Kabız mısınız? Kabızlığa ne iyi gelir? nasıl geçer? işte burada!

Kabızlık bilindiği gibi her yaştan ve her kesimden insanın bazen sık sık bazen de ara sıra maruz kaldığı bir durumdur. Kabızlığa sebep olan bir çok gündelik sebep olsa da kimi zamanlar bu durum ciddiye alınmalı, mutlaka bir doktora müracaat edilmelidir.

Kabızlığa ne iyi gelir?

Kimi zamanlar örneğin haftalar süren kabızlık durumları yaşanabilir, bu tür durumlarda mutlaka bir doktora gidilmesi gereklidir fakat dönem dönem yaşanan kabızlıklar genellikle beslenme ve yaşam düzeni kaynaklı olabilmektedir. Siz yine de birkaç günden fazla süren kabızlıklarınız da mutlaka bir doktora gözükün.

Çünkü birkaç günden fazla süren kabızlık genellikle bağırsaklarda ve vücudun bazı kesimlerde ciddi problemlere sebep olabilir.

Örneğin kabızlığın sebep olduğu bazı problemler;

  • Çeşitli baş ağrısı sebepleri ( Genellikle yoğun kabızlık dönemlerinde kişilerde görülmektedir. )
  • Mide ağrıları
  • Bağırsaklarda ağrı
  • Bazı antidepresan yada çeşitli ilaç türleri
  • Aşırı kafein tüketimi
  • Yemeklerin az çiğnenmeden yutulması
  • Keyifsizlik ve bunalma denilen ruh halleri vb.

Kabızlık durumunda karşılaşılabilir. Çünkü kabızlık kişinin vücudunda rahatlamayı engelleyici için bu tür problemler kolaylıkla meydana gelebilmektedir.

Peki kabızlık neden olur?

Kabızlığın sebeplerini inceleyecek olursak eğer karşımıza bir çok sebep çıkabilmektedir;

# Hareketsiz bir yaşam

Herhangi bir günlük egzersiz, hareketsiz bir yaşam, kabızlık gibi bir çok probleme sebep olabilmektedir. Bu yüzden her sağlıklı birey için basitte olsa sportif bir aktivite oldukça yararlı olacaktır.

# Düzensiz uyku

Uyku düzeni insanlarda oldukça önemlidir. Ruh halinden tutunda, düzenli bir yaşama adapte olabilmesine kadar, bir çok hastalık ya da benzeri konularda önemi günümüzde oldukça belirgindir.

# Lifsiz beslenmek, yanlış beslenme düzeni

En önemli konulardan biri olan beslenme düzeni, kabızlık konusunda altın anahtar rolünü üstlenmektedir. Özellikle hızlı tüketilen kuru gıdalar, lifsiz besinler tüketmek, yoğurt, meyve gibi ürünlerin oldukça az tüketilmesi ve bunun gibi sağlıksız beslenme düzeni bireyi kabızlığa sürükleyecektir.

# Yetersiz Sıvı alımı

Su bilindiği gibi vücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Günlük sıvı alımı vücudumuz için bir çok konuda oldukça önemlidir.

# Çeşitli hastalıklar

Örneğin bağırsak kanseri, çeşitli bağırsak ya da çeşitli iç organ hastalıkları kabızlığa neden olabilmektedir.

# Dışkılama alışkanlığının yanlış olması

Sanırım doğru okudunuz, dışkılama alışkanlığının yanlış olması bir çok soruna sebebiyet verebilmektedir. Örneğin günümüzde sık sık yapılan dışkı tutma işlemi oldukça zararlı bir eylemdir. Bunun yanında dışkı geciktirme, hızlı dışkılama gibi konular aslında oldukça önemli konulardır.

Doğru dışkılama pozisyonu 45 derece açıyla oluşturduğumuz pozisyondur ve bir dışkılama süresi ortalama 8-12 dakika arası sürmelidir. Hızlı ve oturur pozisyonda dışkılıyorsanız büyük bir yanlışın içerisindesiniz.

Tüm bunların yanında sizin yine de mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz oldukça faydanıza olacaktır.

Peki kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlığın sebeplerinden bahsettikten sonra pratik olarak uygulayabileceğiniz kabızlığa ne iyi gelir? ve kabızlık nasıl geçer? konularına değinmek gerekir;

# Oldukça lifli gıdalar tüketmeye çalışın

Lifli gıdalar vücudunuz için oldukça önemli ve değerli gıdalardır. Meyve ve sebze bol bol tüketin. Yeşil ağırlıklı beslenmek denemese de tükettiğiniz gıdalar arasında mutlaka yeşil gıdalar olsun aynı zamanda meyve tüketimine oldukça dikkat etmek önemli. Örneğin A vitamini ve E vitamini, çeşitli Mineraller vücudunuz için bir yaşam kaynağı.

# Yoğurt oldukça değerli

Yoğurt Prebiyotik özelliği sayesinde ve içeriğinde bir çok faydalı öge ile bağırsaklarınız ve mideniz için oldukça yararlı bir gıdadır. Gün içerisinde meyveler ve çeşitli lifli ürünler ile örneğin mısır gevrekleri ve buğday gibi bir çok gıda ile severek tüketebilirsiniz.

# Sıvı alımına dikkat

Sıvı alımına oldukça dikkat edin ve yeterli miktarda sıvı tükettiğinizden emin olun. Fakat sıvı derken sağlıklı sıvılardan bahsetmekteyiz. Örneğin çeşitli doğal ya da güvenilir meyve suları, başlı başına tamamen su, ya da içerisine meyve yerleştirilmiş fresh hazırlanmış sular, soda ya da doğal mineral suları tüketebilirsiniz.

# Kayısı ve İncir, Üzüm

Kayısı ve incirin bağırsaklara oldukça faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Günlük bir avuç kayısı ve incir tüketmeniz bağırsaklarınızı rahatlatacak ve size faydalı olacaktır. Çünkü üzüm, kayısı ve incir lif açısından oldukça zengin besinlerdir.

Hatta araştırmalarımız sonucu kayısı, sütle kaynatılabilir veya kaynatılan sütün içerisine kayısı konularak tüketilebilir şeklinde bir bilgiye de ulaştık.

# Ispanak ve Lahana

Ispanak, lahana ve sebzegillerin tüketimi bağırsakları rahatlatmak için oldukça yararlı. Biz bu kısma bol bol sebze tüketimi diyelim. Bildiğiniz gibi sebzeler oldukça lifli ve sağlıklı gıdalar. Özellikle ıspanak ve pırasa tüketmeye özen gösterin.

# Zeytinyağı

Kabız olduğunuz durumlarda bile bir kaşık zeytinyağı içmenin faydalı olduğu bir çok mecrada yer almakta. Ölçek olarak bazı mecralarda bir tatlı kaşığı, bazı sitelerde ise bir yemek kaşığı olarak geçiyor. Fakat bağırsaklar için oldukça faydalı.

O yüzden zeytinyağı tüketimine dikkat etmelisiniz. Zeytinyağı ve yağ tüketimi vücut için oldukça önemli. Bizim önerdiğimi bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketmeniz yönünde olacaktır.

# Spor ve hareket

Gündelik yaşantınızda hafif tempolu yürüyüşler, çeşitli sportif aktiviteler yapmanız oldukça yararınıza olacak ve vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olacaktır.

Ek olarak uyarılar;

Kabızlıkla mücadele etme de yazdıklarımızın önemi oldukça büyük fakat bunun yanında yapabileceğiniz ufak uygulamalarda mevcut tabi, bunlar;

Dışkı, tuvaletinizi tutmaktan oldukça kaçının,

Ufak egzersizler mutlaka yapın,

Uyandığınızda kahvaltınıza dikkatli edin, kahvaltı oldukça önemli,

Bazı platformlarda sabah uyanınca bir çay bardağı kadar ılık su içmenin bağırsakları erken çalıştırdığı için faydalı olabileceği belirtilmiş fakat hatırlatmakta fayda var sabahları ılık su tüketmek aç karnına zayıflama konusunda etkili olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.

Az aşağıda yorum bölümümüz var. O kısımdan bize değerli yorumlarınızı iletebilirsiniz. Zevkle okuyacağımızdan şüpheniz olmasın. Ayrıca sitemizin güzel ve kullanışlı da bir soru cevap platformu bulunmaktadır. Bir göz atın derim ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI