Altın Yumurta Nedir, Bebek Sahibi Olmada Önemi Nedir?

Kadınlara özgü bir tıp terimi olan altın yumurta, yalnızca tek bir yumurtası olan anlamındadır. Bu, kadınların anne olması için küçük bir şansları olduğu anlamına gelmektedir. Tüp bebek tedavisinde, gebelik şansını yükseltmek için ilaçlarla yumurta sayıları arttırılmaya çalışılmaktadır. Ancak bazı durumlarda sonuç olumsuz olabilmektedir. Hatta yüksek dozda verilen ilaçlar dahi yumurta sayısını değiştirmemektedir.

Regl dönemlerinde, her kadının bir yumurtası gelişmektedir. Tüp bebek tedavisinde bu yumurta sayısı arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu işlemdeki amaç gebelik şansını arttırmaktır. Ancak yumurta sayısı arttırılamaz ise gebelik ihtimali de düşük olmaktadır. Tek yumurtalı tüp bebek tedavisinde, hamilelik ihtimali yüzde 20’lerin altındadır.

Altın Yumurta, Altın Kadar Değerli

Tüp bebek tedavisinde, regl döneminin başında, anne adaylarından yumurtalar alınarak dondurulmaktadır. İlerleyen tedavi sürecinde ise anne adaylarına transfer edilmektedir. Yöntem sonucu bulunan altın yumurtalar, anne adaylarının hamile kalmalarını etkilemektedir. Bu süreçte, anne adaylarının yaş aralığı da önemlidir. 40 yaşın üzerinde hamilelik olasılığı yüzde 10’lara düşmektedir. Bunlara ek olarak, yumurta elde etmek sonuca ulaşmak anlamına gelmemektedir. Yumurtanın döllenmesi veya embriyo gelişimi sırasında sorun yaşanırsa tedavi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Altın yumurta bu bakımdan gebeliği ciddi oranlarda etkilemektedir. Tek yumurta söz konusu ise o yumurta döllenme aşamasında sorunla karşılaştığında embriyo transferi gerçekleşememektedir. Altın yumurta ismi de buradan kaynaklanmaktadır. O tek yumurta, madendeki altın kadar değerlidir. Yaşı ilerleyen kadınların yumurta sayıları da azalmaktadır. Her kadın belirli bir yumurta rezervi ile doğmaktadır. Ergenlik döneminde yumurta sayısı düşmeye başlamakta ve 40’lı yaşlardan sonra bu süreç daha da hızlanarak devam etmektedir. Sürecin sonu ise menapozdur. Doğanın bir kanunu olarak işleyen bu süreç, altın yumurtanın değerini ortaya çıkarmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI