Düşükle İlgili Yanlış Bilinenler Nelerdir? 5 Yanlış Düşünce

Yeni evlenen çiftler ve anne adayları genelde çevreden duydukları gerçek olmayan düşük belirtilerine fazla kapılıp umutsuzluğu yaşarlar. Bu nedenle yaşadıkları hayal kırıklığı onların bir daha anne sahibi olmayacakları yönünde ilerler. Bu durumların ne kadar yanlış olduğunu bilmek ve aslında en iyi cevabı size doktorunuzun vereceğini kesinlikle unutmamalısınız. Düşük ile yanlış bilinenler nelerdir şimdi sizlere nerede hata yapılıyor ve doğru olan tam olarak nedir onlardan bahsedeceğiz.

Düşük İle Bilinen Yanlışlar

Düşük seyrek görülür: Çoğu insan düşüğün seyrek olarak görüldüğünü düşünür. Uzmanların söylemine göre düşük nerdeyse her 8 kadının birinde görülmektedir. Bu nedenle bu konuda kendinizi kesinlikle suçlamanız gerekmez.

Ultrosnagrafi Düşüğe Neden Olur: Genelde yeni hamile kalan ve ilk aylar ultrasyon tedavisi gören anne adayları istenmeyen sebeplerden düşük yapar ve bunu ultrasyona bağlarlar. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun için kadında önceden oluşan bir sebep düşüğe neden olmuştur. Genelde vajinale bağlı muayenelerde yapılan tetkikin asıl nedeni, dış gebeliğin olup olmamasının kesin olarak ortaya çıkma halidir. Bu gerekli bir tedavi yöntemidir.

Bebek Karnımda Öldü: Genelde düşük yapanların birçoğu bunu kabullenemediklerinden dolayı bebeğin karnında öldüklerini düşünürler. Hâlbuki gebeliğin ilk üç ayında bebek anne karnında ölmez düşer. Bunun için bu yanlış bilgiye kapılmanın bir anlamı yoktur.

Çok Yoruldum, Düşük Yaptım: Gebe kadınlar çok fazla iş yaptıklarında iş yaptıktan sonra düşük yaptıklarını düşünürler. Bunun kesinlikle iş yapmak ile alakası yoktur. Fakat risk içeren gurupta iken dinlenmeden ağır kaldırmışsanız düşük ihtimali az da olsa vardır. Genelde düşük enfeksiyona bağlı durumlarda ortaya çıkar. Ayrıca her kanama düşük ile adlandırılmamalıdır. Genelde bazı kanamalar kasılmalardan ve yüksek ateşten meydana gelir.

Kan Uyuşmazlığı: Düşük yapan birçok bayan kan uyuşmazlığını bahane ederek düşük yaptığını sanır. Kan uyuşmazlığı düşüğe neden olmaz fakat gebelikte bebeğin risk gurubun içinde olduğunu gösterebilir. Kan uyuşmuyorsa gebe kalma planları ertelenmelidir. Düşük ile bilinen yanlışlar hakkında sizlere genel bilgileri anlattık. Düşük kişiden kişiye değişim gösterir ,sebepleri basit konulara dayanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI