Çıban Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde nadiren de olsa görülebilen cilt rahatsızlıklarından biri de çınab rahatsızlığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen çıban rahatsızlığı genellikle tehlikeli bir deri hastalığı değildir. Ancak etkilerini gösterdikten sonrasında tedavi edilmediği takdirde çok uzun dönemler boyunca deride kalıcılığını sürdürebildiğinden dolayı etkisi altına aldığı bireylerde ciddi anlamda sıkıntıların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Günümüzde tedavisinin bulunabildiği cilt hastalıklarından olan çıban hastalığı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu deri hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda hemen cilt doktoruna başvurulması gerektiğinin aktını çizmektedirler.

Etkili olduğu süreçlerden itibaren ayrıca iş ve sosyal aktivitelerin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilen çıban rahatsızlığı günümüzde özellikle de çocuklarda ve orta yaş grubunda yer alan bireylerde görülebilmektedir. Peki önemli bir cilt rahatsızlığı olan çıban rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını cilt doktorlarından derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak çıban rahatsızlığının tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Çıban Rahatsızlığı Nedir?

Çıban rahatsızlığı; çıban rahatsızlığı bakteriyel bir enfeksiyon olup deride meydana gelen ağrılı şiş apseye verilen isimdir. Kıl köklerinde meydana gelen iltihaplanma durumun ilerlemesi sonucunda oluşan sert kitlenin olgunlaşması sonucunda meydana gelen olumsuz duruma çıban rahatsızlığı adı verilmektedir.

Çıban Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Çıban rahatsızlığının ”stafilokole” adını alan bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Kıl diplerine geçiş yapan bu bakteri burada kısa süreler içerisinde irinli yapının oluşmasına neden olarak çıban hastalığının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Diğer Nedenleri Nelerdir?

Çıban hastalığının ana nedeni hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu cilt hastalığının meydana gelmesinde rol alan diğer faktörlerin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Çıban hastalığının meydana gelmesinde rol alan diğer faktörler ise şunlardır;

  • Dengesiz beslenme alışkanlığı
  • Bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü
  • Aşırı yağlı gıdaların tüketilmesi

Çıban Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Çıban rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

  • Ciltte kızarıklık oluşması
  • Cilt yüzeyinde acı ve ağrı meydana gelmesi
  • Cilt yüzeyinde beyaz sarı renkte tabakaların oluşması
  • Oluşan çıbanın git gide sert bir yapıya dönüşmesi ve içerisi irinle dolmaya başlaması gibi belirtiler göstermektedir.

Çıban Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Çıban rahatsızlığı tıbbi yönden tedavi edilmediğinde kesinlikle kendiğinden geçmemektedir. Dolaysıyla bu önemli cilt rahatsızlığına maruz kalınması durumunda evde doğal tedaviler gerçekleştirmekten uzak durulması ve yalnızca tıbbi yönden tedavi sürecibib gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çıban hastalığının tedavisinde ilk aşamada ağız yolu ile uygulanan antibiyotik ilaç tedavisine başvurulması durumu sonucunda istenilen sonucun elde edilememesi durumunda ise ikinci tedavi yöntemi olan cerrahi müdahale tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Cerrahi müdahale yöntemi sayesinde bakteriye bağlı olarak meydana gelen irin tamamen boşaltılarak hastalık tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Çıban rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra çıban rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Çıban hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda hemen cilt doktoruna başvurulması gerektiğini tekra belirtmekte fayda görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz. Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Cilt rahatsızlıklarınız için cilt doktorunuza başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI