Cilt Lekelerine Karşı Evde Yapılabilecek 10 Şey

Kadınların en çok canını sıkan konulardan biri de cilt lekeleridir. Beslenme şekli, stres ve kozmetik ürünlerin neden olduğu lekelerle başa çıkmak için evde uygulanabilecek yöntemler mevcuttur. Cilt lekeleri konusunda doğal yöntemler imdada yetişmektedir. Ancak kadınların öncelikli olarak dermatologa başvurmaları gerekmektedir. İlaç tedavisine gerek olmadığı durumlarda doktorun da tavsiyesi ile evde doğal yöntemlere başvurabilmektedir.

Cilt Lekeleri İle Mücadele

  • Elma Sirkesi: 1 litre suya eklenecek olan 1 su bardağı sirke kaynatıldıktan sonra yüze buhar banyosu yaptırılır. Elma sirkesinin cilt lekeleri üzerinde etkili olduğu görülecektir. Ayrıca aynı karışımla yüzü, pamuk yardımı ile silmek aynı etkiyi yaratacaktır.
  • Anason Tohumu: Su eklenerek kaynatılan anason tohumu, cilt üzerinde mucizevi etkiler yaratmaktadır. Tohumları süzülen kaynamış su, soğumaya bırakılır. Ardından mükemmel bir cilt toniği hazırlanmış olur. Cilde masaj yaparak uygulanan tonik, lekeleri önler ve canlılık sağlar.
  • Arpa Unu: Hamur haline getirilen arpa unu maske şeklinde yüze uygulanır. 2 saat bekletilmesi sonrası ciltte bulunan lekelerde gözle görülür değişim olur.
  • Aşk Otu: Yüzdeki lekelerin yok olması için, kökünün kaynatılarak yüze uygulanması gerekmektedir.
  • E Vitamini: Ciltte oluşan akne lekeleri için E vitamini en doğal çözümdür.
  • Biberiye: Merhem haline getirilen biberiye, cildi güzelleştirir ve kırışıklıkları giderir. Biberiye yaprağını 20 dakika kaynatmak yeterlidir.
  • Yoğurtlu Maske: Yoğurt ile karbonat karışımı cilt lekelerine bire birdir.1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı karbonat ile karıştırıldıktan sonra cilde masaj yapılır. Bir saat beklemek yeterli olacaktır. Peeling etkisi yaratan maske, yüzde canlı bir görünüm sağlayacaktır.
  • Muz: Muz kabuğu asla çöpe atılmamalıdır. Muzun içi yenildikten sonra kabuğunun iç kısmı ile yüze dairesel hareketlerle masaj yapılır. Bu, lekeler üzerindeki etkisinin yanı sıra cildin beslenmesini sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI