Burun Kıllarının Alınması Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Günümüzde en sık görülen alışkanlıklardan biri de burun kıllarının alınması alışkanlığıdır. Yapılan araştırma sonucunda toplumların önemli bir kısmının maruz kaldığı bu alışkanlık hakkında sağlık uzmanları tarafından birçok uyarılar yapılmaktadır. Dilerseniz makalemizde burun kıllarının alınmasının beraberinde ne gibi olumsuzluklara yol açtığı hakkında sizlere ve merak edenlere detaylı olarak bilgiler sunalım. Uzmanlara göre burun kıllarının alınması alışkanlığı beraberinde bazı sağlık sorunlarının meydana gelmesine zemin hazırlayabilmektedir. Uzmanlar burun kıllarının sık sık alınmasıyla birlikte başta akciğer hastalıkları olmak üzere birçok hastalıkların meydana gelmesi söz konusu olabildiğinin altını çizmektedirler. Çünkü uzmanların gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda burun içlerinde yer alan kılların bazı önemli işlevler gördüğü ve bu sayede iç organların dış faktörlerden korunmasında çok önemli roller aldığı tespit edilmiştir. Uzmanlar burun kıllarının, burun yoluyla solunan havanın içerisinde yer alan toz ve partiküller gibi zararlı parçacıklar burun içerisinde yer alan kıllar tarafından engellenmekte ve beraberinde solunan havanın daha nemli olması sağlanmaktadır. Bu sayede ise akciğerlere olabildiğince en temiz hava akımının gitmesi sağlanmış olmaktadır.

Burun Kıllarının Alınmasının Başka Ne Gibi Zararları Bulunmaktadır?

Uzmanlara göre burun kıllarının alınması alışkanlığı sadece akciğer hastalıklarının oluşmasına değil aynı zamanda burun içi enfeksiyonların da oluşmasına neden olabilmektedir. Uzmanlara göre özellikle çıplak el yardımıyla burun kıllarının koparılması bireylerin acı duymasına yol açabildiği ayrıca burun içerisinde hafif derecede de olsa kanamaların meydana gelebileceğinin altını çizmektedirler. Uzmanlara göre çıplak elle kopartılan burun kılları sonucunda meydana gelen kanamalar yine beraberinde hastalıklara yol açıcı enfeksiyonların meydana gelmesine yol açabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar burun içlerinde yer alan kılların asla kopartılmaması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Burun Kıllarının Alınması Bir Alışkanlık Mıdır?

Bireyler tarafından bu konu hakkında merak edilen ayrıntılardan biri de burun kıllarının alınmasının bir alışkanlık mı olduğu yönündedir. Dilerseniz bu konu hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere ve merak edenlere bilgiler sunalım. Uzmanlara göre burun kıllarının kopartılması malesef ki bir alışkanlık haline gelmiştir. Günümüzde birçok bireyler bu alışkanlık tarafından etki altına alınmıştır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre burun kıllarının alınması alışkanlığında genç ve ergen bireyler ön safhada yer almaktadır. Uzmanlara göre burun kıllarının alınması alışkanlığı konusunda özellikle genç bireyler çeşitli takıntılara sahip olabilmekte ve bunun sonucunda ise genel ruh hallerinde olumsuzlukların yaşanmasına neden olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlara göre burun kıllarını sıkça alan bireyler bu alışkanlıklarından uzun müddetler boyunca vazgeçmedikleri taktirde psikiyatri uzmanlarından destek talep etmelerinde faydalar bulunmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar burun kıllarının asla kopartılmaması gerektiğinin altını çizmekte ve bu eylemde bulunan bireylerin bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerektiğinin de altını çizmektedirler.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI