İrritabl bağırsak sendromu tedavisi

Irritabl bağırsak sendromu tedavisi

Irritabl bağırsak sendromuna neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir, bu yüzden tedavi belirtilerin hafifletilmesine odaklanmaktadır. Irritabl bağlarırsak sendromu nasıl geçer? çoğu durumda, stresle baş etmeyi öğrenmek ve diyette ya da ömür tarzında yapılan değişiklikler irritabl bağırsak sendromu emarelerini başarılı bir halde test etmeye yardımcı olabilmektedir. özellikle, belirtileri tetikleyen gıdalardan kaçınmak oldukça doğru olmaktadır. Ehil egzersiz meydana getirmeye, bolca oranda sıvı almaya ve yeterli uykuyu çekmeye özen göstermeye çalışılmalıdır. Emareler ılımlı veya şiddetli ise, ömür biçimı değişikliklerinizden daha fazlasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Bazı durumlarda tabip ilaç tedavisi önerebilir.

Diyet değişimleri Gaza niçin olan gıdaları azaltama: şayet rahatsız edici şişkinlik veya önemli miktarda gaz probleminiz, doktorunuz karbonatlı içecekler, sebzeler (özellikle lahana, brokoli ve karnabahar şeklinde ) ve çiğ meyveleri yemeyi durdurmanızı önerebilir. Gluteni azaltma: araştırmalara nazaran, gluten (buğday, arpa ve çavdar) tüketiminin durdurulması irritabl bağlarırsak sendromu hastalarında ishal belirtilerini hafifletebilmektedir. Sadece, bu öneri hemen hemen tam olarak net değildir.

Fodmap diyeti: bazı insanoğlu fruktoz, fruktanlar, laktoz gibi karbonhidrat tiplerine hassasdırlar. Bunlar bazı tahıllarda, sebzelerde, meyvelerde ve süt ürünlerinde de bulunur. Bununla birlikte, çoğu vakit insanlar her bunları tükettiğinde rahatsızlık oluşmaz. Sıkı bir düşük fruktoz, fruktanlar, laktoz rejimi ile irritabl bağırsak sendromu belirtileri rahatça geçebilir.

Ilaç tedavisi Lif takviyeleri: psyllium veya metilselüloz şeklinde lif takviyelerini sıvı ile almak, kabızlığı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Yemeklerden elde edilen lif bir lif takviyesine kıyasla çok daha fazla şişmeye niçin olabilir. Lif belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olmazsa, doktorunuz magnezyum sütü veya polietilen glikol benzer biçimde bir ozmotik müshil reçete edebilir. Anti ishal ilaçlar: loperamid gibi ilaçlar ishali test etmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar, kolestiramin, kolestipol benzer biçimde safra asidi bağlayıcı maddeler olarak adlandırılan ilaçlardan yaralanabilir, ancak bunlar şişkinlik yol açabilir.

Antikolinerjik ve antispazmodik devalar: hiyosyamin ve disiklomin şeklinde ilaçlar, ağrılı bağırsak spazmlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Zaman zaman ishal nöbetleri olan insanlar için kullanılır, sadece bunlar kabızlığı daha da kötüleştirebilir ya da idrar sıkıntılığu şeklinde öteki emarelere yol açabilir. Ek olarak, glokoma haiz insanlar tarafından da dikkatli kullanılmalıdır. Antidepresan ilaçlar: belirtiler içinde ağrı veya depresyon varsa, doktorunuz bir trisiklik antidepresan veya seçici bir serotonin geri alım inhibitörü önerebilir. Bu ilaçlar, bağlarırsakları kontrol eden nöronların aktivitesini inhibe etmenin yanı sıra depresyonun hafifletilmesine yardımcı olurlar. Ishal ve depresyondaysanız karın ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuz imipramin veya nortriptilin gibi trisiklik antidepresanlardan daha düşük bir doz önerebilir. Bu devaların yan etkileri uyuşukluk ve kabızlığı içermektedir. Fluoksetin veya paroksetin şeklinde ilaçlar depresyondaysanız ve ağrınız veya kabızlığınız varsa yardımcı olabilir. Antibiyotikler: bağlarırsaklardaki bakterilerin aşırı efsunmesi sebebiyle belirtileri olan bazı insanoğlu, antibiyotik tedavisinden yarar görebilir.

Rehberlik: Şayet depresyon yada stres irritabl bağırsak sendromu belirtilerinizi kötüleştiriyorsa psikolojik danışmanlıktan yararlanabilirsiniz.

Irritabl bağlarırsak sendromu için hangi doktora gidilir? Pratisyen, aile hekimi ve iç hastalıkları uzmanı, irritabl bağırsak sendromunu teşhis edebilir ve tedavi edebilir. Daha fazla test gerekiyorsa veya belirtileriniz tedaviye yanıt vermiyorsa, sindirim sistemi problemleri (gastroenterolog) tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora görünmeniz yararlı olabilir.

Irritabl bağırsak sendromu hastalığı belirtileri nelerdir? Irritabl barsak sendromu (ibs), kalın bağırsağı etkileyen oldukca yaygın bir hastalıktır. Irritabl bağırsak sendromu sıklıkla kişide kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlık oluşturmaktadır. Uzun solukta tedvir etmek zorunda kalacağınız kronik bir durumdur. Irritabl bağırsak sendromunun emareleri genellikle şahıs için çok hastalık verici olsa da, iltihaplı bağlarırsak hastalığının diğer formları olan ülseratif kolit ve crohn hastalığının aksine, bağırsak dokusunda değişikliklere niçin olmaz veya kolorektal kanser riskinizi arttırmaz. Irritabl barsak sendromu olan az sayıda kişide ciddi emareler oluşturmaktadır. Bazı insanoğlu rejim, ömür biçimı ve stres yönetimi ile belirtilerini test edebilir. ötekiler ise ilaç ve danışmanlığa ihtiyac duyabilmektedir.

Irritabl bağırsak sendromu emareleri Irritabl bağırsak sendromunu anlamanın yolları? Irritabl bağırsak sendromu başlangıcı ve daha sonra karşılaşılan en yaygın emareler şunlardır: Bağlarırsak alışkanlıklarında değişme Karın ağrısı ve kramplar (genellikle wcye gittikten sonra kişi rahatlamaktadır) Wcye gittikten sonra bile bağırsakların tamamen boşaltılmadığı hissi Artan gaz problemi Rektumdan mukus geçişi Ani ve acil tuvalete gitme ihtiyacı şişme veya karında şişlik çoğu alemet, yiyecek yedikten sonrasında daha da kötüleşir. çoğu zaman, hastalığının şiddetli hali 2-4 gün kadar sürebilir ve sonrasında belirtiler düzelir veya tamamen kaybolur.

Irritabl bağlarırsak sendromu belirtileri Irritabl bağırsak sendromu sebepleri Irritabl bağırsak sendromu neden olur? Irritabl bağlarırsak sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak anormal bağlarırsak işlevine niçin olabilecek bir takım unsurün varlığının bu sendromu tetiklediği düşünülmektedir. Irritabl bağırsak sendromuna neden olabileceği kabul edilen bazı faktörler şunlardır. Romantik stres Yemek yiyecek Aşırı gaz Hanım hormonları Bazı devalar ve besin maddeleri (alkol, çikolata, kahve, süt ürünleri, fruktoz, karbonhidratlar) Gastroenterit sonrası Ince bağırsakta bakterilerin aşırı büyümesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI