Chia Tohumunun faydaları?

1. Chia tohumu kan şekerini dengeler. Sağlıklı insanların kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır.

 2. Romatizma kaynaklı ağrılara iyi gelir.

 3. Diyet programlarında kullanılır. Çünkü etkili zayıflatan besinlerden biridir. Aynı zamanda yüksek protein içeriği ile dengeli zayıflamayı sağlar.

 4. Damar tıkanıklığını önleyici rolü vardır.

 5. Hafızayı güçlendirir. Zihni dinç tutar.

 6. Omega 3 kaynağıdır. Bu bakımdan özellikle balık sevmeyenler için iyi bir çözümdür.

 7. Vitamin ve mineral deposu olduğundan dengeli beslenmeye yardımcıdır.

 8. Fiziksel aktiviteyi artırır. Bu bakımdan cinsel gücü üzerinde de etkilidir.

 9. Vejetaryenler için et ihtiyacını giderecek düzeyde protein ve kalsiyum içerir.

 10. Güzellik için önerilir. Çünkü zengin vitamin ve mineralleri ile saçları besler, cildi canlandırır. Bu da saç dökülmeleri önler ve cilt daha genç görünür.

 Bir çok faydası olan Chia tohumunun doz aşımında veya uzun süre kullanımında aşağıdaki etkiler görülebilir. Aşağıdaki liste aynı zamanda kimler chia tohumu kullanamaz sorusunun da cevabıdır.

 1. Hamileler kullanamaz. Nedeni ise chia tohumu hamilelikte(gebelikte) kullanilirmi çok sorulduğundan aşağıda ayrıca açıklanmıştır.

 2. Bebekler ve çocuklar kullanamaz.

 3. Bağırsak sorunları olanlar chia tohumu da gaz yaptığından kullanamaz. Aksi takdirde gaz sorunları iki katına çıkar.

 4. Trigliserit oranı yüksek insanlar kullanmaz. Ayrıca alkolle birlikte kullanılması tehlikeli olur. Çünkü alkolün fazladan trigliserit yüzdesini artırdığı bilinmektedir.

 5. Tansiyon ve şeker hastalarıyla ilaç kullanan hastalar etkileşim için chia tohumunu kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Aslen bu hastaların chia tohumunu hiç kullanmamaları önerilir. Aynı şekilde orta yaşın üzerindeki insanların da tohumun kan inceltme özelliği olduğundan danışmadan kullanmaları doğru olmaz.

 6. Erkeklerde prostat kanserine yol açabileceği konusunda bazı tıbbi bulgular mevcuttur. Özellikle fazla kullanım söz konusu olduğunda.

 7. Böbrek hastaları bu tohumdan uzak durmalıdır.

 8. Alerjik bünyeli insanların bu tohuma da alerjileri olabilir.

 9. Aslen chia tohumunu kimler kullanamaz değil kimler kullanabilir dersek: Sağlık sorunu olmayan 18 yaşından orta yaşa kadar insanlar bir haftayı geçmeyecek şekilde kullanabilir.

  Hamilelikte chia tohumu kullanılır mı?

            Bitki tohumları sonuçta kimyasal etkileri olan gıdalardır. Üstelik tohumlarda bitkinin tüm kimyasal maddeleri daha yoğun olarak bulunur. Bu yüzden bir çok besinin tohumu bazı hastalıklarda önerilir. Hamilelikte ise bu yüzden kimyasal karışımlar ve bazı bitkiler kesinlikle önerilmez. Bu nedenle chia tohumu hamilelikte(gebelikte) kullanılırmi sorusunun cevabı elbette hayırdır. Tohumun henüz anne karnında gelişen bebekler üzerinde ki etkileri bilinmemektedir. Peki chia tohumu emziren anneler kullanabilir mi maalesef cevap yine hayır. Bir çok anne gebelikte aldığı kilolardan kurtulmak için bu tür yöntemler arasa da annenin yediği gıdalar süte geçmektedir. Bu bakımdan tohumun kimyası da annenin sütüne geçecektir. Bu nedenle chia tohumu emziren anneler kullanabilir mi sorusunun cevabı kesinlikle hayırdır. Zaten hiç bir anne bebeğinin sağlığını tehlikeye atmak istemez.

 Chia tohumu nasıl tüketilir?

 1. Pudinglerin içersine katılabilir.

 2. Yoğurt ve yoğurtan yapılan besinlere eklenebilir.

 3. Balla karıştırılabilir.

 4. Salataların üstüne 1 çay kaşığı kadar serpiştirilebilir.

 5. Çorbalara eklenebilir. Keskin bir tadı olmadığından tat farkı yaratmaz.

 6. Tencere yemeklerinde de eklenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI