Diş Sararması Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir? Önlemenin Yolları

Diş Sararması Nedir?

Günümüzde en sık görülen diş sorunlarından biri de hiç kuşkusuz ki diş sararması sorunudur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen diş sararması özellikle etkisini uzun süreler boyunca devam ettirmesi durumunda bireylerin iş ve sosyal yaşantılarında ciddi anlamda olumsuzlukların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Diş hekimleri tarafından önemsenen bu diş sorunu hakkında makalemizde sizlere detaylı olarak bilgiler sunacağız. Dilerseniz bu önemli diş sorunu hakkında sizlere bilgileri hemen sunalım. İlk olarak diş sararması hakkında bilgiler sunalım. Diş sararması; çeşitli nedenlere bağlı olarak diş üzerinde tabakaların meydana gelmesidir. Diş sararması her ne kadar önemsiz gibi görünse de aslında taşıdığı bazı olumsuz riskleri nedeniyle ciddi bir diş sorunudur. Diş hekimlerine göre diş sararması uzun süreli olarak etkili olduğunda dişlerin çürümesine ve buna bağlı olarak dökülmesine neden olabilmektedir. Günümüzde bay bayan herkeste görülebilen bu önemli diş sorunu aynı zamanda ağız içi kötü kokunun da meydana gelmesinde önemli bir role sahiptir. Daha çok yetişkinlerde kendini gösteren diş sararması sorunu hakkında yapılan bir araştırmaya göre bu sorun daha çok gelişmemiş toplumlarda etkisini sürdürdüğü yönünde olmuştur. Araştırmalara göre dünyanın gelişmiş toplumlarında diş sararması sorunu minimum düzeydeyken gelişmemiş toplumlarda ise maksimum düzeylerde bulunmaktadır. Diş hekimlerinin gerçekleştirdiği açıklamaya göre ayrıca dişeti enfeksiyonların oluşumuna da neden olabilen diş sararması sorunu etkisini uzun müddetler boyunca devam ettirdiğinde ağız içi enfeksiyonların da oluşmasına yol açabilmektedir. Dolaysıyla diş hekimleri diş sararması sorununun önemsenmesi gerektiğinin altını çizmekte ve bu önemli sorundan kurtulabilmek adına diş hekimlerine başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Diş sararması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra dilerseniz şimdi de diş sararmasına yol açan başlıca etkenlerin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım.

Diş Sararmasına Neden Olan Başlıca Etkenler Nelerdir?

Diş sararmasına yol açan birçok etkenler bulunmaktadır. Diş sararmasına yol açan başlıca etkenler şunlardır;

 • Yemek ve içecek kalıntıları
 • Sigara ve alkol
 • Aşırı miktarda çay tüketilmesi
 • Aşırı miktarda kahve tüketilmesi
 • Dişlerin düzenli olarak temizlenmemesi
 • Günlük diş bakımının yapılmaması
 • Ağız yoluyla alınan antibiyotik tıbbi ilaçlar
 • Yaşın ilerlemesi

Yukarıda da görüldüğü üzere diş sararmasına neden olabilen birçok etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler arasında özellikle sigara ve alkol dişlerin çok daha kısa süreler içerisinde sararmasına neden olabilmektedir. Diş sararmasına yol açan etkenler hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra dilerseniz şimdi de diş sararması sorununun çözümü hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Diş Sararması Nasıl Önlenebilir?

Diş sararmasının en belirgin niteliklerinden biri önlenebilir olmasıdır. Fakat diş hekimlerinin yaptığı açıklamaya göre yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan diş sararması sorunu malesef ki herhangi bir yolla çözüme kavuşturulamamaktadır. Bunun haricinde normal diş sararması sorunu engellenmesi mümkündür. İşte diş sararmasının engellenmesi için hayata geçirilecek başlıca çözümler şunlardır;

 • Sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalıdır.
 • Çay ve kahve minimum derecede tüketilmelidir.
 • Dişler günde en az 1 defa fırçalanmalıdır.
 • Diş sararması çok ileri düzeyde ise mutlaka diş doktoruna başvurulmalıdır.

Görüldüğü üzere diş sararması sorunu bazı önlemler alınarak engellenebilmektedir. Makalemizde günümüzün önemli diş sorunlarından olan diş sararması hakkında sizlere bilgiler sunduk. Sizler de bu önemli diş sorununu yaşıyorsanız mutlaka bir diş doktoruna başvurmalısınız.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI