Ayakların Doğal Bir Şekilde Bakımı Nasıl Olmalıdır? 6 Öneri

Vücudumuz için çok önemli bir yere sahip olan organlarımızdan birisi de hepimizin bildiği gibi ayaklarımızdır. Bu sebeple de sağlıklı bir vücut için ayaklarımızın da sağlıklı olması ve bakımının düzenli ve tam bir şekilde yapılması oldukça önemli bir konudur. Peki ayakların doğal bir şekilde bakımı nasıl olmalıdır? Neredeyse tüm gün boyunca gerek ayakkabı gerekse de çorap içinde kalan ayaklar neredeyse hiç hava alamamaktadır. Bu sebeple de ayakların düzenli bir şekilde bakımları sadece yaz aylarında değil kış aylarında da dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Peki bizim için önemi büyük olan ayakların doğal bir şekilde bakımı nasıl olmalıdır?

– Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta ayağınıza büyük ya da küçük gelen ayakkabıları tercih etmekten kaçınmanızdır. Çünkü yanlış ayakkabı seçimi ayağınızda nasır oluşumu ya da çeşitli kemik bozuklukları nedeniyle ayaklarınızın bakımsız ve kötü görünmesine yol açabilir.

– Genellikle tercih edilebilen plastik yağmur çizmelerini tercih etmeyin. Ayak sağlığı için zararlı olan bu çizmeler ayaklarınızın yapısının bozulmasına neden olabilir.

– Ayakların doğal bir şekilde bakımı nasıl olmalıdır denildiğinde akla gelen ilk yol özellikle topuklarda oluşan çatlakları önlemek amacıyla her duştan sonra krem ile masaj yapmaktır. Bu şekilde hem ayakların kuruyup çatlamasının önüne geçebilir hem de ayaklardaki kan dolaşımını hızlandırarak daha sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz.

– Ayrıca sıcak suda ayaklarınızı bekleterek ya da her banyodan sonra özellikle topuk bölgenizde daha yoğun olan ölü derilerden kurtulmak amacıyla ayaklarınızdaki ölü derileri bir ponza yardımıyla temizlemek ayak sağlığı için çok önemli bir bakımdır.

– Ayak yorgunluğu ve ağrıları için ayaklarınızı bir süre soğuk suda bekletebilirsiniz.

– Düzenli pedikür yaptırıyorsanız pedikürünüzü yapacak kişinin işini düzgün yapan ve bu işten iyi anlayan birisi olmasına önem gösterin. Ayaklarınızdaki ölü deriyi alırken canlı deriyi de almamasına ya da zarar vermemesine özen gösterin. Bu şekilde daha sağlıklı bir ayağa kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI