
 • Bölgeyi yumuşatmak için bir kaç dakika ılık yumuşak bir havlu örtün.
 • Alkole batırılmış ya da kaynar su ile dezenfekte ettiğiniz bir cımbız kullanarak, batığın etrafındaki deriyi gererek cımbız ile kılı yukarı çıkartın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI