Diş ağrısı için ne yapmalıyız? evde diş ağrınızı anında kesecek bir kaç kolay yöntem!

Günlük yaşantımızda diş ağrısını her an yaşayabiliriz. Diş ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu makalemizde bunlardan başlıca olan nedenlere değinmek istiyorum. Tabi önce diş neden ağrır? sorusunu bir cevaplayalım.

Diş neden ağrır?

Dişin yapısı kemiksidir. Bu kemiksi yapıyı saran bir diş minesi mevcuttur. Bu diş minesi zamanla aşınabilir ve eriyebilir. Diş minesini aşındıran gıdalar, zamanla dişin kemiksi yapısına ulaşır ve diş minesi üzerinde yarattığı etkiyi bu sefer diş üzerinde yaratmaya başlar. Böylece diş çürükleri oluşmuş olur. Diş içerisindeki bulunan sinir hücreleri ile de manyak bir ağrı hissetmeye başlarsınız. Diş ağrısı dediğimiz ağrı çeşidi bundan ibarettir. Bu ağrıyı kesmenin çok basit yöntemleri vardır. Az sonra bu yöntemlere değineceğim.

Diş minesini aşındıran gıdalar:

  • Şeker,
  • Çikolata,
  • Asitli içecekler,
  • Limon,
  • Tuz,
  • Alkol,
  • Sigara,
  • Ananas.

Diş ağrısını kesmek için öncelikle yukarıda saydığım gıdalardan uzak durmak önemlidir. Limon ve ananasın yararları da vardır fakat diş ağrısı sorununuz geçene kadar uzak durun ? Şimdi diş ağrısını kesecek formüllere bir göz atalım. Önce sorularımızı oluşturalım.

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısına, florür etkili bir diş macunu çok iyi gelecektir. Bunun yanı sıra ağız bakım suları da oldukça etkili anlık çözümler sunacaktır. Dişiniz ağrıyorken bir ağrı kesici hap atmanız diş ağrınızı o gün için geçirecektir. Ilık bir bardak su ile ağzınızı çalkalarsanız diş ağrısı hafifleyecektir. Sirke diş ağrısına iyi gelir. Ağrı yapan dişe bir iki damla sirke damlattıktan sonra diş ağrısının kesildiğini göreceksiniz. Diş ağrısını azaltmak için ağzımızdan hava almamamız gerekir, çünkü soğuk hava diş ağrısını daha da azdıracaktır. Aynı nedenden ötürü diş ağrısı çektiğimiz zamanlarda soğuk sudan uzak durmalıyız.

Diş ağrısını ne geçirir?

Sarımsak diş ağrısını geçirir. Bir adet sarımsağı ezip ağrıyan diş üzerine uygularsanız ağrı hafifleyerek bitecektir. Bunun yanında soğan da aynı şekilde etkili bir formüldür. Dereotu diş ağrısını hafifletecektir. Dereotunun üzerine birkaç damla limon sıkarak ağrıyan dişinize uygularsanız diş ağrısı hafifleyecektir. Diş ağrısı yaşadığınız zamanlarda ağrıyı kesecek bir diğer çözümde tarçındır. Bir bardak tarçınlı çayın içine birkaç damla limon sıkarsanız diş ağrınız hafifler. Sıcak su ile tarçın birleşince oldukça etkili bir ağrı kesiciye dönüşebilir. Aşağıda bunlarla ilgili diş ağrısını kesecek yöntemler hakkında bilgi vereceğim.

Diş ağrısını geçiren yöntemler nelerdir?

Küçük bir bardağa biraz sirke biraz da karbonat döküp birkaç damla da limon sıkmak diş ağrısını anında kesecektir. Limon kullanmayın dedim ama birkaç damladan zarar gelmez. ? Bir adet sarımsağa çok az ama çok az tuz atıp birlikte ezerseniz güzel bir diş ağrısını geçirecek formül elde edersiniz. Bu formülü uyguladığınız andan itibaren dişinizde fazla tutmamalı ve zamanlamanızı iyi takip etmeniz gerekir. Benim sizlere tavsiyem 3 dakika bu karışımı uyguladıktan sonra ağzınızı bir güzel gargara yapıp temizlemek ve sonrasında da florür etkili bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanızdır. Bir diğer diş ağrısını geçirecek yöntemde şudur: Bir çay kaşığı sirke bir çay kaşığı karbonat çok az ama çok az tuz ve birkaç damla limon ile elde ettiğiniz karışımdır. Dişinize uygulayıp 2 dakika dişinizde tuttuktan sonra var gücünüzle tükürmeniz ve dişlerinizi hemen fırçalamanız sizin iyiliğiniz için attığınız bir adım olacaktır.

Diş ağrısını ne geçirmez? Doğru bilinen yanlışlar!

Diş ağrısı yaşadığınız zamanlarda diliniz ile dişinizi kurcalamak ve baskı yapmak diş ağrısını geçirmez. Limonun suyu sıkılıp içerisine karbonat koyduğunuz zaman elde ettiğiniz formül diş minesini eritecek bir formüldür. Limonu tam kararında kullanırsanız bir ilaca, tedaviye dönüşebilir fakat genelde insanlar bu ikisinin dozunu fazla kaçırdığı için sadece anlık rahatlama yaşıyorlar ve diş ağrısı hiç ummadıkları bir şiddetle tekrar geri geliyor. Bu yöntemlerin sadece doktor kontrolünde yapılmasını öneriyorum. Normalde bir çay kaşığı kadar limon suyuna bir çay kaşığı kadar da karbonat ilave edilmesi gerekirken yarım limon sıkıp bir paket karbonat ilave eden insanlar bu işlemi kontrolsüz yaptığı için daha da çok mağdur kalıyor. Bu şekilde uygulamalardan kaçınmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI