Batık Tırnak Nedir, Niçin oluşur, Nasıl Tedavi Edilir

Ayaklar tüm vücudun yükünü çeken organlardır. Bu yüzden ayak sağlığımız dikkat etmemiz oldukça önemlidir. Ayaklarımızda oluşan şikâyetlerden biriside Batık Tırnak sorunlarıdır. Kulağa basit bir tırnak şikâyeti gibi gelse de batık tırnaktan rahatsızlık duyan pek çok kişi vardır. Batık tırnakları hafife alınacak bir durum değildir. Çünkü kişilerin ağrı ve sızı duymasının yanı sıra yürüyemez konuma getirebilmektedir. Ayak tırnaklarının bitmeyen çilesi haline gelen batık tırnaklar büyük çoğunla ayağın başparmağında oluşum gösterirler.

Batık tırnak nedir, niçin oluşur, nasıl tedavi edilir, diye konuyu daha derinlemesine açarsak, tırnak normal bir şekilde uzarken tırnağın yan kısımlarının ete doğru gömülmesiyle oluşan bir durumdur. İlerlemesi halinde batık bölgesinde kanama meydana getir. Bu da kişilere daha da zorluk çıkararak iltihaplanmaya kadar gidebilmektedir. Özellikle şeker hastalarında batık tırnaklar oldukça sorun yaratan bir ayak rahatsızlığıdır. Önlemi alınmazsa şeker hastalığında batık tırnaklar ayağın kaybına kadar gidebilmektedir.

Batık tırnakların birçok sebebi vardır. Batık tırnak sorununu yaşamamak için tırnaklarımızın sağlığı açısından tırnaklarımıza nasıl bakmalıyız bilmemiz gerekir. Batık tırnak nedir, niçin oluşur, nasıl tedavi edilir, gelin hep birlikte inceleyelim.

Tırnaklarınızın sağlığı için ve batık tırnak oluşmaması için ilk olarak tırnak kesiminin doğru olarak yapılması gerekir. Tırnaklarımızı doğru kesim yapabilmemiz için gelişi güzel değil tamamen küt bir şekilde kesmeliyiz. Kesim esnasında ayak tırnaklarının köşe kısımları yuvarlanmamalıdır. Bununla birlikte hem ayak hem de tırnakların güvenliği için kaliteli düzgün ayakkabılar kullanılmalıdır. Sağlıklı ve dar ayakkabılardan kaçınılmalıdır.

Kadın ve erkeklerin sivri burun ayakkabılardan uzak durması batık tırnak sorunu yaşamamak için ideal olacaktır. Elbette ki yürürken ya da her hangi bir sebepten ötürü ayaklarımızı vurup çarpabiliriz. Bu darbeler tırnakların yapısını da bozarak batıklara sebep olabilmektedir. Tabi ki insanların hassas dönemleri olabilmektedir. Bunlardan biri de kadınlarda kendini göstermektedir. Hamilelik süreci batık tırnak oluşumunu maalesef tetiklemektedir. Bunun yanı sıra obezite de batık tırnak sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Ayrıca tırnakta oluşan mantar sorunları da tırnaklardan batık oluşumuna sebep olmaktadır.

Zor bir ayak tırnağı rahatsızlığı olan batık tırnakların da tedavisi bulunmaktadır. Eğer sorun ileri bir safhada değilse ayaklara ılık su banyosu ile antiseptik ilaçlarla temizlik önerilmektedir. Her hangi bir mikrop almamak adına antibiyotikte kullanılmaktadır. Ancak durum ilerlemiş ise, cerrahi bir uygulama mutlaka gereklidir. Böyle bir durumda doktorunuz sizi aydınlatacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI