30 günde nasıl kilo verilir? Zayıflamak için neler yaptım?

Günlük hayatınızı işgal eden kilolarınızdan kurtulmanıza destek olmak istiyoruz. Bu nedenle 30 gün boyunca günlük şeklinde yazılacak bu makaleyi ele almayı uygun gördük.

30 günde nasıl kilo verilir? Nasıl zayıflanır? merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. 30 günün sonunda kaç kilo verdik? Uyguladığımız diyetler hayatımızda neleri değiştirdi? Hepsini aşağıdan yorum olarak iletmenizi rica ediyorum.

Çoğu insanın günümüzde kilo verememek gibi büyük ve katı bir sorunu var. Genelde insanlar kendini yalnız hissettiği için stres altına girer vücut yağlanmaya başlar.

Aynı zamanda metabolizma ve kan akış hızı yavaşlar. Bir de üzerine düzensiz ve sağlıksız beslenme öğünleri eklenince kilo almak kaçınılmaz olur.

Öte yandan hareket etmeyen bir bünye kilo almaya daha yatkındır. Bu nedenle gündelik yaşantınızda olabildiğince hareket etmeye özen gösterin. Masa başında çalışan bir beyaz yaka olsanız bile ofis içerisinde kalkın, yürüyün ve belinizi esnetin. 

Şimdi gelelim bu 30 gün boyunca neler yapmaya çalışacağım? kısa bir anlatayım. 

30 gün boyunca yememe içmeme dikkat edeceğim. Günlük kalori ihtiyacımın altında besleneceğim ve sürekli hareket etmeye çalışacağım. 30 günün sonunda kilo ve boyumu yazıya ekleyeceğim.

Hedefim sağlıklı bir şekilde en az 10 kilo verebilmek. Boş zamanlarımda koşuya çıkacağım. Aynı zamanda bolca basketbol oynayacağım. Siz de sevdiğiniz bir sporu yapabilirsiniz. Spor salonuna gitmeyi düşünmüyorum çünkü spor salonları şevkimi kırıyor ?

Şaka bir yana spor salonlarının havası içimi sıkıntıya sokuyor. Bu nedenle spor salonuna gitme gibi bir düşüncem yok.

Beslenme stilim genel olarak nasıl olacak?

Hayatımdan şekeri ve beyaz ekmeği çıkaracağım. Zaten tuz tüketen birisi değilim. Günde sabah 1 dilim, akşam 1 dilim olmak üzere toplamda 2 dilim kepekli ekmek tüketeceğim.

Şeker ihtiyacımı meyvelerden karşılayacağım ve günlük tükettiğim su şişesine iki kaşık tarçın atacağım. Maden suyu ve limon ikilisini günde 3 defa tüketeceğim.

Yağlı besinler tüketmeyeceğim. Buna ek olarak günde 2 saat bel kemeriyle dolaşacağım. (Bununda bel yağlarını eritme de yardımcı olacağını düşünüyorum.)

28 Şubat itibariyle bu programa başlıyorum. Gelişen tüm olayları günlük olarak buraya yazacağım. Sizinle bunu paylaşacağım için heyecanlıyım ancak başaracağıma inanıyorum.

Haydi başlayalım…

 1. Gün – 28.02.2018 Zayıflamak adına kahvaltı da neler tükettim?

Sabah erken uyanmaya çalıştım. Hava da yağmur olduğu için koşuya çıkamadım ancak bu yağ yakmama engel değil. Güzel bir kahvaltı yaptığımı düşünüyorum. Bir dilim kepek ekmek, iki kaynatılmış yumurta, bir adet salatalık, 2-3 dilim peynir ve şekersiz çay tükettim. Bir sonraki öğünüme kadar beni tok tutacağına inanıyorum.

Not: Yumurtanın yalnızca beyazını yedim. Sarısını tüketmedim. Heyecanlıyım, ne olacak birlikte göreceğiz.

Öğle yemeğini az önce yedim. Bir tabak salata ve az yağlı ve mevcut yağı süzülmüş kızartma tükettim. 10-12 kadar normal dilim patates kızartmasıydı. Ancak kızartma tüketmezsem daha iyi olacaktır. Şeker ihtiyacımı da bir adet küçük kakaolu bisküviden karşıladım. Salatama bol limon sıktım. Limonun metabolizmamı hızlandıracağını düşünüyorum.

Ara öğünlerimi hafif tutacağım. Daha fazla salata yemeye çalışacağım. İlk gün olduğu için biraz zorlanıyorum. Ancak pes etmek yok. Öğlen öğünümün yanında 1 dilim kepekli ekmek daha tükettim.

Bir adette maden suyu içtim. Maden suyuyla zayıflamak gerçekten çok kolay. Vücudun çoğu ihtiyacını tek başına karşılıyor ve sizi zaten tok tutuyor. Bu nedenle maden suyunu her zaman severek tüketeceğim.

Saat 8 gibi akşam öğümünü tükettim. Ancak söylemeden edemeyeceğim. “Şekerli bir şeyler olsa hiç fena olmazdı :)” Şeker ihtiyacı gerçekten kendini gösteriyor. Yarın kendime tarçınlı su hazırlamayı planlıyorum.

Saat 23.30’da 30 dakikalık bir yürüyüşe çıktım. 2 dilim kepekli ekmek diye planlamıştım, ancak 5 dilim kepekli ekmek tükettim. Zayıflamayı kafaya koydum. Zor ama pes etmek yok. Akşam öğünümde bir tabak yağsız salata, kepek ekmek ve az kızartma tükettim. Genel olarak beslenmemi baya değiştirdim. 30 gün hemen geçsin ?

Şuan da yazıyı güncellerken de sade maden suyumu tüketiyorum. Ayrıca gün boyunca 2-3 saat bel kemeri kullandım.

Şuan tek derdim şeker. Bakalım ilerleyen günlerde çare bulacağım.

 2. Gün – 01.03.2018 Zayıflamak için aç kalmam gerekmiyor.

Biraz araştırma yaptım ve zayıflamak için aç kalmak gerekmez kanısına ulaştım. Bu nedenle öğünlerini güne yaydım. Az ve sık yiyorum. Aç kalmıyorum ancak tokta olmuyorum. Kahvaltı da tam yağlı 2 dilim peynir, az yağda 2 yumurta, şekersiz çay tükettim. 3 Dilim kepek ekmek yedim.

Ara öğünlerde yeşillik tükettim. Yanında da bol limonlu sade maden suyu içtim. Metabolizmayı çalıştırmak için geceleri pul biberli yoğurt tüketmeyi planlıyorum. Ayrıca tarçınlı ve limonlu su hazırladım kendime. Tadı her zaman olduğu gibi ilk başta garip geliyor ama 1-2 güne alışırım diye umut ediyorum.

Akşam öğünümü saat 6 gibi tükettim. Gece acıkırsam yoğurt ve salatalık yemeyi düşünüyorum. Listemde şuanlık bunlar var. Ayrıca maden suyu da tüketeceğim. Günde 3 adet demiştik. Bugün şeker ihtiyacımı bir su bardağı boza içerek sağladım.

Boza karbonhidrat ve kalori açısından yüksek değerlere sahip. Araştırmama göre bir su bardağı boza da 350 kalori var. Bu kaloriyi yakmak için 15-20 dakikalık koşuya çıktım. Havalar biraz güzelleşsin, basketbol antrenmanlarına devam. ?

3. Gün – 02.03.2018 Zayıflamak için hareket etmek şart!

Yalnızca yemekten kısarak ve azar azar yiyerek zayıflamak gerçekten çok güç. Evet imkanı var fakat zor. Vücudun yağ oranının dengelenmesi konusunda diyet yapmak sadece %70 etkiliyor.Geriye kalan %30’da spor. Spor yapmazsanız %70 pekte  etki etmiyor. Bugün 30 günde nasıl zayıflanır? günlüğümün 3. günündeyim. Bunu açıkça söyleyebilirim.

Bugün bel kemerini 1 saat kullanacağım. Çünkü karın ve bel bölgemde kaşınmalar olmaya başladı. Üstelik her gün duş alıyorum. Buna rağmen bu kaşıntı geçmiyor. Öte yandan kendimi biraz daha dizginlemem gerek. Bugün çok fazla kaçamak yaptım. İlk iki gün bir şey yememenin acısını bildiğiniz bugün çıkardım.

Şekere bağımlı olmak gerçekten çok kötü bir şey. Bence kilo vermeye başlamadan önce şeker bağımlılığından kurtulmak gerekiyor.

Bugün basketbol oynadım. Size de tavsiyem sevdiğiniz bir sporu yapmanızdan yana olacaktır. Dediğim gibi hareket etmek şart. Öte yandan şekeri çayım da bile bir süredir kullanmıyorum. Ancak genel olarak şeker bağımlılığından kurtulmuş değilim.

Şeker bağımlılığından kurtulmak için tarçınlı su tüketimini artıracağım. Üstelik ıhlamur çayı içmeye başlayacağım.

Sabah kahvaltı da 2 dilim kepekli ekmek ve salata tükettim. Ara öğünlerimde maden suyu içtim. Sonra gün boyunca yaklaşık 1500 kalorilik abur cubur yedim. Kendime bu nokta da biraz kızıyorum. Ancak sanırım basketbol da fazla yoruldum ?

Akşam yemeği yemedim. Çok acıkırsam bir kase pul biberli yoğurt yerim. Üzerine birde sade limon sıkılmış maden suyunu gömdüm mü efsane olur. Sabah uyandıktan hemen sonra ıhlamur çayını içmeye başlarım. Nasıl hissettirecek? Buraya yazarım.

4. Gün – 03.03.2018 Ihlamur çayı içinizi rahatlatıyor…

Dün içmeyi planladığım ıhlamur çayı gerçekten işe yarıyor. Bugün sabah kahvaltı da ıhlamur çayı tükettim. Şişkinlik veya mide ağrısı gibi sorunlarla çatışmak için birebir bitkisel bir çözüm yolu ? Kilo vermek için uğraşlarımın 4. günündeyim.

Kendimi yeni beslenme şekline hala alıştıramadım. Hala kaçamaklar yapıyorum. Ama sanırım bir durgunluk var üzerimde. Sabah kahvaltı yapıyorum, öğlen bir şey yemiyorum veya sadece ufak bir şeyler atıştırıyorum (yoğurt gibi ve bir dilim kepekli ekmekle biber domates salatalık gibi). Sonra gün bitene kadar hiç bir şey yemiyorum.

Kendimi aç hissetmiyorum ve yeme isteğimde yok. Sanırım bunu maden suyuna borçluyum. Günde hala 3 adet içiyorum. Öte yandan yemek yerken de iyice doymadan masadan kalkabiliyorum. Midem 3-4 dilim kepekli ekmekle doluyor gibi görünüyor. Böyle olması iyi ancak hala kilo verdiğime dair bir işaret göremiyorum. 

Öğlen öğünümü sade maden suyu, 2 dilim kepekli ekmek ve zeytin, peynir gibi aperatif kahvaltı çeşitleriyle yaptım. Ayrıca gün içerisinde 2 adet ıhlamur çayı tükettim. Akşam ise hiç bir şey tüketmedim ve yalnızca bir avuç fındık ile beslendim. Şeker bağımlılığından yavaşça kurtuluyormuş gibi hissediyorum.

Bakalım… Yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi umuyorum.

5. Gün – 04.03.2018 Zayıflatıcı bitkisel çaylara yöneliyorum.

Zayıflatıcı bitkisel çaylara yönelmeye başladım. Bunlardan birisi tarçınlı ve limonlu yeşilçay. Ancak tadı biraz kötü. Bende salt yeşilçayın içerisine tarçın  tozu ekliyorum ve bu şekilde tüketiyorum. Limon çayın tadını bozuyor. Kahvaltılarda özellikle tüketmeye başladım.

Doygunluk hissi veriyor ve bu da beni kahvaltı dahil tüm öğünlerimde daha az yememe olanak tanıyor. Bugün yağan yağmura rağmen basketbolu eksik etmedim. Hareket bu süreçte benim için çok önemli, bunu biliyorum. Şeker bağımlılığım ara sıra kendini gösteriyor.

Uzun zamandır çayına şeker atmayan birisi olsam da diğer tüm tükettiğim besinlerin  içerisinde şeker var. Bu da eski alışkanlıklarımı zorluyor. Ancak bu konuda kararlıyım. Beyaz ekmeği ve şekeri tamamen bırakmayı hedefliyorum. Tüm öğünlerimde hafif ve yağsız besinler tüketmeye özen gösteriyorum ve az yiyorum. Masadan tam doymadan kalkmak bir çok şeyin başlangıcı.

6. Gün – 05.03.2018 Sanırım hastayım.

Uyandığımdan beri hapşırıp duruyorum. Çok sinir bozucu. Hatta şuan bu yazıyı yazarken bile burnum akıyor. Sanırım biraz portakal sıkmanın ve suyunu içmenin vakti geldi. Özellikle bu mevsimlerde C vitamini tüketmek oldukça önem taşıyor. Düşünsenize sizi tüm kış hastalıklarından koruyan bir şifa var ve bu şifa bitkisel. ?

Sabah 3 yumurta kaynattım ve beyazını yedim. Yanında biraz tam yağlı peynir ve 6-8 adet kadar siyah zeytin tükettim. Yeşilçay da olduğu için öğün bana tam yetti diyebilirim.

Bel kemerimi aksatmadan kullanıyorum. Günde 2 saat üzerimde taşıyorum. Gündelik işlerimi bu şekilde yerine getiriyorum. Aman aman terlemesem de karın bölgem gerçekten sıcak kalıyor. Faydasının kesinlikle olduğunu düşünüyorum.

Öğle öğünümde fırınlanmış tavuk ve az miktarda fırınlanmış patates tükettim. Protein ve karbonhidrat alımını aynı anda yapma aslında doğru değil. Ancak ikisi oldukça güzel gidiyor. Yanında 2 dilim kepekli ekmeğimi eksik etmedim. Öte yandan maden suyu tüketimini durdurdum.

Her gün aynı şeyleri tüketmek insana bir süre sonra gına getiriyor. Aynı zamanda sigarayı da bırakmaya çalışıyorum. Bu da biraz baş ağrısına sebep oluyor ama hiç bir şey imkansız değil.

7. Gün – 06.03.2018 Fazla spor kesinlikle zarar!

Bugün güne spor yaparak başlamak istedim. Ancak sanırım yanlış bir günü seçtim. Biraz soğuktu. Ayrıca İstanbul’da yaşayanlar bilir ki İstanbul’un hiç besleyici bir havası yoktur. Egzoz ve diğer zararlı gazları solumaktan artık ciğerimiz solmuş be. 

Tüm vücudumda bir ağrıyla günümü geçirdim. Gün içerisinde yine basketbol maçı yaptım. Dizlerimin bağı çözüldü sanırım. Ancak atmam gereken teri attığımı düşünüyorum. Her sabah kepekli ekmekle beslenmeye devam ediyorum. Birde bolca su içmeye gayret ediyorum. Maden suyu tüketimini azalttım. 

Akşam yemeğinde ise oldukça hafif besinlerle beslenmeye gayret ediyorum. Ancak güzel bir şekilde beslenmek benim için hala zor. Nedense vücuduma zararı olan besinlere karşı bir hobim var sanırım. Ancak yavaş yavaş bu huylarımdan kurtulmaya başladığımı hissediyorum.

Öte yandan evde şınav ve mekikte çekmeye başladım. Spor salonuna gitmeme işini yukarıdaki güncelerim de yazmıştım. Günde 30 dakika mı ayırmak istiyorum. Ancak yeni başladığım için 10-15 dakikadan sonra sıkılıyorum. Tabi ki pes etmek yok. 

Akşam öğünüm: Bir kase çorba, bir dilim kepekli ekmek, sade soda, salata, şnitzel (1 adet yağsız tavada kızarttım mis gibi oldu)

Akşam öğünlerinizi en geç saat 6 da tüketmeyi unutmayın.

8. Gün – 07.03. 2018 Zayıflamak adına ilk haftamı tamamladım.

İnsanın vücudu hakkında bir şeyler yapması, yerine getirmesi çok güzel bir şey. Vücudum bölge bölge hala ağrıyor. Bu ağrıların bir iki güne geçmesini bekliyorum. Ancak vücudumun gelişmesini izlemek çok iyi. Sanki kendi filmimi çekiyormuşum gibi bir hissi var. Sanki başrol de benim yönetmende… 

Bugün dinlenmeyi ve evden çıkmamayı seçtim. Limonlu bir bardak soda içtim ve kaynamış iki yumurta yedim. Akşam öğününde ise bir kase mısır gevreği tükettim. Tabi ki de şekersiz olanlardan, ayrıca light süt içtim. Yağlı sütün tüm diyetime zarar vermesini göze alamam. Gün içerisinde de sürekli elma, armut, portakal gibi meyvelerle beslenip kendimi güçlü tutmaya çalıştım. 

Mideniz boşken güçlü olmanız pek zor. 1 haftayı devirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum ancak hala alışabilmiş değilim. Bir bakıma sanırım hayatımın devamını bu şekilde beslenerek ve spor yaparak yaşayabilirim. Çünkü insana gerçekten bir aydınlanma geliyor… Bu şey gibi sanki vücudunuzdan tüm ağırlıklar kalkıyor ve gerçek kendinizle baş başa kalıyormuşsunuz gibi.

Sanırım beni içine çekiyor. Daha alışamamış olsam da, ömrümün devamında sağlıklı beslenmek vücudum için oldukça güzel bir adım atmak olacak. 

9. Gün – 08.03.2018 Yediklerimin kalorisini ölçüyorum!

Günde tükettiğim besinlerin kaç kalori olduğunu hesaplamaya başladım. Bu şekilde ne tükettiğimi ne kadar tükettiğimi bileceğim. Gün içerisinde sporu mu yaptım ve düzenli beslendim. Bir avuç fındık ve bir avuç kadar kajuyu bir arada tükettim. Bu arada baya hastayım.

Hastalığımın geçmesi için c vitaminiyle beslenmeye çalışıyorum ancak portakalın kokusu bile midemi bulandırıyor nedense… Daha önce hiç böyle bir şey yoktu. İlk defa yaşadım.

Beslendiğim öğünlere gelirsek, sabah iki yumurta yedim. Kaynatılmış olarak artık daha da hoşuma gidiyor. Eeee Alıştı artık bünye… Bir bardakta ıhlamur çayı içtim. Yanında da bir güzel yeşillik tükettim. Eskiden kemer takarken bollaştırıyordum. Artık en son deliğe kadar kemeri takabiliyorum.

Öğlen öğününde bir kase yoğurt, limon ve pulbiber üçlüsünü karıştırdım. Ayrıca bir elma ve haşlanmış karnıbahar tükettim. Az tuz atınca daha lezzetli olur diye düşünüyorum ancak siz tuz atmayın. Ben limon sıktım. Böyle daha güzel oldu.

Akşam öğününü artık aramıyorum. Ufak tefek atıştırma yapıyorum. Ekmek yemiyorum ve akşam yemeğimi erken saatte yiyorum. Genelde şnitzel ile besleniyorum ama artık midemi bulandırmaya başladı. Sanırım ton balıklı salata hazırlamanın vakti geldi…

10. Gün – 09.03.2018 Ton balıklı salata tüketin. Zayıflamanın anahtarı…

Ton balıklı salata tüketeceğimi söylemiştim. Yağ yakıcı olsun diye üzerine limon sıkıp az da pul biber ekliyorum. Gerçekten yararı olacağına inanıyorum. Üstüne üstlük tadı da enfes. Bir tabak salataya bir kutu ton balığı kullanıyorum.

Protein ve enerji bakımından sabah yediğim yumurta, kepekli ekmek ve ton balığı beni ayakta ve dinç tutmaya yetiyor.

Bel kemerini kullanmaya tekrar başlayacağım. Daha önceki günlerde azaltmıştım ve bir iki gün kullanmadım. Ancak sanırım artık kullanmanın vakti geldi. 

Ton balıklı salatayı akşam öğünlerinde tüketiyorum. Önce fazla yağını iyice süzüyorum. Böylece yağ oranı %80 azalıyor. Öğlen öğününde ise kahvaltılık besinler tükettim. Domates, peynir, zeytin, biber, bal (bir çay kaşığı kadar) ile güzel bir öğle yemeği yedim.

Benim için alışık olmadığım bir öğündü, ancak normal yemeklerin eksikliğini hiç hissetmedim diyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

Teta Sağlık Kabini

Feyzullah Mahallesi Tarla Sokak No:12/A Maltepe İstanbul

bizi arayın

ACİL DURUMLAR İÇİN İLETİŞİM HATTI