Göz Yogası Baş Ağrınızı ve Görme Problemlerinizi İyileştirebilir mi?

Bütün gün bilgisayarınıza veya telefonunuza baktıktan sonra, gözlerinizin yorgun ve bitkin olduğu ve muhtemelen bir dakika bile ekrana bakamadığınız hissine kapıldınız mı? Ekrana baktıktan, araba sürdükten veya gözlerin yoğun şekilde odaklanmasını gerektiren başka herhangi bir aktivite yaptıktan sonra meydana gelen oldukça yaygın bir göz rahatsızlığı olan göz yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Neyse ki, göz yorgunluğu tipik olarak ciddi bir endişe edilecek bir şey değildir ve uzmanlara göre gözlerinizi dinlendirdikten sonra veya göz rahatsızlığını azaltmak için bir şeyler yaptıktan sonra genellikle geçer.

Bazı insanların göz yorgunluğunu azaltmanın bir yolu olarak, göz yogası denilen bir uygulamaya yapmaktadır. Daha fazlasını öğrenmek mi istiyorsunuz? İşte göz yogası hakkında bilmeniz gereken her şey.

Göz Yogası Nedir?

Göz yogası, göz kaslarını güçlendirmek, göz yorgunluğunu azaltmak, stresi azaltmak ve hatta muhtemelen görmeyi iyileştirmek gibi her türlü yararı sağladığını iddia eden bir göz hareketleri ve egzersizleri uygulamasıdır.

Göz yogası egzersizleri oldukça basittir; bakmayı, odaklanmayı, göz devirmeyi ve odak noktanızı değiştirmeyi düşünün. Gününüzün yaklaşık bir saatini alan bir yoga dersinin aksine, bu egzersizlerin her biri birkaç dakika veya daha kısa sürede tamamlanabilir. Sadece bir egzersiz seçebilir veya bunları birleştirebilirsiniz.

Bugünlerde ekranlara bakarak geçirdiğimiz tüm zamanlara rağmen, arada bir göz yogası egzersizi için bir veya iki dakika uzağa bakmak, gözler için ihtiyaç duyulan dinlenmeyi sağlayabilir.

Göz Yogasının Yararları

Göz yogasının sözde faydalarının çoğunu destekleyecek çok fazla kanıt yok, ancak uzmanlar, gözlerin odaklanmasına yardımcı olan kasları çalıştırarak bazı egzersizlerin göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Bazı göz yoga egzersizleri de bazı göz ağrılarını ve problemlerini hafitlemektedir.

Göz egzersizleri kesinlikle gözleri yatıştırır ve ayrıca gözyaşlarının yayılmasına ve yorulan gözlere yardımcı olur.

Bazı göz yoga egzersizleri, stresi hafifletmeye yardımcı olabilecek bir nefes alma odağı içerir. Göz yogası, ekran süresini artırmaya bağlı göz yorgunluğunu azaltabilir ve modern çalışma ortamıyla ilişkili stres düzeylerini azaltabilir. Sağlık için faydaları olabilir.

Göz Yogası İşe Yarar Mı?

Göz yogası, göz yorgunluğunu azaltabilir, ancak miyopi hipermetropi, astigmatizma veya presbiyopi gibi göz rahatsızlıklarını gözlüklerinizi veya lenslerinizi atmanıza izin verecek şekilde düzeltmeyecek veya iyileştirmeyecektir.

Göz yogası, miyopi, ileri görüşlülüğü veya astigmatizmi iyileştirmez. Göz yogası da gözün herhangi bir hastalığını bağımsız olarak tedavi etmez.

En İyi Göz Yogası Egzersizleri

Göz yogasını denemeye hazır mısınız? Bazı basit, göz doktorları tarafından önerilen egzersizler için okumaya devam edin.

Göz Odaklama

 1. Dik oturun, bir kolunuzu öne doğru uzatın.
 2. Yumruğunuz yukarıyı gösterecek şekilde elinizle gevşek bir yumruk yapın.
 3. Her iki gözünüzü baş parmağınıza odaklayın ve artık odaklanamayacak duruma gelene kadar başparmağınızı burnunuza yaklaştırın.
 4. Başparmağa odaklanmayı sürdürürken kolunuzu orijinal konumuna uzatmadan önce bir veya iki nefes için duraklayın.
 5. 5 ila 10 kez tekrarlayın.

Göz yorgunluğu ve baş ağrısı çeken birçok insan var ve bu aslında zayıf yakınsama veya yakınsama yetersizliğinden kaynaklanıyor. Göz doktorları, bu hastalara yakınsamayı iyileştirmek ve gerginliği azaltmak için benzer egzersizler yaptırıyor çoğu hasta için bu gerçekten işe yarıyor. Yakınsama; Çocuklarda ve genç erişkinlerde görülen bir görme ve göz bozukluğudur.

Avuç İçi

 1. Ellerinizi sıcaklayana kadar 10-15 saniye ovalayın.
 2. Gözlerinizi kapatın ve parmak uçlarınız alnınıza, avuç içleriniz kapalı göz kapaklarınızın üzerine ve elinizin topukları yanaklara gelecek şekilde sıcak avuçlarınızı gözlerinizin üzerine nazikçe yerleştirin.
 3. Gözlerinizi kapalı tutarken derin nefes alın ve yatıştırıcı hissettiğiniz sürece sakinlik ve huzur hissinin tadını çıkarın.
 4. Avuç içlerini yüzünden çekin.

Gözleri kapatmak, gözyaşı filminin oküler yüzeyde dağılmasını sağlar ve sıcaklık çok rahatlatıcıdır. Bu, bütün gün ekranlara baktıktan sonra kuru ve yorgun gözleri iyileştirmek için harika bir yöntemdir.

Mesafe Bakışı

 1. Bakışınızı en az 10 metre uzaktaki bir nesneye odaklayın (gerekirse pencereden dışarı bakın).
 2. Derin nefes alın ve sonra odağınızı başka bir uzaktaki nesneye kaydırın.
 3. Bakışlarınızı uzaktaki başka bir nesneye kaydırırken tekrar nefes alın.

Bilgisayar veya telefon ekranlarını kullanırken her 20 dakikada bir bu egzersizi önerilmektedir. Bu, gözlerinizin odaklanma ve yakınsama reflekslerini rahatlatır ve göz yorgunluğunun giderilmesine yardımcı olabilir.

Yakın ve Uzak Odaklanma

 1. Sırtınız dik dururken veya otururken, 5 ila 10 saniye boyunca burnunuzun ucuna odaklanın.
 2. Yaklaşık bir dakika rahatlayın.
 3. 10-20 kez tekrarlayın.

Göz Kırpma

 1. Oturma veya ayakta durma pozisyonunda rahatlayın.
 2. Bakmak için birkaç metre ötede bir şey bulun.
 3. Gözlerinizi olabildiğince geniş açın ve abartılı ve amaçlı bir şekilde 10 kez göz kırpın.
 4. 100 kez göz kırptıktan sonra 20-30 saniye gözlerinizi kapatın.
 5. Birkaç kez tekrarlayın.

Göz doktorları genellikle kuru göz hastaları ve yağ salgılayan bezlerin tıkanmasına eğilimli hastalar için göz kırpma egzersizleri önermektedir. Bu kesinlikle gözleri rahatlatacaktır.

Göz yogası görüşünüzü düzeltmez veya herhangi bir göz rahatsızlığını iyileştirmez, ancak göz yorgunluğu için geçici bir rahatlama sağlayabilir. Ekranda çok fazla zaman geçirecek bir işte çalışıyorsanız ve göz yorgunluğu veya kuru gözlerden muzdaripseniz, bu göz yoga tekniklerinden bazıları denemeye değer olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI