Çiğ Yumurta Maskesi Nedir, Zararı ve Yararı Nelerdir?

Özellikle kırışıklıklara iyi geldiği söylenen çiğ yumurta maskesi birçok bayan tarafından cilde uygulanan bir maskedir. Peki çiğ yumurta maskesi nedir, zararı ve yararları nelerdir? Bu soruların cevabına yazımızın ilerleyen satırlarında ulaşabilmeniz mümkün. Çiğ yumurta ya da yumurta beyazı maskesi çoğunlukla duyduğumuz bazılarımızın da evde ara ara denediği cilt bakım maskelerinden birisidir. Bu maskeyi uygulamak isteyen insanların çoğu maskenin kırışıklıklara iyi geldiğini hatta saçları bile beslediğini ve dökülmeleri azalttığına inanarak uygulamak istiyor. Birçok insan tarafından bu şekilde anlatılan çiğ yumurta maskesi nedir, zararı ve yararı nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim.

Ciltte Çiğ Yumurta Kullanımı

Yumurtanın içeriğinde protein, su, tuz ve yağ bulunmaktadır. Bir yumurta beyazı %7 protein, %2 sodyum, %1 potasyum ve %1 magnezyum tuzlarından oluşan besleyici bir üründür. İçerisinde bulundurduğu proteinlerden birisi de albümindir.

Yumurta maske olarak cilt üzerine uygulandığı zaman yumurtanın içerisindeki albümin kuruyarak cilt yüzeyinde gergin bir tabaka oluşturmaktadır. Deri üzerinde oluşan bu gerginlik de insanlara kırışıklık karşıtı hissi vermektedir. Bu gerginlik hissinin etkisi yüzünüzü yıkayana kadar sürer. Yüzünüzü yıkadığınızda gerginlik ortadan kalkmaktadır.

Yumurtanın içeriğindeki tuz cilt yüzeyindeki suya bağlanır ve böylece cilt yüzeyinden nem kaybına neden olmaktadır.

Yumurtanın içinde kolestrol bulunmaktadır. Fakat bunu yumurta yerine kolestrol içeren kremler kullanarak yapmak daha yararlı olur.

Ayrıca yumurta beyazının içerisinde cilde yararlı olabilecek herhangi bir vitamin de bulunmamaktadır.

Cilde Çiğ Yumurta Sürmenin Olumsuz Yönleri

  • Yumurta yapısı gereği bozulmaya ve içinde bakteri üremesine elverişli bir besindir. Tertemiz olan yumurtada bile Salmonella bakterisi bulunabilmekte ve bu bakteride ciltte yaralara neden olmaktadır.
  • Yumurta maskesi uygulandıktan sonra oluşan geçici gerginlik ve kuruluk, cildin pH, yağ ve nem dengesi üzerinde olumsuz etki yapabilir.
  • Saçı desteklemek için uygulanan yumurta maskesi de cilt ile aynı riskleri taşır ve saçtan zor çıkacağı içinde gözenekleri tıkayabilir.
  • Yumurta içerisinde bulunan proteinlere alerjisi olan kişilerde çeşitli alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI