Deniz Tuzu Sivilce Tedavisine Yardımcı Olabilir mi?

TikTok’ta viral hale gelen cilt bakımı tüyolarının sıkıntısı yok, ancak en son sosyal medya trendi internette milyonlarca kişiye ulaştı ve beğenisini kazandı. Bu yılın başlarında, bir TikTok kullanıcısının videosu, sivilcesini temizlemek için evde yaptığı deniz tuzu spreyi kullandığında hızla 4 milyondan fazla görüntülendi. Pürüzsüz bir cilt elde etmek için gereken tek şeyin deniz tuzu ve su olduğu fikri kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa… doğru yoldasınız. Deniz tuzunun cildiniz için bazı faydaları olsa da, internetin ortaya koyduğu her şey bir sivilce tedavisi değildir.

Bu yazımızda bir çok işinde profesyonel dermatologların araştırmaları ve neden sadece deniz tuzunun yeterli olamayacağını sizlerle paylaşacağız.

Deniz Tuzunu kimler kullanmalı, faydaları, nasıl kullanılmalı?

BİLEŞEN TÜRÜ: Doğal olarak oluşan mineraller içeren tuz

ANA FAYDALARI: Anekdot olarak, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu söyleniyor, ancak bunu destekleyen bilimsel kanıtlar sınırlı. Doğal bir eksfoliyandır ve doğru kullanıldığı sürece bu amaç için etkili olabilir.

KİM KULLANMALI: Dermatologlar, donuk, pürüzlü veya kuru cilde sahip olanlar tarafından kullanılabileceğini söylüyor. Dermatologlar, yağlı cilt ve ara sıra kusurları olanlar için biraz faydalı olabileceğini söylüyor, ancak bu büyük ölçüde doğru kullanılmasına bağlıdır. (Yazımızda daha detaylı bilgileri bulacaksınız.)

NE SIKLIKLA KULLANABİLİRSİNİZ: Cilt tipinize ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak günlük veya haftada birkaç kez.

Deniz Tuzu Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, sodyum, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi doğal olarak oluşan mineralleri içeren deniz suyundan elde edilen tuzdur. Banyo ürünlerinde ve cilt bakımında da bulunmasına rağmen, (belli ki) baharat, yemek pişirme ve yiyecekleri muhafaza etmede kullanılır. Ve bu tuz iyotlu veya sofra tuzu ile aynı şey değildir.

Deniz Tuzunun Cilt İçin Faydaları

Burada çok büyük, çok önemli bir uyarı ile başlayalım. Bilimsel literatürde deniz tuzunun faydaları hakkında sınırlı kanıt var. Ve akne tedavisi için faydaları hakkında hiçbir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Bununla birlikte, deniz tuzunun cilt için birkaç iyi şey yapabileceğine dair anekdot raporları ve öneriler var.

  • Doğal bir fiziksel eksfoliyandır: Bolca tuz peelingi olmasının iyi bir nedeni var. Dermaloglar, eksfolyatif özelliklerinin sedef hastalığı olanlar için faydalı olduğu söylenmesinin nedeni olduğunu söylüyor. Dermatologlar, Denizlerden gelen magnezyum açısından zengin bir tuz solüsyonunda banyo yapmanın egzama hastalarında cilt pürüzlülüğünü, kızarıklığı ve hatta hidrasyonu iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteren küçük bir araştırmalar olduğunu belirtiyor.
  • Anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir: Bu muhtemelen yüksek mineral içeriğinden kaynaklanmaktadır, ancak yine de bu bilimsel olarak desteklenmemektedir.
  • Fazla yağı emmeye yardımcı olabilir: Tuz, potansiyel anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkilerle birleştiğinde, teorik olarak sivilceye eğilimli ciltler için faydalı olmasının nedeni budur. Tuz fazla yağı emer, bu da sebumun akne öncüsü olduğu göz önüne alındığında genellikle bir problemdir.

Bununla birlikte, deniz tuzunun sivilce için iyi olmasının bir başka nedeninin de “cildinizin pH’ını dengelemesi” olduğu şeklindeki internette yaygın olan efsaneye birçok dermatolog itiraz ediyor. “Aslında yaklaşık 8’lik bir alkali-baz pH’a sahip” olduğu bilinmektedir.

Deniz Tuzunun Yan Etkileri

Kısacası, yan etkiler kuruluk ve tahriştir, bu da daha sonra herhangi bir iltihabı ve hatta lekeleri daha da kötüleştirebilir. Deniz tuzunu eksfoliyan olarak kullanmak, özellikle agresif bir şekilde ovulursa, aşırı pul pul dökülmeye, tahrişe ve hatta ciltte mikro yırtılmalara neden olabilir. Önemli olan, deniz tuzunu kullanan kişi ve tam olarak nasıl kullandığı, tüm farkı yaratır.

Deniz Tuzu nasıl kullanılır?

Yeni başlayanlar için, evde deniz tuzu spreyi olayını unutun. Her türlü kendin yap cilt bakımı tariflerinden kaçınırdım ve bunun yerine formülde ilave yatıştırıcı bileşenler içeren hazır ürünleri seçerdim. Tüm bu cilt temizleme söylentilerinde bir şey olup olmadığını kendi gözlerinizle görmek istiyorsanız, deniz tuzu eksfoliyan olarak kullanmak ve sivilcelerinizi temizlemeye çalışmak yerine, günde bir kez deniz tuzu ile karıştırılmış bir yüz sisi kullanmanızı öneririm. Ayrıca, bunun yalnızca yağlı bir cildiniz varsa ve/veya ara sıra oluşan lekeleriniz varsa etkili bir seçenek olduğunu belirtmekte fayda var; Dermatologlar, inflamatuar veya kistik sivilcenin çok daha kapsamlı bir tedaviye ihtiyacı olduğu konusunda uyarıyor.

Pürüzlü veya ekstra kuru bir cildiniz varsa, peeling olarak deniz tuzu peelingi kullanmayı deneyebilirsiniz; yine de, cildinizi fazla kurutmamak için nemlendirici bileşenler içeren reçetesiz satılan bir ürünü tercih edin. (Ve en önemlisi, bunu yalnızca vücudunuz için kullanın. Cilt tipiniz ne olursa olsun, deniz tuzu peelingleri yüzünüzdeki daha hassas ciltler için çok yoğundur.) Ayrıca ovma işleminizde, aşındırıcı doğada aşırı hevesli olmanıza gerek yok. Alternatif olarak, cildi fiziksel olarak pul pul dökmek için tuz kristalleri kullanmak yerine, faydaları elde etmek için uzanabileceğiniz deniz tuzu bazlı banyo ıslatmalarını tercih edebilirsiniz sırtınızda veya göğsünüzde sivilcelerle mücadele ediyorsanız güzel bir seçenek olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI