Burun Ahtapotu Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde sıklıkla görülebilen burun içi sorunlardan biri de burun ahtapotu rahatsızlığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen burun ahtapotu rahatsızlığı genellikle tehlikeli bir sağlık sorunu değildir. Fakat nefes alış verişini olumsuz yönde etkileyebildiğinden dolayı mutlak olarak tedavi gerektiren sağlık sorunlarındandır. Doğuştan veya sonradan meydana gelebilen burun ahtapotu rahatsızlığı günümüzde özellikle de orta yaş ve ileri yaş grubundaki bireylerde sıkça görülmektedir. Tedavi edilmediği takdirde bireyin huzursuzluk duymasına ve iş ve sosyal aktivitelerde verimsiz olmasına neden olabilen burun ahtapotu rahatsızlığının tedavi bulunmaktadır. Genellikle kısa süreli bir tedavi sonrasında tamamen ortadan kaldırılan burun ahtapotu rahatsızlığı çok nadiren de olsa tedavi edildikten yıllar sonrasında küçük parçacıklar halinde tekrar oluşabilmektedir. Genel psikolojik durumu da olumsuz yönde etkileyebilen burun ahtapotu rahatsızlığı hakkında uzmanlar tarafından uyarılar yapılmakta ve burun ahtapotu rahatsızlığının görülmesi durumunda ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki tedavi edilmediğinde günlük aktiviteleri ve daha da önemlisi genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilen burun ahtapotu rahatsızlığı nedir belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım.

Burun Ahtapotu Rahatsızlığı Nedir?

Burun ahtapotu rahatsızlığı; burun içerisinde et büyümesine bağlı olarak meydana gelen bir burun içi hastalığıdır. Burun ahtapotu hastalığının en belirgin niteliklerinden biri etkilerini göstermesi ile birlikte bireyin nefes alıp vermesinin güçleşmesine neden olmasıdır. Dolaysıyla burun ahtapotu hastalığına sahip olan bireylerin nefes alış verişleri burun kısmından gerçekleşemediğinden dolayı ağız kısmından gerçekleştirilmesi söz konusu olabilmektedir. Burun içi mukoza tabakasının büyümesi ile tek veya küme şeklinde meydana gelen burun ahtapotu rahatsızlığı ayrıca etkisi altına aldığı bireylerde özgüven eksikliğinin oluşmasına neden olabilmektedir.

Burun Ahtapotu Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Burun ahtapotu rahatsızlığının en önemli belirtisi bireyin nefes alıp verme eyleminde güçlük çekmesidir. Bu ana belirtiye ek olarak şu gibi belirtiler de görülebilmektedir.

  • Burun dış yüzeyinin hafif şişmesi
  • Burun iç ve dış yüzeyinde kızarıklık oluşması
  • Burun içerisinde ağrı oluşması
  • Burun içerisinde kaşıntı oluşması
  • Burun içerisinde acı oluşması gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Burun Ahtapotu Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Burun ahtapotu hastalığının bazı nedenleri de bulunmaktadır. Burun ahtapotu hastalığının nedenleri ise şunlardır.

  • Sıklıkla soğuk algınlığı hastalıklarına maruz kalınması
  • Saman nezlesi hastalığına sıklıkla maruz kalınması
  • Burun içerisinde yer alan mukoza tabakasının büyüme göstermesi gibi faktörler burun ahtapotu hastalığının nedenleridir.

Burun Ahtapotu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Burun ahtapotu hastalığının tedavisinde cerrahi müdahale tedavi uygulamasına başvurulmaktadır. Özel bir cihaz sayesinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonda burun içerisinde meydana gelmiş olan fazla et veya et parçacıkları 1 veya rahatsızlığın derecesine göre en fazla 2 seans sonrasında alınarak hasta tekrar eski sağlığına kavuşturulmaktadır. Genel anestezi yöntemi ile ve tel bir halka yardımı ile polipin sıkıştırılması işlemi ile tedavi sonuçlandırılmaktadır.

Burun Ahtapotu hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra burun ahtapotu rahatsızlığı nedir belirtileri nelerdir hakkında bilgiler sunduktan sonra makalemizi burada tamamlamaktayız. Burun ahtapotu rahatsızlığının yukarıdaki belirtilerinden görülmesi halinde hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Burun ahtapotu hastalığında doktora başvurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI