Aşırı Zayıf Olmanın Zararları Nelerdir? İşte Sağlığa 11 Zararı

Günümüzde aşırı kilolara sahip olan birçok bireyler zayıflamak uğruna çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Ancak uzmanlar gereğinden fazlaca zayıflamanın beraberinde birçok sorunlara yol açabildiğinin altını çizmektedirler. Aşırı zayıflığın beraberinde en başta bireyin iş yaşantısını ciddi anlamda olumsuz etkileyebildiğini belirten uzmanlar özellikle de obezite sorununa sahip olan bireylerin fazla kilolarından kurtulmada başvurduğu tıbbi olmayan yöntemler sonucunda aşırı bir şekilde zayıflayabildiğini ve bunun sonucunda ise bazı problemlere maruz kalabildiği belirtilmektedir. Dilerseniz makalemizde aşırı zayıf olmanın zararları nelerdir konusu hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım.

İşte Aşırı Zayıflığın Beraberinde Yol Açtığı Sorunlar Şunlardır;

Kötü görünüm

Aşırı zayıflık beraberinde bireyin vücut yapısında bozulmalara yol açarak bireyin fiziki yönden kötü bir görünüm kazanmasına neden olmaktadır.

Ciltte kırışıklık

Çoğu zaman aşırı kilolara sahip olan bireylerin cilt kırşıklıkları sorununu yaşadığını sanmaktayız. Oysa ki aşırı zayıf olanlarında da bu cilt sorunuyla karşı karşıya kalabildiğini bilmemekteyiz. Aşırı zayıflığın beraberinde yol açtığı sorunlardan biri de cilt kırışıklıklarıdır.

Çabuk yorulma

Çabuk yorulma durumu yalnızca aşırı kilolu bireylere özgü bir durum değildir. Aynı zamanda aşırı zayıflığın da beraberinde neden olduğu olumsuz durumlardandır.

Baş dönmesi

Aşırı zayıflığın beraberinde yol açtığı sorunlardan biri de baş dönmesi sorunudur. Aşırı zayıflık durumu beraberinde anemi sorununa neden olduğundan bu durum sonucunda ise baş dönmesi rahatsızlığının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Anemi (Kansızlık)

Aşırı zayıflığın beraberinde neden olduğu sağlık sorunlarından biri de kansızlık sorunudur. Anemi olarak da bilinen kansızlık sorunu aynı zamanda aşırı zayıflığa bağlı olarak meydana gelen yorgunluk sonucunda da oluşabilmektedir.

İshal

Aşırı zayıf insanların kilolu insanlara oranla çok daha çabuk ishal sorununa maruz kalabildiği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Dolaysıyla aşırı zayıflığın beraberinde yol açtığı sağlık sorunlarından biri de ishal sorunudur.

Adet düzensizliği

Aşırı zayıflığın neden olduğu sorunlardan biri de adet düzensizliğidir.

Nabız atışında bozulmalar

Aşırı zayıflığın damar atışlarını da olumsuz yönde etkileyebildiği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Dolaysıyla aşırı zayıflığın yol açtığı sorunlardan biri de nabız atışında bozulmalardır.

Kalp-damar hastalıkları riski

Aşırı zayıflamanın beraberinde yol açtığı sorunlardan biri de kalp-damar hastalıkları riskidir. Özellikle de 40 yaş üzeri bireylerde görülen aşırı zayıflık sorununda kalp ve damar hastalıkları riski oldukça yüksektir.

Sinirlilik

Çoğu zaman kilolu insanların sinirli olduğu düşünülmektedir. Oysaki yapılan bir araştırma sonucunda aşırı zayıf olanların daha sinirli olduğu ve olaylara karşı daha çabuk tepki verdiği tespit edilmiştir. Dolaysıyla aşırı zayıflığın beraberinde yol açtığı sorunlardan biri de sinirlilik durumudur.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Aşırı zayıflığın yol açtığı bir diğer sorun ise bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Aşırı zayıflığa bağlı olarak vücut direnci düşebilmekte ve bunun sonucunda ise bağışıklık sisteminde zayıflama durumu oluşabilmektedir.

Uzmanlar Uyarıyor;

Uzmanlar kilolu insanların zayıflamak uğruna farkında olmadan aşırı zayıflık sorununa maruz kalmaması açısından doktor kontrolünde zayıflamaları gerektiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar ayrıca zayıflamak uğruna kesinlikle doktordan habersiz farklı ilaç veya bitkisel zayıflatma ilaçlarının kullanılmaması gerektiğini belirtmektedirler. Dolaysıyla özet olarak aşırı zayıflama sorununa maruz kalmamak adına ilgili doktora başvurulmalı ve aşırı zayıf olanların ise yine ilgili doktora başvurup gerekli tedavileri yaptırmaları gerekmektedir.

Bu konu uzmanlar tarafından yapılan uyarılar hakkında da bilgiler sunduktan sonra aşırı zayıflamanın zararları nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlıyoruz. Makalemizde aşırı zayıf olmanın zararları nelerdir konusunda bilgiler sunduk. Sizler de aşırı zayıflık sorununu yaşayanlardan iseniz hemen ilgili doktora başvurup kilolarınızı normal standarta yükseltmelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makalem bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Aşırı zayıflığın tedavisi için doktora başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI