Badem Yağının Saçlara Faydaları

Kuruyemişler arasında vücuda en yararlı ve sağlıklı yemişlerden bir tanesi olan badem , prunus grubuna dahil bir yemiş cinsindendir. Bunun yanında bazı meyve ve çeşitli ağaçlar ile aynı familyadadır. Mesela badem, kayısı vişne , şeftali ve erik ailesindedir.

Badem Yağının Saça Faydaları

Badem genel olarak Akdeniz , Batı Asya ve Kuzey Afrika bölgesinde yetişmektedir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde oldukça zengin olmakla beraber kalp rahatsızlığı tedavisinde etken bir gıdadır. Bunların dışında kilo vermek isteyenler oldukça bol kullanır. Çünkü badem yağ yakımını hızlandırır ve hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde düzenli olarak badem tüketen kişiler daha hızlı kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

Badem yağı , tırnak etlerine uygulandığında yumuşatıcı bir etki yapar. Bunun dışında tırnakların daha sert olmasına yardımcı olur. Düzenli olarak tırnaklara uygulanan badem yağı , tırnakları daha da güçlendirir ve kırılmamasını sağlar.

Badem yağı aynı zamanda saçlara sürüldüğünde saçlardaki tellerin kalınlaşmasını ve daha sağlam olmasını sağlar. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan ve bir çok el kremi özütünde kullanılan badem , makyaj içinde kullanılır. Bademi püre haline getirerek göz çevresinde oluşan göz altı morlukları için kullanabilirsiniz. Kısacası badem tırnaklardan saçlara kadar bakım yapan harika bir yemiştir.

Badem ve badem yağı insan vücuduna o kadar çok faydası vardır ki , saymakla burada bitiremeyiz. Ancak badem yağının saçlara olan etkisini ve badem yağının saçlara nasıl kullanıldığı hakkında bilgileri sıralamamız daha iyi olacaktır.

Badem Yağının Saçlara Kullanımı ve Faydaları

 • Badem yağı ile saç bakımı yapılabilir. Bademi dilerseniz günlük öğünleriniz arasına dahil ederek veya bir robot ile çektirerek , içeceğinize katarak kullanabilirsiniz. Çeyrek bardak bademi robot ile çekip kullanın. Çektirdiğiniz bu badem , insan vücudunun günlük ihtiyacı olan magnezyumun %45’ini karşılar. Bu nedenle badem tam bir magnezyum deposudur.
 • Badem ve Badem yağı vücudun rahatlaması ve sakinleşmesi için masaj terapilerinde uygulanır. İçerisinde bulunan A , D , B1 , B2 , B6 gibi vitaminler ile vücudun nemlendiricisi olarak anılır. Nemlendirici etkisi direk olarak saçlara yansır ve saç kuruluğu , yıpranma , kırılma gibi sorunları tedavi eder.
 • Badem yağını saç maskesi olarak yapmak istiyorsanız , badem yağını saç derinize dökün ve 10-15 dakika kadar masaj yapın. Masajla beraber sağ derinizde kan dolaşımı hızlanacak ve kuru olan saçlarınız hemen canlanacaktır. Badem yağının kokusundan rahatsız olursanız içerisine gül yağı , lavanta yağı gibi hoş kokan yağlar karıştırarak kullanabilirsiniz.
 • Badem yağı ile saç diplerine masaj yapıldığında içerisinde bulunan vitaminler saç diplerine iner ve saç köklerinin beslenmesi sağlar. Bununla beraber saçlar daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.
 • Badem yağı içerisinde yağ asitleri bulunur. Bu yağ asitleri saçların daha yumuşak , güçlü olmasını sağlar. Saçlar nemlenir ve güzel bir görünüme kavuşmasına neden olur.
 • Badem yağı içerisinde bulunan yüksek mineral ve magnezyum saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına destek verir. Saçların hızlı uzamasına faydası vardır. Saç tellerini kalınlaştırır ve saçların kopmasını engelleyecek kadar saçları güçlendirir.
 • Eğer saç dökülmesi gibi bir problemle karşı karşıyaysanız bunun nedeni yüksek ihtimalle magnezyum eksikliğidir. Bademin de tam bir magnezyum deposu olduğunu bildiğinize göre badem yağı ile saçlarınızı buluşturmanız sonucunda saç dökülmesi kısa süre içerisinde duracaktır.
 • Bununla beraber saç dökülmesi durmasının yanı sıra kelliğe karşı da çözüm getirmektedir. Her gün rutin olarak badem yağı ile saç derisine yapılan masaj sonrasında kel olan bölgelerde bile hafif tüylerin geri çıktığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.
 • Kellik , saç dökülmesinin yanında saçların beyazlaması ve saç yıpranmasını da önler.
 • Kepek problemi ile karşı karşıyaysanız mutlaka badem yağını kullanmalısınız. Badem yağı ve maun yağını karıştırıp saç diplerinize uygulayın. Sonrasında bir bone takın ve sabaha kadar badem yağını saçlarınızda bekletin. Sabah kalktığınızda saçlarınızı yıkayın. Kepekten kurtulduğunuzu göreceksiniz.
 • Saçlarınızda elektriklenme gibi bir sorun yaşıyorsanız bir kaç damla badem yağı saçlardaki elektriklenmeyi alacaktır. Badem yağı içerisinde bulunan E vitamini sayesinde saçlarınızdaki elektriklenmeyi hemen giderecektir.
 • Eğer saçlarınız yağlı bir yapıya sahipse haftada 1 kere eğer normal bir yapıya sahipse haftada 2 kere eğer kuru bir saç yapısına sahipseniz de haftada 3 kere uygulayabilirsiniz.
 • Badem yağını bir çok marketten satın alabileceğiniz aktarlardan daha rahat satın alabilirsiniz. Badem yağı mutlaka karanlık ve serin yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aksi halde bozulabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI