Ben Nedir, Neden Olur, Benler Ne Zaman Tehlikelidir?

Benler vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen, çoğunlukla kahverengi, oval ya da yuvarlak, iyi huylu yapılardır. Ben, deriye kendi rengini veren pigmentin üretimini yapan melanosit adı verilen hücrelerden köken almaktadır. Kişinin vücudunda oluşacak olan benler büyük olasılıkla önceden genetik olarak kodlanmıştır. Benlerin bir bölümü doğuştan oluşurken bazıları ise çoğunlukla gençlik döneminde oluşmaktadır. Bünyesel olarak yatkın kişilerde hayatı boyunca yeni ben oluşumları da görülebilmektedir

Ben Neden Olur

Hemen hemen her insanın cildinde ben bulunmaktadır. Bunu o kadar normal karşılarız ki çoğunlukla da bu benleri fark etmeyiz bile. İnsan vücudunda yaklaşık 10 ile 40 arası olan ben miktarı normal sayılmaktadır. Fakat vücuttaki oluşan benlerin neden oluştuğuna ya da bu benlerin vücutta ne fayda sağladığına ilişkin net bir bilgi yoktur elimizde. Benlerin çoğu küçük yaşlarda meydana gelmektedir. Fakat yaş ilerledikçe yeni benlerde oluşabilmektedir. Zaman içinde benlerin büyümesi, yok olması ya da değişime uğraması gibi durumlar normal kabul edilmektedir. Ancak yetişkin insanlarda bir benin yapısında kısa bir zaman zarfı içinde renk, kanama, ya da şekil bozukluğu gibi ani bir farklılık veya anormallik görülürse hiç vakit kaybedilmeden bir cilt doktoruna muayene olmak gerekmektedir.

Hangi Benler Tehlikelidir

En başta güneş ışınları olmak üzere, gebelik, hormonal değişimler var olan benlerin değişmesinin ve yeni yeni benlerin de ortaya çıkmasının en büyük nedenlerindendir. Güneş ışınlarının zararlı etkileri benleri de etkilemektedir. Çoğunlukla ten rengi açık olan insanlar, çilli ve kızıl saçlı kişiler daha büyük risk altında olan gruptur. Çünkü bu gruptaki insanlarda melanin denilen koruyucu pigment sayısı azdır. Özellikle çapı 2 cm ve üzeri olan benler en büyük kanser riski taşıyan benlerdir. Özellikle doğuştan olan benlerin bazısı büyük çaplı bazısı da küçük çaplıdır. Bunlardan çapı 20 cm ve üzeri olan benler kanser riski taşıdığından dolayı çoğunlukla aldırılmaktadır. Bu sebeple çapı büyük benlere dikkat etmek gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI