Bademcik İltihaplanmalarına Karşı Bitkisel Çözüm

Bademcik iltihabı (şişmesi) kişinin günlük yaşamını sıkıntıya sokan, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Çocuklarda çok daha fazla görülür. Yutkunmada zorluk, boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtileri vardır. Uygulanan tedavi yöntemi genelde antibiyotik alımı şeklinde olur. Bitkisel tedavilerle de bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı olanların evlerinde uygulayabilecekleri doğal bitkisel çözümleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bitkisel Uygulamalar Nelerdir?

 1. Mürver ağacının çiçeklerinden yapılan çaydan gargara yapıldığı takdirde bademciklerde oluşan iltihaplanma azalacaktır ve ağrının da azaldığı hissedilecektir.
 2. Mine çiçeğinden yapılan çay gargara yapılırsa şişkinlik ve ağrı azalacaktır.
 3. Menekşe yapraklarından yapılan çay içilirse bronşit, boğaz ve göğüs iltihaplanmalarına karşı oldukça etkilidir.
 4. Limon suyu boğaz ve bademcik rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
 5. Bir adet incir bir bardak süt içine atılır ve ayrıca bir tatlı kaşığı bal eklenerek kaynatılır. Sıcak şekilde bu süt içilir ve incir yenirse boğaz ağrısına iyi gelir. Ayrıca göğsü yumuşatıcı ve nezleye iyi gelici etkisi de vardır.
 6. 20 gram Hint yağı içilir ve bir gün oruç tutulursa boğaz ağrısı şikâyeti ortadan kalkar.
 7. Gül yaprakları bir bardak suda kaynatılır ve ılık halde gargara yapılır. Boğaz ağrısı şikâyetlerinde çok etkili bir yöntemdir.
 8. Karadut şurubu boğaz ağrılarına karşı çok faydalıdır.
 9. Dilimlere bölünen ayvalar 3-4 saat kadar suda bekletilir ve gargara yapılırsa boğaz iltihaplarına karşı iyi bir çözüm üretilmiş olur.
 10. Adaçayı oldukça iyi bir antibiyotik özelliği taşıyan bir bitkidir. Adaçayına bal ve sirke ekleyerek yapılan çay içilirse boğaz ağrısından eser kalmayacaktır.
 11. Tuzlu su ile günde 3 defa gargara yapıldığında şişkinlik azalacak ve ağrının da hafiflediği görülecektir.
 12. Bir bardak ılık suya 3 çorba kaşığı elma sirkesi atılır ve günde 3 defa gargara yapılırsa boğazda oluşan enfeksiyon azalır ve ağrı hafifler.
 13. Bir bardak papatya çayına bir tatlı kaşığı bal ve bir çorba kaşığı limon eklenir ve içilir. Enfeksiyonun temizlenmesine ve boğazın rahatlamasına yardımcı olur.
 14. Boğazda ve bademcikte oluşan iltihabın kuruması için en etkili çözümlerden birisi, iki çorba kaşığı soğan suyu ile bir bardak ılık suyun karıştırılarak günde 3 defa gargara yapılmasıdır.
 15. Bir tatlı kaşığı zencefil tozu bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Daha sonra üzerine üç çorba kaşığı sıcak su ilave edilerek gargara yapılır. Çok etkili bir uygulamadır.
 16. Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı nane ve bir tatlı kaşığı bal eklenir ve içilir. Boğaz ağrısı azalacak ve şişkinlik inecektir.
 17. Bademcik iltihaplanmalarında özellikle tavuk suyu çorba ve sebze çorbaları içilmelidir. Boğaz ve bademciklerin yumuşamasında oldukça faydalıdır ve aynı zamanda bağışıklık sistemi de güçlendirilmiş olur. Hatta çorbadan yükselen sıcak buharın solunması bile çok etkili olacaktır.

“Tonsilit” adı verilen bademcik şişmesi çoğunlukla çocuklar arasında görülen bir bademcik iltihaplanmasıdır. Solunum neticesinde boğaza kadar gelen mikropların filtrelenme görevini gören bademcikler enfekte olurlarsa iltihaplanır ve şişerler. Şişkinliğin verdiği ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak ve oluşan ağrıyı hafifletmek için yukarıdaki yöntemlerden en az birisini uygulamanız çok faydalı olacak ve antibiyotik hapı almanıza gerek kalmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI