Adet Düzensizliği ve Bulguları Nelerdir?

Adet Düzensizliği ve Bulguları Nelerdir?

Adet kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları kanamalı bir durumdur. Kadın normalin dışında bir adet dönemine girerse bu durumda adette düzensizlik hali söz konu olacaktır. Düzenli olarak gerçekleşmesi gereken adet zamanlaması iki adet arasında 21 – 35 gün olarak değişiklik göstermektedir. Adet kanama süresi 3–8 gün devam edebilir. Bu süre kadının fizyolojisiyle alakalı bir durumdur.

Her genç kız adet kanamasıyla karşılaşacaktır. İlk kanama sonrasında başlayan düzen içerisinde zamanlama 2 yıl boyunca değişiklik gösterir. Bunun için adet kanamasında bu süre içerisinde yaşanan düzensizlik sorun olarak kabul dilmez.

Adet düzensizliği ya da adet görememe hali olası sonuçlar içerisinde olabilir. Genç kızlarda ya da ileri yaşlarda adetlerde yaşanan düzensizlikler normal ve sık görülen bir durumdur.

Adette yaşanan düzensizlik aşırı kilolu olmaktan veya zayıf olmaktan kaynaklı olabilir. Çünkü bu dönemlerde kadındaki hormonsal dengesizlikler bu duruma eden olur.

Adet Düzensizliği Bulguları Nelerdir?

Adet düzensizliği her kadında farklı derecelerde olabilir. Bu kadının biyolojik yapısıyla alakalı olan bir durumdur. Adet düzensizliklerinde eşlik eden durumlar şöyle belirtilebilir:

  • Kısa Aralıklarla adet olma,
  • Adet esnasında az kanama olması,
  • Hiç adet görmeme,
  • Adet döngüsü ortasında yeniden kanama olması,
  • Adet kanamasının çok oranda veya az oranda olması,
  • Adet kanaması zamanının uzun veya çok kısa olması,

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Adet düzensizliğinden bahsedebilmek için yıl içerisinde bir veya ikinin üzerinde tarihlerde sapma yaşanıyorsa normal kabul edilir, fakat daha fazla yaşanması ise adet düzensizliğini gündeme getirebilir.

Adet düzensizliğinde sorunun tespit edilebilmesi önemlidir. Bu nedenle düzensizliğe neden olan etkenin bulunması gerekir.  Jinekolojik muayene sonrasında sıkıntı ortaya çıkar ve tedavi aşamasına geçilir.

Yumurtalık kisti ya da rahim içinde yer alan bir polip veya miyom varsa kapalı ameliyat olarak da tanımlanan laparaskopik cerrahi uygulanır.

Adet düzensizliği genellikle hormonsal sebeplerden kaynaklanır ve bu tür bir sorunda da ilaç tedavisi uygulanarak sorunun çözümü yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI