Boyun Sarkması Nedir, Niçin Oluşur, Ne Zaman Doktora Gitmeli

Cildin hassas bölgelerinden biri de boyun bölgesidir. Her zaman için pürüzsün ve gergin bir görünümde olması istenen bu bölge bazen olumsuz durumlar yaratabilmektedir. Boyun sarkması nedir, niçin oluşur, ne zaman doktora gitmeli konusunda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz uzmanlardan bilgileri bir araya toparladık.

Nedir, Niçin Oluşur

Boyun sarkması nedir, niçin oluşur, ne zaman doktora gitmeli sorularına ilk olarak nedir ve neden oluşur kısmıyla çözüm arayalım. Öncelikli olarak sağlıksız beslenme, düzenli sportif faaliyetlerden uzak durma ve hızlı kilo verme gibi etmenler sonucunda boyun bölgesindeki deride deformasyonlar oluşabilir. Boyun ve gıdık sarkması olarak adlandırılan bu durum özellikle 40’lı yaşlardan sonra oluşsa da herkesin karşılaşması muhtemel bir sorundur.

Çözümü

Boyun sarkması probleminiz varsa hemen doktora gitmeniz gereksizdir. Zira doktorlar da son çare olarak ameliyat etmektedirler. Öncelikle kendi başınıza çeşitli tedavi yöntemleri uygulamalısınız. Öncelikle bol su tüketerek cilde gerginliği geri kazandırmanız mümkün ve bununla beraber düzenli boyun egzersizleri de yapmalısınız. Sadece boyun kaslarınıza yönelik olan bu egzersizler sizin sarkmış derinizin toparlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca bir diğer çözüm yolu da masaj uygulamasıdır. Her gün sıkılaştırıcı özelliği olan yağlardan kullanarak masaj yapmanız ya da yaptırmanız da toparlama konusunda yardımcı olacaktır.

  • Düzenli olarak günlük spor ve egzersizler yapılmalı.
  • Boyun için uygun egzersizler ve masajlar yapılmalı.
  • Sırt üstü pozisyonda yatılmamalı.
  • Doğal bitkisel yağlar ile boyun bölgesine masajlar yapılmalı.

Uyku Şekli

Boyun sarmasının en bariz nedenlerinden biri de kişilerin uyku alışkanlığıdır. Eğer sırt üstü uyumaya alışıksanız boynunuzda bir sarkma görmeniz an meselesidir. Sırt üstü yatmayı bırakmanız hem ileride oluşabilecek sarkma sorununu önler hem de oluşmuş olan bir sarkma sorunu ile mücadelenizi kolaylaştırır. Tüm bu işlemlere rağmen hala bir sarkma sorunu yaşıyorsanız uzman bir estetisyene görünmenizde fayda var. Küçük bir ameliyat ile bu sorun çözülebilir.

Boyun Sarkmalarının en önemli nedeni kontrolsüz kilo alımıdır. Bu bakımdan spor yapmak ve sağlıklı beslenme büyük öneme sahiptir. Bu bakımdan önce kilo kontrolü sağlamadan doktora başvurulması önerilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI