Çocuklarda Balgam Nasıl Giderilir

Hem büyüklerin hem de çocukların en çok rahatsızlık sağlık problemleri konularından bir tanesi de balgamdır. Özellikler annelerimiz çocuklarda balgam nasıl atılır,, çocuklarda balgam nasıl giderilir diye merak ediyorsunuz. Öncelikli olarak bu yazımızda balgamın ne olduğuna ve neden oluştuğuna dair bir bilgi vereceğiz. Balgam vücudumuzdaki bazı hastalıklar sonucu mikropların dışarıya atılmasını amaçlayarak oluşan salgı ve sıvıdır. Bu salgı insana öksürük hissi verir. Öksürüğün yanında boğazda ağrı ve kusma gibi şeylerde görülür. O yüzden bu salgının dışarıya atılması gerekmektedir. Tabi ki de bu salgının dışarıya atılması için doktor kontrolünde ve doktora görünerek gerçekleştirmek gerekmektedir. Özellikle çocukların maruz kaldığı bu balgam çeşitli yollarla giderilmeye çalışılabilinir. Öncelikli olarak doktora görünmek en önemlisidir. Doktorumuzun yazdığı ilaçlar sayesinden balgamdan kısa sürede kurtulabiliriz.

Çocuklarda Balgam Söktürücü Tarifler

Bu sorunun cevaplarını yukarıda da belirttiğimiz gibi doktor kontrolünde gidermek ilk işimiz olmalıdır. Doktorumuza sormadan herhangi bir ilaç tedavisi içerisine girmemeliyiz. Özellikle anne ve babalar çocuklarına evdeki başkası için yazılan herhangi bir ilacı içirilmemelidir. Çocuklarda balgam nasıl çıkarılır  bir kaç önerimiz.

  • Balgam tedavisi sürecinde öncelikli olarak bol bol su tüketilmelidir. Su Balgamının kolay bir şekilde dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır.
  • Ihlamur balgam tedavisinden en önemli bitkiler arasındadır. Bu süreçte ıhlamur çok tüketilmesi hastalıktan kısa süre de kurtulmasına yardımcı olacaktır. Ihlamuru kaynattıktan sonra içine yarım limon atıldığı takdirde ıhlamurun hem daha da lezzetlenmesine hem de şifa olmasını sağlayacaktır.
  • Yine balgamın atılmasına yardımcı olan diğer bir şey ise baldır. Balın içerisine ilave edilecek olan limon ve çok hafif bir serpme karabiber koyularak çocuklarınıza yedirdiğinizde balgamın atılmasında yardımcı olacaktır.
  • Balgamın atılmasına sağlayana diğer bir bitki ise adaçayıdır. Adaçayının bol bol tüketilmesi kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır.
  • Bunun yanında havuç suyu, bol bol meyve ve meyve suyu tüketimi de balgamın atılmasında yardımcı olacak olan bitkilerdir. Tüketilmesi gereken bu sebzelerin içinde bol miktarda vitamin olduğu için balgamın daha kolay ve kısa sürede atılmasını yardımcı olacaktır. Zaten bu hastalık sürecinde vitaminli yiyecekler, vitamini bol çorbalar ve vitamini bol yemekler tüketmek sağlığınıza hızlı kavuşmanızı sağlayacaktır.
  • Kesinlikle unutulmamalıdır ki balgamın atılmasının ve giderilmesinde size yardımcı olacak en önemli şey suyun ve sıvıların bol miktarda tüketilmesi olacaktır. Suyun fazla tüketilmesi sayesinde balgam yumuşar ve balgamın verdiği öksürük gibi hislerin giderilmesine yardımcı olur.

Balgamın yapmış ve olduğu öksürüğün giderilmesi için de sizlerin evinde kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir tarif önerebiliriz. Bu tarif ilaç kullanmak istemeyen çocukların annelerinin kolayca yapıp çocuklarında severek içebileceği kolay bir tariftir. Her evde rahatlıkla bulunan malzemelerden yapılan tarifi rahatlıkla çocuklarınıza içirebilirsiniz. Elmanın kabuklarını soyuyoruz. Soyulan elmanın kabuklarını kaynatmak için bir kaba alıyoruz. Kabuklarını soyduğumuz elmanın isterseniz çekirdekli kısmını da alabilirsiniz. Bu hazırladığımız öksürük ve balgam çayının daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Kaba aldığımız elmaların içine bir kabuk tarçını da ilave ediyoruz. Daha sonra taze zencefili de içerisine koyuyoruz. ( kuru zencefili de tercih edebilirsiniz) iki tane de karanfil ilave ediyoruz. Balgam söktürücü özelliği olan ıhlamuru da koyuyoruz.(civanperçemi de ilave edebilirsiniz) Tüm malzemeleri koyduktan sonra kaynatmaya bırakıyoruz. 3-4 dakika Kaynattıktan sonra kapağını açarak taze yarım limon sıkıyoruz. Soğumaya yakın da içine 1 kaşık bal koyuyoruz. Bu tarif balgamınızı yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Hem büyüklerin hem de çocukların tüketebileceği bir çay olarak içebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI