Hamilelikte Astım Hastalığının Etkisi Nedir?

Astım hastalığı bilindiği gibi soluk almayı güçleştiren bir akciğer sorunu olarak biliniyor. Solunum öksürük ya da göğüs bölgesinde sıkışma şeklinde de hissedilebiliyor. Zaman zaman hamilelik sırasında da astım bulguları görülebiliyor. Hatta bu bulgular iyileşmenin yanı sıra kötüleşmeye kadar da gidiyor. Peki hamilelik döneminde astım haslığının etkisi ne kadar hissediliyor?

 Astım hastalığını birçok tipte kullanılacak olan ilaçlar ile tedavi edilebiliyor. Tabi bazı astım ilaçları farklı mekanizmalarla da çalışıyor. Bunlar arasında bulguların hızla durdurulması, semptonların zaman içerisinde bulguları engellemesi gibi adlandırılabiliyor. Tabi tüm bu tedaviler doktorun verdiği tedavi sürecine göre değişiklik gösterebiliyor.

Astım İlaçları Hamilelik Sürecinde Kullanılır Mı?

Hamilelik döneminde astım ilaçları, doktorların tedavisi sürecinde kullanılabiliyor. Tabi bu ilaçların dozu ya da miktarını tamamen doktorun ayarlaması gerekiyor. Astım tedavisi sürecinde hem annenin hem de bebeğin kontrol altında tutulması da önemli etkenlerden biridir. Hamilelik sürecinde çok sayıda test yapılacaktır. Bu testler ile muhtemelen akciğerlerin çalışıp çalışılmadığı kontrol edilirken, bir yandan da bebeğin sağlık durumuna bakılacaktır. Aynı zamanda kan testi ve ultrason testi de verilecektir. Görüntüleme testleri olarak adlandırılan bu testler ile anne adayının iç organlarının görüntülenmesi sağlanarak buna uygun bir tedavi başlatılacaktır.

 Hamilelik sırasında astım hastalığı daha da kötüleşmeye giden anne adaylarının mutlaka astımı tetikleyen şeylerden uzak durması gerekiyor. En sık görülme olasılığı olan toz, kedi ve köpek tüyleri, polenler ve sigara gibi rahatsız edici şeyler ise başı çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI